Utorok 19. február. Meniny má Vlasta

Dnešný výhľad pre akcie

Vo včerajších večerných hodinách sa po celodenných rozporuplných informáciách o (ne)záchrane Grécka objavili rázne slová nemeckej a francúzskej strany o tom, že sú pripravené pomôcť Grécku za predpokladu, že južanská krajina dodrží svoj prísny program fiškálnej konsolidácie.

Vďaka týmto informáciám sa podarilo načas upokojiť situáciu aj na akciových trhoch. Aj keď zákulisné informácie hovoria, že žiadna konkrétne dohoda finančnej pomoci Grécku nie je dohodnutá nehovoriac o tom, že by to bolo proti pravidlám Európskej Únie.  Po celodennom napätí však aj toto dokázalo spôsobiť eufóriu na trhu, ktorá sa prejavila najmä v nočnom  rastovom akciovom stinte.

Nočný optimizmus

Nákupy akciových titulov počas Ázijského obchodovania boli podporené aj optimistickejšími dátami z austrálskeho trhu práce, kde nezamestnanosť prekvapujúco poklesla až o 0,2% na 5,3% (hoci trh počítal s nárastom).  Navyše nárast počtu pracovných miest (zmena zamestnanosti) skončila rovnako výrazne nad trhovými očakávaniami. Náladu vylepšili aj čínske inflačné čísla, ktoré skončili za január na úrovni 1,5% vs. očakávania 2,1%  (posledný výsledok 1,9%), čo vyvolalo u obchodníkov myšlienkovú schému, že ďalšie sprísňovanie menovej politiky by už nemuselo nastať (No keď sa na to pozrieme Indexu cien výrobcov, ktorý rástol viac ako očakávania, alebo medziročného nárastu M2 o takmer 30% pravda môže byť niekde inde).  Ranné výsledky európskych korporácii  za rok 2009 skončili rovnako nad očakávania trhov (EDF, Renault, Danone, Total), pričom väčšina z nich zlepšila výhľad pre tento rok.

Helicopter Ben pomáha akciám

Sentiment na akciových trhoch je tak orientovaný v prospech obnovy nákupov a to aj vzhľadom na včerajšiu reč prezidenta FEDu Bernankeho, ktorý trhy opäť uistil, že ponechá uvoľnenú menovú politiku a nízke úrokové sadzby po dlhší čas (a ani prípadné zvýšenie depozitnej sadzby by nemalo byť signálom  pre zmenu politiky). Najvýstižnejšie to zhodnotila asi Credit Suisse: „Myslíme si, že posledné obavy, ktoré viedli k výpredajom na akciových trhoch (grécke riziko, sprísňovanie menovej politiky v Číne, zastavenie poklesu nezamestnanosti v USA) by mohli byť nateraz potlačené do úzadia a preto by investori mali nakupovať v prepadoch aj keď "taktické" indikátory nedávajú takýto signál.“

Fundamentálne dôvody na nákupy neexistujú a ekonomiku sú choré

Takýto pohľad majú minimálne krátkodobí optimistickí obchodníci, lebo keď sa zamyslím nad reálnych stavom ekonomík nič sa nezmenilo (štrukturálne zmeny nevidím), zadlženie rastie, fiškálne a monetárne stimuly naďalej krivia a zneefektívňujú trh, obnova sa spomaľuje a teda fundamentálny dôvod na nákupy rozhodne nejestvuje, čo však trhy v poslednej dobe často ignorujú. Trh sa však nepohne (minimálne z krátkodobého hľadiska) tam, kde by to na základe širšieho okruhu makrodát bolo logické, ale na základe toho čo si myslí (aj iracionálne) väčšina trhu a aktuálne si myslím, že tá bude hladná po nákupoch, pričom z fundamentálneho hľadiska si to odôvodní práve nočným balíčkom makrodát a stávkami na to, že Grécko bude nejakým spôsobom zachránané. Lebo od založenia Európskej Únie bolo toto zoskupenie vždy založené na geopolickom prospechárstve a sebeckých osobných záujmoch ako na zdravých ekonomikách a zásadovosti. 

Klebety na trhu hovoria, že Nemci a Francúzi nemajú len taký altruistický záujem zachrániť Grécko, ale jeho záchranou pomôžu aj svojím bankám, ktoré majú veľkú expozíciu voči Grécku a pomoc juhu Európy by ich mohla vyjsť  lacnejšie ako následná sanácia bánk v prípade gréckeho bankrotu.

Technický pohľad

Pri pohľade  na SP 500 futures vidíme, že cena sa nachádza na dôležitej križovatke a dnes by sme v prípade pozitívneho prijatia trhmi  výsledku summitu EU týkajúcu sa reálnej pomoci Grécku vidieť snahu o narušenie klesajúceho kanála aktuálne na úrovni 1073/4 bodov, čo by mohlo vyvolať silnejší spike smerom k 1078/9 bodov. Supportom bude úroveň 1067 bodov. Prípadný výrazný prepad pod tento level by otváral priestor až k 1056 bodom. Toto by mohlo nastať v prípade, že finančné trhy budú silno sklamané postojom EU voči Grécku.

Zdroj: Stanislav Panis, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *