Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dnešný výhľad pre EUR/USD

Čínsky chlad
Atmosféra na finančných trhoch sa za posledné dni stáva „nedýchateľnou“.

Obavy zo sprísňovania menovej politiky v čínskej ekonomike pod tlakom inflačných rizík naberajú čoraz reálnejšie kontúry  v podobe navŕšenia kapitálových požiadaviek Čínskej ľudovej banky (PBOC) cez navršovanie povinných minimálnych rezerv  a “zamrazenie“ úverového trhu do konca januára od čínskej vlády. Výhľad „ručnej brzdy“ čínskej ekonomiky je pre akciové trhy zdrvujúci (ázijské akcie sú piaty deň po sebe v záporných číslach) a tlmia i komoditný sektor (rast cien komodít je tlačený hlavne dopytom v čínskej ekonomike).

Obamovo kladivo na banky

K týmto faktorom sa včera pridal i prezident USA B. Obama , ktorý navrhol zákaz bankám obchodovať na vlastný účet a viesť hedge fondy. Zároveň navrhuje obmedziť veľkosť bánk (bilančné sumy), aby sa zabránilo problému „too big to fail“ (veľké US banky asi boli isté vládnou finančnou pomocou). Tento návrh priniesol „zemetrasenia“ na US akciových trhoch DJIA -2,01%, SP -1,59%, Nasdaq -1,12%. Ide o prvý návrh regulácie finančného sektora od vypuknutia finančnej a hospodárskej krízy, ktorý deštruoval včerajší akciový trh napriek lepším dátam finančného gigantu Goldman Sachs.

Gréci sa držia spolku s EURom

Člen ECB za grécku stranu G. Pravopoulos  výrazne hasí grécky plamienok rizika v Eurozóne. Jeho komentár bol nasledovný „ Gréci ostanú v Eurozóne a vyriešia si aktuálne problémy, čo bude pre nich jednoduchšie. Prípadné alternatívne riešenie s novou menou a výstupom z Eurozóny by znamenalo silnú devalváciu novej meny, nárast inflácie a úrokových sadzieb“. Jednoducho povedané, pod záštitou EURa majú Gréci väčšiu šancu na úspech, ako bez neho. Nová mena by znamenala výrazné navŕšenie nákladov na dlhovú službu a  rast nedôvery investorov vo gréckej vláde (riziko vládneho defaultu a ďalšieho znižovania ratingu).

Volatilný EURUSD

Tieto tri udalosti mali na trh nasledovný dopad, obavy z čínskej inflácie a sprísnenia menovej politiky spolu s negatívnejšími dátami z Eurozóny (prieskum nákupných manažérov) poslali EURUSD na nové šesť mesačné minimá 1,4030/20 EURUSD. Komentáre prezidenta Obamu k návrhu regulácie finančného sektora poslal rizikovú averziu prudko nahor, z čoho profitoval hlavne JPY.  USDJPY klesal výraznejšie ako EURJPY (výrazne vypredávaný gréckymi problémami už predtým), čoho výsledkom bol cez krížový prepočet návrat EURUSD k úrovni intradenných maxím 1,4140/50 EURUSD.

EURUSD korekcia strát

Dnešný ranný komentár zo strany gréckeho člena ECB naznačuje, že Gréci majú jasno v otázke zotrvania v Eurozóne. Tento výhľad by mala mierne tlmiť rizikovú prirážku na EURo a trh tak  pod tlakom výrazných zmien na US finančnom sektore bude môcť preferovať výber posledných predajných ziskov na EURUSD.  Ukľudnenie  situácie a tlmenie rizikovej averzie by mohlo priniesť snahy o odraz EURUSD od šesť mesačných miním k 200-dňovému kĺzavému priemeru 1,4290/1,43 EURUSD. Tento výhľad podporuje i výraznejší potenciál zisku pri stávkach na rast EURJPY ako i USDJPY.

Technické okienko

I technický výhľad aktuálne praje možnému odrazu na EURUSD, pri 1,4030/50 sa vytvára reverzná formácia dvojitého dna a zároveň sa formuje obratová formácia „oblého dna“. Prvá rezistencia je na úrovni 1,4170/80, jej prielom posúva pár k úrovni maxím 1,4240/50 (potenciál formácie oblého dna) a cieľ by mohol smerovať k 200-dňovénu kĺzavému priemeru 1,4290/1,43. Akýkoľvek pokles páru pod 1,41 EURUSD by mal slúžiť na vstup do nákupných objednávok, najsilnejšie očakávame v pásme 1,4050/30 EURUSD.

Fundamentálny kalendár je dnes veľmi chudobný a česť zachraňujú iba dáta maloobchodných tržieb za december z UK ekonomiky (predpoklad 1,1% M/M, posledný -0,3% M/M) a priemyselné objednávky z Eurozóny za november (predpoklad 0,5% M/M, posledný -2,2% M/M).

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *