Utorok 19. február. Meniny má Vlasta

Dnešný výhľad pre EURUSD

Po skončení US devízovej obrátky včera večer sme výrazné pohyby na hlavnom menovom páre sveta nezaznamenali. Celý trh sa v ázijskom stinte len konsolidoval v úzkych pásmach a chýbal mu akýkoľvek významnejší impulz k pohybu. Volatilita tak bola nízka.

Táto pokojná idylka sa však s príchodom londýnskej seansy začala rúcať a dolár opäť ukazoval, kto je na trhu pánom.

Nemecké dáta na zaplakanie

Dôvodom rastu sily zelenej US bankovky boli nemecké  januárové dáta zahraničného obchodu, ktoré skončili výrazne pod konsenzom trhu. Katastrofálne skončila najmä bilancia exportov, ktoré prepadli o 6%, čo je pre nemeckú exportnú ekonomiku doslova katastrofa. Obnova tak dostáva silný protivietor a prezident Bundesbanky Weber už niekoľko dní "preventívne" hasí oheň prekvapenia, keď vyhlasuje, že nebude prekvapený nulovým rastom HDP aj za 1Q 2010. Rast importov o 8% spôsobil scvrknutie prebytku zahraničného obchodu z 13,5 na 8 mld. EUR. Čo je však ešte alarmujúcejšie je silný prepad prebytku bežného účtu z 20,6 mld. EUR na chudých 3,6 mld. EUR, čo znamená, že kapitál z Nemecka odtiekol.

Zbavovanie sa eura

 Bolo to práve Nemecko, ktorého prebytkový bežný účet rozhodujúcou mierou prispieval ku kladným agregátnym číslam tohto ukazovateľa pre eurozónu ako celok. Ak však krajina vykazuje deficit bežného účtu pre jej menu to nie je žiadna pozitívna správa. Toto si uvedomujú aj devízoví obchodníci a okamžite po nemeckých dátach nastalo rýchle zbavovanie sa eura.

Obraz sa nemení, euro je fackané

Celkový obraz trhu  na EURUSD sa tak nemení. Akákoľvek rely je vypredávaná.  Nevidím nateraz žiadne fundamentálne dôvody byť  dlhodobo dlhý v eurách ako mene skostnatenej a na reakcie pomalej EU v prípade akéhokoľvek problému. Stále opakujem, že rast HDP v USA bude výrazne rýchlejší ako v prípade eurozóny.  Preto aj keď sa z centra pozornosti dostane Grécka dlhová tragédia a tomuto štátu sa podarí presvedčiť investorov, že to zvládne, euro bude vädnúť.  Samotný prezident Bundesbanky Weber rovnako včera naznačil, že posledné straty eura (od decembra viac ako 10%) nikdy nespájal  s Gréckom.

Intradenný výhľad alebo euru bude chýbať kyslík

 No ranných nemeckých makrodátach nastáva celodenné vákuum. Sentiment na trhu však optimistický rozhodne nie je. Môže však prísť k jeho dočasným vylepšeniam, čo by mohlo umožniť nádych spoločnej meny a jej opätovné vylodenie voči doláru nad hladinou 1,36 s možnosťou odrazu až k 1,3630/35 a prípadným predĺžením až k 1,3690/1,3710. No dýchať  by sa v týchto nadmorských výškach mohlo euru opäť len ťažko a plytko.  Obchodníci by tak mohli stále udržovať  schému predaja rely z vyšších úrovní.  Supporty na 1,3530/35, zdolaním ktorých by sa otváral priestor opäť k ročným minimám na 1,3440/50 (na to však bude dnes pravdepodobne chýbať dostatočný impulz trhu).

EURUSD

Zdroj: Stanislav Panis, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *