Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dnešný výhľad pre EURUSD

Piatková seansa priniesla upokojenie rizík na finančných trhoch, čo bolo výsledkom výrazne pozitívnejšej revízie ekonomického rastu americkej ekonomiky za 4Q.

Prvá revízia ekonomiky za 4Q svojou úrovňou 5,9% Y/Y prekvapila trhové očakávania na úrovni 5,6% Y/Y (prvotný odhad bol pritom na úrovni 5,7% Y/Y). Trhy tak stále viac a viac začínajú dôverovať postupnej obnove americkej ekonomiky, čo je pozitívne pre pokles rizikovej averzie cez nárast akciových titulov (DJIA 0,04%, SP 0,14%, Nasdaq 0,18%). EURUSD sa tak s poklesom rizikovej averzie dostal k úrovni minulotýždňových výpredajov 1,3680/1,37.

Boj mocných

Víkend však opäť priniesol rast rizikovej averzie cez JPY, kedy japonská vláda začína výraznejšie tlačiť na Bank of Japan. Japonská ekonomika už desaťročie trpí deflačnými hrozbami a japonská vláda tak zvyšuje svoj negatívny nátlak na Bank of Japan, aby výraznejšie uvoľnila menovú politiku. Pritom Bank of Japan patrí už desaťročie k popredným centrálnym bankám s uvoľnenou menovou politikou a vytvorila tak cez lacný JPY fenomén carry trades. Práve tieto komentáre stáli za nočným poklesom EURUSD k prvej suportnej bariére 1,36/1,3580 EURUSD.

Ostrovní hráči

Svoje počas nočnej seansy pri poklese EURUSD urobili i ostrovní hráči, ktorí na informácie, že anglická poisťovacia spoločnosť Prudential má záujem o časti americkej AIG, predávali libru. Ostrovná mena tak bola pod silným výpredajom voči USD a silnejúci USD si tak pomohol i voči spoločnej európskej mene.

Grécky epos 

Dnes by mali byť podľa neoverených informácii zverejnené jasnejšie správy o krokoch záchranného plánu pre Grécko. Podľa eurokomisára Rehna by dnes mali byť zverejnené presné korky, ktoré chce realizovať grécka vláda na stabilizáciu fiškálneho požiaru. Víkendové nepotvrdené informácie naznačujú možnosť francúzskych a nemeckých bánk (s vládnym podielom) o nákup gréckeho vládneho dlhu a finančnej pomoci Eurozóny pre Grécko vo výške 30 mld. EUR. Grécko na výplatu kupónov  a dlhopisov v najbližších dvoch mesiacoch potrebuje 20 mld. EUR. Stále však platí trhová averzia voči EURu pri akejkoľvek finančnej pomoci pre Grécko.

Fundamentálny výhľad

Dnešný fundamentálny kalendár prináša spoza Atlantiku spotrebiteľské dáta v podobe januárových spotrebiteľských príjmov a výdajov, ktoré by si mali udržať pozitívny trend (nemali by teda uškodiť akciám a EURUSD by mali skôr podporiť). Kľúčom však budú inflačné dáta merané januárovým CPE (index spotrebiteľských výdajov), ktorý naznačí opodstatnenosť obáv FEDu z inflačných rizík (dáta v pásme 1,0-1,5% Y/Y nevytvárajú tlaky na zmenu menovej politiky FEDu cez navršovanie sadzieb). Posledné dáta prinesie prieskum výroby US ekonomiky sledovaný ISM za februárové obdobie (predpoklad 57,9, posledný 58,4).

Technický výhľad

Pár EURUSD ostáva v silnom negatívnom trende, ale neochota prielomu deväť mesačných miním na úrovni 1,3450/40 EURUSD naznačuje krátkodobé hľadanie dna. Naďalej pásmo 1,35/1,45 EURUSD považujeme za kľúčový suport, ktorý otvára potenciál až k 1,30/1,31 EURUSD. Aktuálne však dnes očakávame snahu o konsolidáciu pri úrovni 1,36/1,3580. Práve bariéra 1,36 sa javí ako základom pre odraz k rezistencii na 1,3680/1,37, kde sú uložené silné predajné objednávky. Jedine dnešné vyhlásenie eurokomisára Rehna o tom, že grécky plán má v sebe riziká, by mohol viesť k poklesu páru na úroveň 1,3520/00.

EURUSD

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *