Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Dnešný výhľad pre akcie

Včerajší deň bol na akciových trhoch pomerne pokojný, nakoľko v US oslavovali Deň nezávislosti a likvidita na finančných trhoch tak bola výrazne nízka. Európske akcie sa obchodovali v úzkych pásmach a nakoniec index Stoxx Europe 600 poklesol o 0,3%. Ide o jeho piaty pokles v rade za sebou, no ten je v súlade s celkovým trendom na akciových trhoch počas posledných dvoch mesiacov.

Ázijský obrat

Väčšina hlavných ázijských akciových indexov dnes otvárala obchodovanie v stratách, no býčí tábor sa nakoniec dokázal pekne presadiť a index MSCI Asia Pacific dnes pridáva 0,8%. Výraznou oporou pre akcie boli hlavne tituly finančného sektora z Austrálie, nakoľko austrálska centrálna banka RBA ponechala základnú úrokovú sadzbu nezmenenú. Index S&P/ASX 200 dnes vzrástol o 1,28%, polepšil si aj japonsky Nikkei 225, ktorý si pripísal 0,77% a darí sa aj čínskym akciovým trhom. Index Shanghai Composite dnes vzrástol o 1,92%.

BP zvládne mexickú krízu sama

Dobrá nálada panuje aj na starom kontinente a o 09:40 index FTSE 100 pridáva 1,25%, nemecký DAX rastie o 1,11%, francúzsky CAC si polepšuje o 1,49% španielsky IBEX rastie až o 1,83%. Najviac sa dnes darí segmentom základných materiálov a energií. Akcie spoločnosti BP dnes pridávajú 4,41% a nadväzujú na podobne silné včerajšie zisky. Britská energetická spoločnosť BP včera oznámila, že na financovanie nákladov z úniku ropy v Mexickom zálive nepotrebuje emitovať nové akcie a spoločnosť zároveň odmietla špekulácie o záchrane zo strany krajín z Blízkeho východu.

Výhľad na dnes

Počas ázijskej seansy sme videli pomerne silný obrat na trhu, kedy všetky indexy dokázali vymazať svoje straty a nakoniec ukončili obchodovanie v zisku. Sila z tejto rely zatiaľ trvá a na tento rast nadväzuje aj ropa ako aj EURUSD. Nálada by nakoniec mohla vydržať aj počas dnešného US obchodovania. Preto volíme pre dnešný deň rastový smer. Technická situácia futures na SP500 je totiž veľmi atraktívna. Makroekonomický kalendár dnes ponúka len zverejnenie výsledku ISM nevýrobného sektora, no jeho vplyv na trh bude určte výrazný. Korporátny kalendár je pre dnešný deň prázdny.

Technická situácia

Pri futures na SP500 bol počas posledných dní kľúčovým prvkom, ktorý ovplyvňoval pohyb trhu, medvedí kanál, no ten bol dnes ráno prelomený. Zároveň sa začala vypĺňať aj obratová formácia klesajúceho klinu, ktorá by mohla podporiť silnejší odraz nahor. Okrem toho je viditeľná aj pomerne silná divergencia medzi indikátorom MACD a pohybom futures ESU0. Z technického hľadiska tak vyzerá graf veľmi dobre, no pripomíname, že v hre je aj formácia hlava-ramená na dennom grafe, ktorej potenciál je naozaj obrovský. Preto je potrebné pri prípadných dlhých pozíciách zachovať zvýšenú opatrnosť. Supporty na 1012/10 pred psychologickou hladinou 1000 bodov, rezistencia v pásme 1028/32.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *