Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Dnešný výhľad pre akcie

US akciové trhy ukončili včerajšie obchodovanie v ďalších ziskoch, kedy dva ďalšie makroekonomické výsledky z najsilnejšej ekonomicky sveta skončili lepšie než trh očakával.

Akciový index Dow Jones si polepšil o 0,41%, SP500 získal 0,61% a Nasdaq Composite si pripísal zisk až 0,88%. Podľa údajov spoločnosti ADP totiž súkromný sektor za júl vytvoril až 42 tis. pracovných miest a nie 30 tis. ako sa všeobecne očakávalo a zároveň index aktivity nákupných manažérov v nevýrobnom sektore skončil lepšie než očakávania a rovnako aj lepšie než predchádzajúci výsledok. Posledné údaje tak poukazujú na to, že ekonomika, ktorá začala spomaľovať v apríli, začala v júli opäť mierne naberať na sile. Otázkou ale je, či podobné tendencie potvrdia aj ďalšie makroekonomické výsledky.

Japonské jenové prekliatie

Akciové trhy v ázijskom regióne počas dnešného obchodovania vymazávali včerajšie straty, kedy ich k tomuto kroku podnietila ďalšia séria lepších korporátnych zverejnení, medzi nimi aj od automobilky Toyota. Tá dokonca aj zvýšila vyhliadky celoročného zisku. Vo veľkej miere sa pod zisky akcií podpísali včerajšie oslabenie japonského jenu oproti zelenej bankovke. Korelácia medzi pohybom jenu a indexom Nikkei 225 je veľmi vysoká. Silný jen totiž spôsobuje, že japonské výrobky, aj keď vysoko kvalitné, sa vplyvom silnej meny stávajú v zahraničí menej konkurencieschopné. Index Nikkei si vďaka slabšiemu jenu pripísal zisk 1,73%. Darilo sa aj austrálskemu akciovému indexu S&P/ASX 200 a ten si pripísal 0,54%. Čínsky akciový index Shanghai Composite dnes opäť trhal partiu a zaznamenal pokles o 0,67%. Včera sa objavili správy, že čínsky regulátor bankového sektora nariadil bankám uskutočniť záťažové testy ich bilancií, ktoré by mali počítať až s poklesom nehnuteľností o 60% v niektorých oblastiach. Okrem toho boli prijaté ďalšie regulácie obmedzujúce nakupovanie ďalších nehnuteľností jednotlivcami, ktoré už nejakú nehnuteľnosť majú. Najmenej sa preto dnes darilo finančnému sektoru a segmentu nehnuteľností.

Európske finančné spoločnosti so silnými výsledkami

Výsledková sezóna v Európe tento týždeň dosahuje svoj vrchol a výsledky zverejňujú hlavné spoločnosti. Dnes medzi nimi boli napríklad spoločnosti ako britská banka Barclays (-3,18%), ktorá zverejnila výrazne lepší výsledok než očakávania, švajčiarska zaisťovňa Swiss Re (-1,66%), ktorej dobré výsledky trh neprijal príliš pozitívne, nemecká banka Commerzbank (-0,67%) ktorej akcie rovnako poklesli po zverejnení lepších výsledkov. Naopak v zisku sú akcie finančnej skupiny KBC (+4,1%), ktorej výsledky rovnako prekonali očakávania. Z ostatných spoločností dosiahli silné výsledky ťažobná spoločnosť Rio Tinto (+0,91%) a európska telekomunikačná spoločnosť Deutsche Telekom (-0,74%). Silné výsledky spoločností tak akciový trh príliš dobre neprijal a o 10:25 sa hlavné indexy pohybujú bez výraznejšej zmeny okolo včerajších uzatváracích hodnôt. Najviac sa dnes darí energetickému sektoru, kedy akcie spoločnosti BP pridávajú 1,8%. Dôvodom je pokračovanie v prácach na úplnom odstavení poškodeného vrtu v Mexickom zálive.

Výhľad na dnes

Akciový trh zatiaľ ostáva v rastovom naladení, no z technického hľadiska sa index SP500 približuje ku kľúčovej rezistencii 1131 bodov. V jej okolí bude na akciovom trhu určite výrazná volatilita a preto dnes zvolíme neutrálny výhľad. Korporátny kalendár je dnes prázdny, no dôležité budú júlové porovnateľné tržby US maloobchodných predajcov za júl. Tie by mohli poskytnúť predbežný pohľad na výsledok maloobchodných tržieb. Makroekonomický kalendár dnes ponúka zverejnenie výsledkov týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Okrem toho dnes bude rozhodovať o menovej politike ECB a následne bude mať prezident ECB Trichet konferenciu s novinármi. Tá bude mať určite dôležitý vplyv na finančné trhy.

Technická situácia

Spotový akciový index SP500 sa na dennom grafe už približuje ku kľúčovej rezistencii na úrovni 1131 bodov. Táto hladina je dôležitá preto, že na nej nachádzajú júnové maximá a zároveň aj horná línia formácie klesajúceho klinu. Zdolanie tejto úrovne bude silným býčím signálom, no skôr očakávame len mierne prelomenie, následne korekciu približne k hladine 1100 bodov pred novou rely nahor.

UPOZORNENIE

Tento text je tlačová správa. Investujeme.sk zverejňuje komerčné oznamy a tlačové vyhlásenia v dodanom znení a nezodpovedá za ich obsah.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *