Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Dnešný výhľad pre akcie

Akciový index Dow Jones včera uzatvoril po prvý krát za posledné tri mesiace pod psychologickou hladinou 10 000 bodov. Strata tejto dôležitej psychologickej úrovne ale nie je prioritne negatívnou.

Ako hovorí komentátor denníka Wall Steet Journal Peter A. McKay: „Dow nenavštevuje hladinu 10000, on tam žije.“ Od prvého prelomenia tejto hladiny v roku 1999 totiž index prelomil hladinu jedným alebo druhým smerom minimálne 27-krát. Vývoj indexu v okolí tejto hladiny dokumentuje tento graf.

Obr1

Pod stratu bariéry 10000 bodov sa včera podpísal prioritne pokles akcií finančného sektora. Ten poklesol až o 2,2% a stal sa najslabším sektorom indexu SP500. Ani jeden zo sektorov tohto benchmarku včera nedokázal ukončiť obchodovanie v zisku. Pozitívne ale je, že hlavné indexy nepoklesli pod piatkové minimá.

Ázijské akcie bez smeru

Už po druhý deň v rade za sebou ázijské akcie zaznamenali len miernu zmenu. Správy o možnej záchrane Grécka totiž vyrovnávali pokles akcií na Wall Street. Index Shanghai Composite vzrástol o 0,47%, naopak Nikkei 225 poklesol o 0,19% a austrálsky S&P/ASX 200 o 0,36%. Pozitívnou správou pre akcie bola aj emisia pokladničných poukážok v Číne, ktorá prebehla pri rovnakom výnose ako naposledy a nie pri vyššom. Obavy o utesňovanie menovej politike v Číne sa na chvíľu opäť odložili.

UBS s lepším výsledkom

Akciové trhy v Európe si dnes pripisujú slušné zisky, o 10:30 index FTSE 100 pridáva 0,6%, DAX 30 +0,5% a CAC 40 +0,31%. Oporu pre akcie je nárast cien ropy ako aj zlata a zároveň aj správy o možnom záchrannom pláne pre Grécko. Pripomíname ale, že záchrana je stále veľmi otázna, nakoľko by sa o stav verejných financií mohli prestať zaujímať aj ostatné krajiny a zachránené by chceli byť aj ony. Morálny hazard tak vystupuje výrazne do popredia. Z korporátnych výsledkov dnes zverejnila lepšie výsledky švajčiarska banka UBS, no akcie spoločnosti po výsledku strácajú 0,2%. Trh sa totiž sústredil na značný odlev klientskych vkladov. Dôvera v túto najviac úverovou krízou postihnutou bankou sa tak zatiaľ výraznejšie nevracia.

Výhľad na dnes

Makroekonomický kalendár je dnes prázdny, rovnako ako včera. Jediným výsledkom sú veľkoobchodné zásoby za december. Neočakávame od neho ale výraznejšie reakcie. Korporátny kalendár dnes ponúka len výsledky dvoch komponentov indexu Dow Jones, výrobcu nealkoholických nápojov Coca-Cola a po zatvorení akciového trhu výsledky mediálnej spoločnosti Walt Disney. Včera po zatvorení akciového trhu ale predstavila slabé výsledky technologická spoločnosť Electronic Arts a negatívne trh prijal aj lepšie výsledky poisťovní Hartford Financial a Lincoln National. Investori naďalej pokračujú vo výpredaji akcií spoločností aj napriek tomu, že sezóna kvartálnych zverejnení za 4Q je jednou z najlepších vôbec.

Konsenzy pre zisk na akciu totiž prekonáva približne 80% spoločností. Miesto lepších výsledkov ale investori skôr sledujú pokračujúce problémy s dlhom v Grécku a Portugalsku, ktoré by sa mohli preniesť následne aj na iné krajiny. Podobne ako aj úverová kríza začala len v špecifickej oblasti finančných trhov, aj kríza dlhov štátov najprv prišla na extrémne zadlžené krajiny ako Island alebo Dubaj, no teraz pozornosť sa sústreďuje už dlhšie na klub PIIGS (Portugalsko, Taliansko, Írsko, Grécko a Španielsko), teda na okrajové krajiny Eurozóny, ktorých verejné financie sú v žalostnom stave. Tieto krajiny spolu tvoria až 34% HDP Eurozóny, takže možnosť škrtenia vládnych výdavkoch v týchto krajinách a naopak zvyšovanie daní vnímajú akciové trhy veľmi pozorne.

Nezabúdajme ani na hrozbu zvyšovania úrokových sadzieb v Indii a Číne a na efekt blížiacej sa regulácie finančného sektora v podobe Basel III a Obamovej regulácie vlastných aktivít bánk. Akcie tak právom po silnej rely vymazávajú svoje zisky. Zatiaľ ale stále vidíme korekciu z prekúpených úrovní a mohli by sme už vidieť obnovenie nákupného záujmu v blízkych dňoch.

Technická situácia

Futures na akciový index SP500, ESH0, naďalej ostávajú pod silnou rezistenciou 1067 bodov. Táto hladina včera stiahla nadol akciový trh a level bude pre akcie výzvou aj dnes. Zospodu má zatiaľ trh oporu v rastovej línii ťahanej z piatkových miním, no línia môže byť len súčasťou medvedej formácie rastového klinu. Pokiaľ sa podarí rezistenciu na 1067 bodov zdolať a zotrvať nad ňou, otvára sa teoreticky priestor pre postup až smerom k hladine 1083 bodov. Supportom je hladina 1058 bodov pred 1050 a piatkovými minimami na 1040.

Obr2

Zdroj: Ján Beňák, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *