Stvrtok 21. február. Meniny má Eleonóra

Dnešný výhľad pre akcie

Po piatkovom voľne sa obchodníci včera vrátili na akciový trh s novými silami na nákupy akcií a všetky hlavné US akciové indexy dosiahli nové 52-týždňové maximá. Pozornosť sa ale sústreďovala hlavne na index Dow Jones, ktorý nedokázal zdolať hladinu 11 000 bodov.

Nakoniec ukončil obchodovanie nižšie na hladine 10 973 bodov so ziskom 0,43%, index SP500 si pripísal zisk 0,79%.

Makroekonomický stimul pre akcie

Pri raste mal akciový trh oporu hlavne v piatkových výsledkoch z US pracovného trhu, kedy ekonomika za marec síce nezískala očakávaných 184 tis. pracovných miest ale len 162 tis. pracovných miest, no väčšinu miest nevytvoril cenzus, ale naopak súkromný sektor. Trh očakával, že dôvodom najsilnejších výsledkov z US trhu práce za posledné tri roky bude najímanie dočasných pracovníkov kvôli plánovanému sčítaniu obyvateľstva, no miesto toho nové miesta vytvoril hlavne segment služieb. Zároveň výsledky za január a február boli revidované vyššie o 62 tis. miest. Celkovo skončili výsledky z trhu práce veľmi dobre a dokázali potlačiť trh vyššie. Ten okrem piatkových údajov reagoval aj na čerstvé výsledky aprílového prieskumu nákupných manažérov z nevýrobného sektora, ktorý skončil na najvyššej úrovni od polovice roku 2006.

Energie stále v kurze

Správa o obnove US ekonomiky priala najviac sektorom základných materiálov a energií, ktoré si včera pripísali prírastok 1,2% a 1,6%. Ani silnejší dolár nedokázal zastaviť býkov na komoditnom trhu, ktorí vytlačili cenu čierneho zlata vyššie o 2,1%. Pri cene 87 USD/barel sa začína približovať psychologická hladina 100 USD/barel, pri ktorej by mohla byť krehká obnova globálnej ekonomiky výrazne obmedzená. To ale zatiaľ nikomu nerobí vrásky a býci ostávajú na komoditách stále na koni.

iPad s obrovským úspechom

Medzi najsilnejšie segmenty indexu SP500 včera patrili aj technológie, kedy akcie spoločnosti Apple pridali 1,07%. Dôvodom ich rastu boli hlavne silné predaje nového tabletu spoločnosti Apple, ktoré prekonali očakávania. Veľa analytikov boli síce oveľa optimistickejších než oficiálne číslo 300 tis. kusov, no stále ide o veľmi silný údaj.

RBA opäť zvyšuje úrokové sadzby

Okrem Japonska bola včera zatvorená väčšina ázijských akciových trhov, no nakoľko US akcie včera rástli v reakcii na lepšie výsledky z US pracovného trhu z piatku, dobiehali dnes akciové trhy tento nárast. Vo výraznejšom postupe nahor im ale bránilo niekoľko dôvodov a tými boli silnejší japonský jen oproti doláru, správy o stále komplikovanej situácii v Grécku ako aj možnosť revalovania juanu v Číne. Index MSCI Asia Pacific dnes zaznamenáva zisk 0,3%, čo je jeho štvrtý prírastok v rade za sebou. Nárast vedie austrálsky akciový index S&P/ASX 200, ktorý si pripísal zisk 0,94% po tom, čo austrálska RBA po piaty krát zvýšila úrokové sadzby počas posledných šiestich zasadnutí. Naopak, nedarilo sa japonskému akciovému trhu, kedy Nikkei 225 poklesol o 0,50% a ani čínskemu akciovému indexu Shanghai Composite, ktorý nakoniec dokázal vybojovať len zisk 0,02%.

Európa si vyšibala ďalšie zisky

Hlavné európske akciové indexy dnes opäť rastú a o 10:20 pridáva index FTSE 100 0,63%, nemecký DAX je v zisku 0,31% a francúzsky CAC rastie o 0,57%. Naopak, dnes  sa príliš nedarí gréckym akciám a index Athex Composite stráca 0,41%. Dôvodom sú správy o nejednotnosti krajín Európskej únie pri poskytnutí pomoci Grécku. Nemecký blok totiž preferuje požičať krajine za naozaj trhové sadzby, naopak niektoré iné krajiny chcú nižšie úrokové sadzby. Grécka otázka tak stále nie je vyriešená, čo príliš nenahráva stabilite jednotnej meny a tá dnes stráca oproti doláru až 0,58%. Takýto vývoj nepraje ani rope, ktorá stráca 0,46%. Jej pokles by mohol dnes stiahnuť aj US akciové trhy na nižšie úrovne.

Výhľad na dnes

Akciový index SP500 začína po dlhšej konsolidácii opäť svoju rastovú púť a v prospech rastu hrá aj technická situácia, kedy preň hovorí pokračujúca formácia rastového trojuholníka. Makroekonomický kalendár dnes ponúka len zápisnicu z posledného zasadnutia FOMC, no dôležité budú emisie US dlhopisov, nakoľko tie posledné neboli príliš úspešné. Pozornosť sa bude sústreďovať na emisiu 3-ročných dlhopisov v objeme 40 mld. USD a emisiu 1-ročných dlhopisov v objeme 26 mld. USD. Pripomíname, že po pondelkovom raste sa často v utorok dostaví pokles, no zatiaľ máme výhľad rastový.

Technická situácia

Futures na SP500 v štvrtok prelomili formáciu rastového trojuholníka a pokiaľ ostávame nad hornou hladinou formácie, na 1 176,50, ostáva býčí výhľad v platnosti. Potenciál siaha približne k hladine 1197/1200 bodov.

Akcie

Zdroj: Ján Beňák, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *