Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Dnešný výhľad pre akcie

Piatkové obchodovanie na US akciovom trhu bolo poznačené výraznou volatilitou. Zverejnenie kľúčových dát z pracovného trhu sa totiž neobišlo bez výrazných pohybov. Výsledky non-farm payrolls, teda zmeny zamestnanosti mimo poľnohospodárskeho sektora síce za júl skončili len mierne horšie než sa očakávalo, no júnové výsledky boli revidované výrazne nadol.

Tieto údaje opäť poukázali na to, aká slabá je obnova US ekonomiky z hlbokej recesie. Hlavné akciové indexy po týchto výsledkoch prudko prepadli, no k záveru obchodovania sa podarilo akciám vymazať takmer všetky straty. Nakoniec hlavné indexy skončili len v miernych stratách: Dow Jones -0,2%, SP500 -0,37%, Nasdaq Composite -0,2%.

Pokojná ázijská seansa

Obchodovania počas ázijskej akciovej seansy dnes bolo pomerne pokojné, nakoľko po slabých výsledkoch z US pracovného trhu dokázali hlavné indexy na Wall Street nakoniec skončiť len v minimálnych stratách. Index MSCI Asia Pacific tak dnes klesá o 0,1%. Najmenej sa dnes v regióne darilo japonským akciám a index Nikkei 225 poklesol 0,72%, naopak najvyššie zisky si pripísali austrálsky S&P/ASX 200 (+0,63%) a taiwanský Taiex (+0,89%). Čínsky Shanghai Composite ukončil dnešné obchodovanie v zisku 0,53%. Kľúčovejšie fundamenty počas dnešného dňa absentovali a obchodníci skôr vyčkávajú na zasadnutie centrálnych bankárov v US a v Japonsku.

Európa dobieha

Hlavné európske indexy v piatok ukončili obchodovanie v čase, kedy boli US akciové trhy na denných minimách, takže dnes európske benchmarky dobiehajú piatkový obrat. O 09:55 pridáva index FTSE 100 1,51%, nemecký DAX je v zisku 1,23% a francúzsky CAC si polepšuje o 1,61%. Darí sa dnes všetkým segmentom paneurópskeho indexu Eurostoxx 600, najviac ale energetickému sektoru. Britská energetická spoločnosť BP dnes oznámila, že operácia zameraná na odstavenie poškodeného vrtu v Mexickom zálive bola úspešná a že žiadna ropa do zálivu neuniká. Firma bude ale naďalej pokračovať na vŕtaní náhradných vrtov, cez ktorú sa bude možné dostať k rope. Koniec jednej veľkej ságy pre spoločnosť vítajú obchodníci potlačením akcií spoločnosti o 2,21%. Teraz sa ale začína nová, dlhšia éra, kedy spoločnosť bude čeliť mnohým obvineniam a bude musieť zaplatiť obrovské pokuty za únik ropy.

Technická situácia

Spotový akciový index SP500 v piatok výrazne intradenne prepadol, no v okolí kľúčovej rastovej línie ťahanej z miním z júla našiel nový nákupný záujem a dokázal postúpiť vyššie. Už po druhý deň sme tak videli obchodovanie, kedy sa najprv medvede chopili kontroly nad akciovom trhu, no následne býci potlačili akcie vyššie. Takéto obchodovanie sme videli aj posledné dva dni týždňa predtým. Tento znak poukazuje na možnosť ďalšieho odrazu nahor počas dnešného obchodovania. Pondelky totiž získavajú opäť svoj býčí ráz a z posledných piatich pondelkov sa akciám podarilo ukončiť obchodovanie v zisku. Na možný rast poukazuje aj zaujímavá štatistika, že po dni, kedy poklesol index SP500 ako aj index volatility VIX poklesli, nasledoval rastový deň. Nakoľko v piatok index VIX, indikátor neistoty a volatility, poklesol aj napriek tomu, že benchmark SP500 bol v strate približne 1,7%, ide o zaujímavý znak toho, že medvedí tábor stále nemá silnejšiu pozíciu ani na opčnom trhu.

Výhľad na dnes

Akciový trh v piatok dokázal ukončiť obchodovanie v zisku aj napriek tomu, že intradenne hlavné indexy výrazne prepadávali. Sila z tohto obraty by mohla pretrvať aj počas dnešného obchodovania a preto máme pre dnešný deň rastový výhľad. Pripomíname, že kľúčové rezistencie sú pomerne blízko a preto nevylučujeme ani silnejší pokles počas US seansy. Makroekonomický kalendár dnes neponúka žiadne dôležité výsledky a rovnako neočakávame ani kľúčové korporátne výsledky.

Zdroj:  Ján Beňák, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *