Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre akcie

Obchodovanie na US akciovom trhu včera bolo takmer rovnaké ako v utorok. Akcie v úvode začali rásť, no pri rezistencii 1100 bodov na indexe SP500 sa začali opäť stáčať nadol. Intradenný zisk indexu na úrovni 0,87% sa nakoniec skončil len prírastkom 0,15%.

Dôvodom tohto výpredaja bola pravdepodobne stála ochota obchodníkov obraňovať psychologickú hladinu 1100 bodov. Nad ňou by sme totiž mohli vidieť silnejšiu rely, ktorá ale asi nevyhovuje istej časti investorov. Včerajší rast tak bol len veľmi mierny a ťahaný technologickým a finančným sektorom.

Tak ako ide General Motors ide aj US ekonomika

Včera po zatvorení US akciového trhu požiadala spoločnosť General Motors o umiestnenie svojich akcií na burzu. Vo formulároch odovzdaných SECu sa nehovorí nič o cene za akciu ani o počte akcií, ktoré budú predávané a dokonca sa nič nehovorí ani o čase, kedy by IPO malo prebehnúť. Podľa zdrojov blízkych udalostiam by ale malo byť IPO, teda prvotné uvedenia akcií na burzu v novembri. Bývalá najväčšia automobilka sa tak po roku vracia opäť na finančné trhy. Spoločnosť požiadala v júni 2009 o ochranu pred veriteľmi a dostala od vlády celkovú pomoc v objeme 50 mld. USD.

Známe porekadlo hovorí, že tak ako sa darí General Motors, darí sa aj celej US ekonomike. Uvedenie akcií na burzu a návrat k ziskovosti počas 2Q, kedy spoločnosť dosiahla zisk 1,54 mld. USD by teda mohol signalizovať, že aj US ekonomike by sa mohlo blýskať na lepšie časy. Tie ale asi prídu až o pár rokov, kedy sa US ekonomika ako aj spoločnosť dostanú s pod bremena svojich nadmerných dlhov.

Japonsko bude znovu stimulovať

Akciové trhy v ázijskom regióne dnes zaznamenali pozitívne obchodovanie a index MSCI Asia Pacific si dnes pripisuje zisk 0,7%. Najviac sa dnes darilo japonskému indexu Nikkei 225, ktorý si pripísal zisk 1,32% po slovách ministra financií Nodu, že vláda by mohla zvážiť ďalšie balíky stimulov, aby tie vyvážili efekt silnej meny na ekonomiku. Japonsko, s pomerom vládneho dlhu k HDP nad úrovňou 200% sa tak opäť chystá stimulovať. Tieto stimuly ale asi ekonomiku z kómy tak skoro nepreberú a zadlžovanie z dlhodobého hľadiska len približuje nevyhnutnú potrebu vysporiadať sa s dlhom… Infláciu, reštrukturalizáciu alebo default.

Zo sektorov sa dnes darilo najviac technológiám, kedy včera po zatvorení US akciového trhu zverejnila lepšie výsledky spoločnosť Applied Materials a zároveň aj zvýšila vyhliadky zisku. Austrálsky S&P/ASX 200 skončil len s minimálnym ziskom 0,09% a čínsky Shanghai Composite zatiaľ pridáva 0,78%.

Európa čaká na US traderov

Európske akciové trhy sa dnes pohybujú v miernych stratách, no silné výsledky maloobchodných tržieb z UK ekonomiky za júl by mohli pomôcť akciám v raste. O 10:30 index FTSE 100 stráca 0,30%, nemecký DAX stráca 0,45% a francúzsky CAC klesá o 0,55%. Ďalší smer ale bude závisieť hlavne na US obchodníkoch. Korelácia medzi európskymi akciami a US akciami je totiž naďalej extrémne vysoká.

Výhľad na dnes

US akciové trhy včera dokázali ukončiť obchodovanie v miernom zisku, no opäť zlyhali pri zdolávaní hladiny 1100 bodov. Dnes by im v prelomení tejto hladiny mohli poskytnúť pomocnú ruku makroekonomické výsledky v podobe týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ak poklesnú a výsledok prieskumu výroby Philadelphského FEDu. Ten by mal skončiť lepšie než predchádzajúci mesiac, aby nepoukázal na pokračovanie spomaľovania US ekonomiky. Lepšie výsledky by následne mohli podporiť odraz akcií vyššie. Nákupcovia sa ale zvykli počas posledných dvoch dní objavovať len počas US obchodovania, takže počas dnešného európskeho obchodovania by sme mohli vidieť ešte pokles nadol.

Vzhľadom na blízkosť silného supportu ale skôr volíme nákup s tesným stop lossom na 1084.

Technická situácia

Septembrový kontrakt futures na SP500, ESU0, si vytvoril v okolí hladiny 1085 bodov silnejšiu supportnú bázu, ktorá zatiaľ nebola prelomená. Smerom nahor ale predstavuje pomerne silnú rezistenciu hladina 1099 bodov resp. psychologická hladina 1100 bodov. Dva neúspešné pokusy o prelomenie nahor a naopak stále testovanie supportu na 1085 poukazujú na len krátkodobé záblesky aktivity kupcov a vidíme pre dnešné obchodovanie značné riziká v ďalšom poklese akcií. Prelomenie supportu by totiž otváralo priestor na pokles k hladine 1070 bodov.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *