Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Dnešný výhľad pre EURUSD

Včerajšia seansa priniesla krátkodobý návrat páru EURUSD nad bariéru 1,29 v dôsledku pozitívnych očakávaní výsledkov investorského prieskumu ZEW z nemeckej ekonomiky.

Výsledok však priniesol dva silné protipóly, na jednej strane najvýraznejší nárast zložky aktuálnej situácie od roku 1991 a na druhej strane pokles ekonomického sentimentu. Ekonómovia ZEWu to vysvetľujú výrazne negatívnejšími očakávaniami do konca tohto roku, kedy nemecká ekonomika nedokáže nadviazať na pozitívny výsledok rastu za 2Q. Okrem ZEWu európsku menu podporili i úspešné aukcie rizikových vládnych dlhopisov Španielska a Írska. Dopyt niekoľkonásobne prekročil ponuku (pri írskych 4-ročných dlhopisoch dokonca viac ako 5-násobne), čo sa prejavilo poklesom ich rizikovej prirážky a uvoľnenia pnutia na EURUSD.

Amerika pozitívne

Pozitívne úrovne EURUSD dokázali podporiť i americké dáta v podobe výraznejšieho prírastku júlovej priemyselnej produkcie. Americké dáta tak dopomohli nárastu akciových titulov (DJIA 1,01%, SP 1,22%, Nasdaq 1,26%) druhý deň po sebe. Obrat nastal po nočných dátach zásob ropy podľa API, ktoré výrazne stúpli, čo naznačuje spomalenie obnovy americkej ekonomiky. Výsledkom bol nočný pokles EURUSD k úrovni 1,2830/10. Negatívny sentiment pre rastový potenciál EURUSD prúdil i z ostrovnej ekonomiky, kde miera inflácie opäť prekonala 3% Y/Y. Tento výsledok tak viedol k vysvetľovaniu tohto stavu guvernérom Bank of England (King) ministrovi financií (Osborne). King potvrdil výhľad poklesu inflácie do konca roku 2011, čo znamená ponechanie uvoľnenej menovej politiky BoE (sadzby na historických minimách 0,5%) počas dlhšieho obdobia. GBPUSD tak začal naberať južný smer, čo výrazne determinovalo i snahy o udržanie EURUSD pri bariére 1,29.

Fundamentálne vákuum

Dnešný fundamentálny kalendár je prázdny a trhy tak zaujme iba zápisnica z augustového zasadnutia BoE, kde bola ponechaná sadzba bez zmeny na úrovni 0,5% a objem nákupu finančných aktív z trhu na úrovni 200 mld. GBP. Vzhľadom k minulotýždňovému inflačnému reportu BoE, ktorý naznačil spomalenie obnovy ostrovnej ekonomiky a pokles inflácie neočakávame výrazne ostré komentáre v zápisnici (jediný disident by mal byť Sentance).

Technické okienko

Technický výhľad EURUSD ostáva pod strednodobou klesajúcou trendovou líniou na úrovni 1,2880/90 smerom nadol, kde kľúčové suportné bariéry v podobe nákupných objednávok je na úrovni 1,2820/00. Až ich prielomom je potenciál k 6-týždňovým minimám na úrovni 1,2740/20. Prázdny fundamentálny kalendára tak preferuje nižšiu volatility, kde hladinu by mohli rozvíriť iba ostrejšia zápisnica BoE a prípadné sklamanie z európskych aukcii dlhopisov (nemecká). Výhľad tak pre dnes je neutrálny kde pre vstup do predajných pozícii sa javí vhodná úroveň pásma 1,2850/1,29.

Zdroj: Valér Demjan, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *