Stvrtok 21. február. Meniny má Eleonóra

Dnešný výhľad pre akcie

US akcie včera zaznamenali ďalší mierny prírastok, kedy býkom pomohli hlavne lepšie výsledky mesačných tržieb US maloobchodných reťazcov a lepšie zmeny ratingov pre spoločnosti Boeing, Coca-Cola a Walt Disney. Naopak, problém akcie mali v poklese cien komodít v reakcii na silnejúci dolár.

Celkovo prebehla seansa bez výraznejších pohybov, kedy trh čakal na zverejnenie kľúčových výsledkov z pracovného trhu.

Slabší jen plusom pre japonské akcie

Po silnom prepade predchádzajúcu seansu dnes ázijské akciové trhy korigovali svoje straty. Benchmark regiónu, index MSCI Asia Pacific dnes pridáva 0,8%. Najväčšiu váhu na jeho zisku má japonský Nikkei 225, ktorý dnes uzatváral v zisku 2,2%. Dôvodom bol slabší jen, kedy sa na trhu objavili špekulácie, že BoJ by mohla prijať ďalšie kroky na zabránenie deflácii a zároveň sa šušká, že by Japonsko mohlo intervenovať na FX trhu. Čínsky index Shanghai Composite pridal 0,25%, austrálsky S&P/ASX 200 si pripísal 0,35% a Hang Seng dnes uzatvoril v zisku 1,03%.

Európa čaká na US pracovný trh

Hlavné európske akciové indexy dnes mierne rastú a o 10:50 index FTSE 100 pridáva 0,35%, nemecký DAX má rovnaký prírastok a francúzsky CAC je v zisku 0,47%. Pred kľúčovými výsledkami z US pracovného trhu ale investori nemajú príliš chuť nakupovať ďalej akcie a aktivita je obmedzená rovnako ako na US trhoch.

Výhľad na dnes

Najdôležitejšou udalosťou tohto týždňa je zverejnenie februárových výsledkov z pracovného trhu. Odhady analytikov v prieskume agentúry Bloomberg sa pohybujú v pásme +30 až -150 tis. pracovných miest. Dôvodom volatility pásma odhadov je veľmi zlé počasie počas februára. V tento mesiac totiž zasiahlo územie US silné sneženie, kvôli ktorému boli úrady ako aj kancelárie a výroby v niektorých mestách úplne pozastavené. Preto sa dá očakávať od dnešných výsledkov non-farm payrolls horší výsledok než konsenzus 68 tis. stratených pracovných miest. Kvôli tomu by miera nezamestnanosti mala vzrásť na 9,8% z posledného údaju 9,7%.

Kľúčový vplyv na akciový trh tak budú mať dnešné údaje z pracovného trhu. Inak je dnes makroekonomický ako aj korporátny kalendár prázdny. Vzhľadom na dôležitosť dnešných údajov pripomíname zaujímavé štatistiky o správaní akciového trhu počas NFP. Po lepších výsledkoch zvykne akciový trh otvárať v miernom zisku, no po úvodnej eufórii akcie zvyknú prepadnúť, naopak slabšie výsledky sa väčšinou pre akciový trh končia silným prírastkom. Dôvodom môže byť očakávanie investorov, že "už nabudúce bude výsledok lepší". Z ostatných udalostí dávame do pozornosti ešte večerné stretnutie gréckeho premiéra s nemeckou kancelárkou.

Akciový trh včera vzrástol po piaty deň v rade za sebou, no nárast je naďalej pomerne slabý. Posledné tri dni akciový trh dokonca len osciluje v úzkom pásme. Dôvodom sú očakávané výsledky z pracovného trhu. Nakoľko je vzhľadom na efekt počasia veľmi ťažké predpovedať dnešný výsledok, máme zatiaľ pre dnešok neutrálny výhľad. Pripomíname ale, že akciový trh v poslednej dobe lepšie výsledky vypredá, naopak slabšie výsledky skúpi. Preto by prepad po NFP mohol byť zaujímavou príležitosťou na nákup.

Technická situácia

Marcový futures kontrakt na index SP500 stojí aktuálne pred silnou bariérou. Ide o úroveň predchádzajúceho supportu na hladine 1128/29 bodov. V okolí tejto hladiny by sme mohli vidieť podobne silný boj, ako sme videli pri predchádzajúcej bariéra na hladine 1113/12 bodov. Súboj síce na prvý krát vyhral medvedí tábor, no na nižších úrovniach sa býci zaktivovali a akcie dokázali rezistenciu prelomiť. Podobný scenár sa nedá vylúčiť ani teraz, no prípadný pokles by nemal byť taký prudký. Prvým supportom je rastová línia ťahaná z miním z minulého štvrtku pred hladinou 1113/12 bodov.

SP500

Zdroj: Ján Beňák, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *