Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Dnešný výhľad pre EURUSD

Obchodovanie na kráľovskom menovom páre v posledných dvoch týždňoch je síce veľmi volatilné, ale na druhej starne pevne ukotvené v konsolidačnom pásme 1,37/1,35 EURUSD.

EURo bez podpory poklesu rizikovej averzie (rast akciových titulov) je však stále pod tlakom, iba príchod pozitívnych správ a impulzov z akciového sektora dokáže podať EURu pomocnú ruku.

Akcie pozitívne

Včerajší pozitívny vývoj na akciovom trhu podporený nepotvrdenými  informáciami o zákaze krátkeho predaja akcií spoločnosti, kde ma americká vláda výrazné podiely (AIG, Fannie Mae, Freddie Mac, Citigroup). Ďalšou podporou pre rastúci trh boli slabé dáta amerických zásob, ktoré tlačili ropu nahor a limitovali USD. Večerné zasadnutie Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) však potvrdilo globálne riziko a neistotou ohľadom ďalšieho vývoja ekonomiky, čo sa premietlo do stabilizácie USD.

Trhy v strehu

Nočné čínske dáta opäť potvrdili silu čínskej ekonomiky, ale 16-mesačné maximá inflácie dávajú trhom tušiť výraznú hrozbu. Public Bank of China (PBOC) už dvakrát v tomto roku navŕšila kapitálové požiadavky pre banky cez povinné minimálne rezervy, zároveň zastavila kohútik úverovej linky. Aktuálne pri inflačných hrozbách sa trh pripravuje na prípadné navŕšenie úrokovej sadzby, čo bude tlmiť ekonomický potenciál čínskej ekonomiky, ktorá je lídrom a ťahúňom obnovy globálnej ekonomiky. Tento krok sa premietne na raste rizikovej averzie a poklese akciových titulov, víťazom by sa tak krátkodobo stal USD. Tento vývoj sa tak podpísal pod nočné minimá na úrovni 1,3620/00 EURUSD.

Fundamentálne okienko

Fundamentálny mesačný buletín ECB by nemal trhy výraznejšie vystrašiť, pretože ide o rekapituláciu poslednej konferencie prezidenta ECB Tricheta. Kľúčový fundament dňa v podobe januárovej obchodnej bilancie z USA (predpoklad -41 mld. USD, posledný -40,2 mld. USD) by však mohol rozhýbať volatilitu na devízových trhoch. Rast deficitu by nemal byť vnímaný negatívne, pretože naznačuje oživovanie ekonomiky. Trh práce z USA bude zastúpený novými a pokračujúcimi žiadosťami o podporu v nezamestnanosti.

Technický výhľad

Zaujímavý pohľad na pár prináša technika, ktorá potvrdzuje silné konsolidačné pásmo 1,37/1,35, naďalej však ostávame pod silnou klesajúcou trendovou líniou na úrovni 1,3750.Preto pásmo 1,37/1,38 považujeme za kľúčové pre pokračovanie aktuálneho klesajúceho trendu. Vzhľadom k vysokým úrovniam akciových a komoditných trhoch sa nám EURUSD javí výrazne nízko, čo môže naznačovať postupnú stratu pozitívnej korelácie, čo by naznačovalo, že silné dáta z US ekonomiky už nebudú limitovať USD. Nákupné objednávky budem očakávať na úrovni 1,36/1,3580, predajné sa sústreďujú na úrovni 1,3700/20, práve v tomto pásme očakávane pohyb páru počas dnešného dňa.

EURUSD

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *