Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Dnešný výhľad pre EURUSD

Včerajšia obchodná seansa nezastihla USD v najlepšej forme, čo bolo výsledkom kombinácie niekoľkých udalostí. V prvom rade 31.3. končí japonský finančný fiškálny rok, čo sa podpísalo pod pohyby párov s JPY.

Najvýraznejšie zisky si pripísal EURJPY, ktorý čerpal i z technickej podpory cez vytvorenú obrátenú formáciu hlava a ramená, kde s prielomom línie krku 125,10/20 EURJPY sa vytvoril výrazný rastový potenciál. USDJPY nedokázal tak výrazne si pripisovať zisky, čo krížovým prepočtom podpísalo pod návrat EURUSD k úrovni 1,3540/60.

Americké sklamanie

Ďalším dôvodom boli rozdielne fundamentálne výsledky ekonomík na oboch stranách Atlantiku. Východné pobrežie Atlantiku poskytlo prekvapujúci pokles nemeckej nezamestnanosti a rast inflačných rizík v Eurozóne (zvyšuje sa tak psychologický tlak na sprísnenie menovej politiky ECB), čo podporovalo nákup EURa. Na druhej strane západné pobrežie zastúpené dátami US ekonomiky poskytlo výrazné sklamanie v podobe poklesu ADP zamestnanosti. Pokles ADP o 23. tis bol pre trh sklamaním, napriek tomu, že ide o najlepší výsledok za posledné dva roky. Všetko to môžu napraviť až piatkové dáta tvorby pracovných miest v USA mimo agrárneho sektora v podobe Nonfarm Payrolls (predpoklady spoločnosti Bloomberg smerujú k úrovni 184 tis.).

Ázijské oživenie

Nočné pozitívne dáta z ázijskej ekonomiky (japonský prieskum veľkých výrobcov Tankan a čínsky PMI výroby) opäť znížili rizikovú averziu na finančných trhoch cez nárast ázijských akciových trhov. Tento stav udržiaval USD v miernej defenzíve, čo len potvrdzuje pokračovanie využívania USD ako financujúcej meny cez fenoméne carry trades (rast akcií vypredáva USD). Až ranné sklamanie z nemeckých maloobchodných tržieb vrátilo EURUSD pod úroveň 1,35.

Fundamentálny výhľad

Fundamentálny výhľad dňa sa dá rozdeliť do dvoch oblastí, práv  v podobe prieskumu výroby (PMI z Eurozóny a ISM z USA) a trhu práce z USA (prieskum spoločnosti Challenger a nové/pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti). Napriek silným dátam očakávame skôr snahy trhu zaujať stabilné pozície pred zajtrajším vyvrcholením týždňa  v podobe americkej marcovej nezamestnanosti a Nonfarm Payrolls.

Technické okienko

Technický výhľad EURUSD pod bariérou 1,3540/60 preferuje snahy páru o návrat k úrovni 1,34/1,3380, kľúčom bude ochota trhu pustiť pár pod silnú technickú prekážku 1,3460/80. Riziko pre pokles vidíme na strane komodít (ropa sa stále pokúša o silné rastové úrovne). Zajtra je sviatok na starom kontinente, ale US trhy budú otvorené, preto pri výraznom poklese likvidity na trhu a silných amerických dátach piatkového trhu práce, môžeme očakávať výrazný nárast likvidity.

EURUSD

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *