Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre akcie

Očakávania pre piatkové výsledky z US pracovného trhu boli naozaj vysoké a pár dní pred ich zverejnením značná časť analytikov revidovala svoje očakávania výrazne nahor. Kvôli vplyvu cenzu mal totiž výrazne vzrásť počet dočasných štátnych zamestnancov a rovnako aj súkromný sektor mal začať už vytvárať viac pracovných miest.

Situácia ale dopadla presne naopak a výsledky s US pracovného trhu boli veľmi slabé. Index SP500 na ne reagoval výpredajom o 3,4%.

Pracovný trh stále v kóme

Ekonomika totiž pridala „len“ 431 tis. pracovných miest vs. očakávania na úrovni 536 tis. miest a zamestnanosť v súkromnom sektore skončila len s údajom 41 tis., čo je štvornásobne menej než sa očakávalo. Piatkové výsledky tak jasne ukázali na to, že americký trh práce je stále v stave kómy a ani obrovské fiškálne stimuly zatiaľ nedokážu vytvoriť udržateľné pracovné miesta. Pozície vytvorené kvôli sčítaniu obyvateľstva totiž v priebehu nasledujúcich mesiacov zaniknú a nezamestnanosť by mohla opäť začať rásť. Zaujímavý je aj údaj o vplyve štatistického modelu birth/death, ktorý upravuje údaje získané v dotazníkoch o efekt vplyvu vzniku a zániku firiem, resp. živností. Tento údaj pridal 215 tis. pracovných miest. Bez efektu tohto modelu by tak súkromný sektor stratil pracovné miesta.

Maďarsko prispelo k neistote

Po týchto výsledkoch nakoniec skončili obchodovanie v strate všetky segmenty indexu SP500. Zároveň, strach zvyšovali aj stále negatívne správy z Maďarska a rovnako aj šumy, že francúzska banka Societe Generale má obrovskú stratu z obchodov s derivátmi. Aj keď spoločnosť taktne šumy poprela, akcie spoločnosti prepadli na burze Pink Sheets o 11%.

Ázijské trhy v prudkých stratách

Akciové trhy v ázijskom regióne dnes prepadli najviac za posledných 15 mesiacov kvôli slabým výsledkom z US pracovného trhu, na ktoré reagoval Wall Street prudkým výpredajom ako aj kvôli pokračujúcim obavám o schopnosť eura dožiť sa ďalšej päťročnice. Index MSCI Asia Pacific dnes stratil 3,3%, kedy akciám nepomohla v stabilizácii ani ropa, ktorá ďalej klesala a ani jen, ktorý si pripisuje kvôli uzatváraniu carry trades obchodom ďalšie zisky. Index Nikkei 225 dnes prepadol o 3,8%, austrálsky S&P/ASX 200 stratil 2,78% a čínsky Shanghai Composite ukončil dnešné obchodovanie v strate 1,65%.

BP malými krôčikmi k veľkému úspechu

Európske akciové trhy dnes ešte dobiehajú piatkový výpredaj na Wall Street a o 09:50 index FTSE 100 klesá o 1,43%, nemecký DAX stráca 1,33% a francúzsky CAC je v strate až 1,96%. Relatívne sa dnes darí akciám energetických spoločností, kedy akcie spoločnosti BP pridávajú 1%. Britská energetická spoločnosť totiž včera oznámila, že jej nový plán na zachytávanie ropy z poškodeného vrtu v mexickom zálive funguje celkom dobre a spoločnosť zachytáva 10,5 tis. barelov ropy denne. Deň predtým fungoval mechanizmus len s kapacitou 6,1 tis. barelov ropy denne. Nakoľko z vrtu podľa oficiálnych údajov uniká 12-19 tis., barelov ropy denne, ide o viac ako polovicu ropy. Firma BP zároveň oznámila, že plánuje dočasné zariadenie zachytávajúce ropu nahradiť dlhodobejšími, ktoré by zároveň boli odolné aj voči hurikánom. Tie by mali byť inštalované v priebehu nasledujúcich týždňov. Obavy o vplyv nehody vrtu Deepwater Horizon zatiaľ stále neustúpili, no dnešný zisk jej akcií signalizuje, že špekulantom sa správa pozdáva.

Euro stále bez kamarátov

Špekulantom sa na druhú stranu pozdávajú medvedie správy týkajúce sa jednotnej meny. Tá dnes opäť stráca a dosahuje oproti doláru najnižšie úrovne od roku 2006. Magazín Telegraph totiž informuje, že podľa britských ekonómov by euro mohlo byť mŕtve do piatich rokov, zároveň nemecký Spiegel informuje, že nemecký príspevok k stabilzačnému fondu EÚ by mohol byť protiústavný, známy pesimista Nouriel Roubini varoval pred výrazným spomalením rastu v Eurozóne a nakoniec Financial Times informuje, že Belgicko by sa mohlo vydať gréckou cestou. Medvedích správ je tak stále dosť , čo by malo udržiavať jednotnú menu pod stálym tlakom.

Výhľad na dnes

Akciový trh v piatok zaznamenal naozaj prudký výpredaj, ktorý opäť ukázal, že medvedí tábor má stále silnú pozíciu. Po silnom výpredaji ale rastie možnosť, že akcie by dnes mohli vymazávať svoje straty. Posledné dva týždne sa síce nepotvrdili štatistiky o býčom pondelku, no silný výpredaj podporuje možnosť korekcie. Zatiaľ ale ponecháme výhľad neutrálny a dáme trhu priestor prejaviť sa. Problémy v Európe ako aj negatívne fámy o osude eurozóny by totiž mohli mať negatívny vplyv na vývoj kurzu jednotnej meny a zvýšiť rizikovú averziu. Pre dnešný deň neočakávame žiadne dôležité makroekonomické výsledky, no v pozornosti investorov dnes bude hlavne konferencia spoločnosti Apple v San Franciscu, na ktorej by mali byť predstavené nové vylepšenia existujúcich produktov, hlavne nová verzia telefónu iPhone. Starší model 3G už totiž bol oficiálne stiahnutý zo stránok výrobcu a zároveň počas tejto konferencie oznámil Apple nové vylepšenia pre mobil od roku 2007.

Technická situácia

Na grafe futures na SP500, ESM0, stále nie je jasno. Rezistencia na úrovni 1106 bodov totiž nebola v piatok prelomená a miesto toho sme od nej videli mohutné výpredaje. Aktuálne sa trh snaží o stabilizáciu, no pokiaľ nebude prelomená úroveň predchádzajúcich júnových miním v okolí 1067/69, je stále celkový výhľad negatívny. Kľúčovým supportom je hladina 1037 bodov, predtým mierna podpora na 1051.

SP500

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBroker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *