Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Dnešný výhľad pre EURUSD: Päť dôvodov kupovať euro

Počas pondelkového večera a utorkovej noci sme videli jasnejšie obrysy renesancie optimizmus na finančných trhoch, čo bude dostávať dolár pod výpredajný tlak, aj keď počas ázijského stintu sme tento scenár zatiaľ nevideli. Pre koniec obľúbenosti US meny medzi devízovými obchodníkmi a obnovu nákupov eura hrá niekoľko faktorov.

Dôvod kupovať euro číslo jedna

Stres z gréckeho dlhového eposu ustupuje. Nemecká kancelárka Merkelová sa opäť raz vyjadrila silnú podporu pre južanské krajinu typu: „Európa urobí všetko pre pomoc Grécka. Jasné riešenie gréckeho problému bude kľúčom pre obnovu dôvery v euro.“ K tomu sa pridal aj taliansky zástupca ECB Bini Smaghi, ktorý dokonca nevylúčil finančnú pomoc EU pre Grécko a vyhlásil, že záchranou Grécka eurozóna vlastne zachraňuje samu seba. Grécku tak kryje chrbát celá eurozóna a aj ECB, čo by mohlo vyvolať na trhu z krátkodobého hľadiska obnovu dôvery v umelú stále experimentálnu menu eurozóny.

Dôvod kupovať euro číslo dva

Včerajšie prejavy nemeckej kancelárky Merkelovej a centrálneho bankára Biniho Smagiho sa niesli aj v spoločnom menovateli varovania a výstrahy špekulantov, ktorý vsádzali na pád eura typu: „Ak sa o to budú aj naďalej pokúšať, prehrajú.“  Merkelová navyše vyhlásila, že niektoré inštitúcie akoby nemali mať ani morálne právo k tomuto kroku a poukazovať na fiškálne slabiny prakticky celej eurozóny, keďže veľké dlhy vznikli práve preto, aby boli tieto finančné inštitúcie, ktoré teraz stávkujú na defaulty krajín, zachránené. Slovná podpora eura by dnes mohla žať úrodu v podobe silnejšieho eura voči zelenej bankovke.

Dôvod kupovať euro číslo tri

V noci boli publikované správy o poskytnutí úveru vo výške 5 mld. USD dubajskou vládou pre problémovú spoločnosť Dubai World, čo vyčarilo úsmev na tvári najmä bankám s pohľadávkami voči jej realitnej divízii Nakheel. Tento fakt by mal tak znížiť pravdepodobnosť neschopnosti splácať dlhy  touto divíziou a uvoľniť tak napätie na trhoch, výsledkom čoho by mal byť slabší dolár a naopak silnejšie euro.

Dôvod kupovať euro číslo štyri

Zo strany FEDu pokračovali uistenia v podobe udržania nízkych úrokových sadzieb po dlhšiu dobu (a faktu, že zvýšenie diskontnej sadzby bola len malá technická zmena), ktorú sme počuli zo strany US centrálnej bankárky Yellenovej. Hoci sa podľa nej US ekonomika stále zlepšuje,  nie je dostatočne silná na to, aby boli sadzby zvyšované. Okrem toho FED rozhodne nebude riskovať predčasné stiahnutie likvidity z trhu. Toto by si mohol trh postupne viac uvedomovať , čo bude mať na dolár negatívny vplyv.

Dôvod kupovať euro číslo päť

Z technického pohľadu vidíme divergenciu medzi oscilátormi (napríklad momentum) a samotným kurzom EURUSD (pozri graf). Okrem toho už dlhšie trh hovorí o tom, že dolár je prekúpený a zrelý na korekciu. O túto sa trh pokúšal v posledné dni, no objavovali sa tak stále tlaky na predaj akejkoľvek rely, čo viedlo len k limitovaným úspechom rastu sily eura.  Pozitívny sentiment na trhu spolu s očakávaným holubičím slovníkom Bena Bernankeho počas zajtrajšieho vystúpenia pred Výborom pre finančné služby US Snemovne reprezentantov ohľadne menovej politiky by tak mohol podporiť silnejšiu obnovu eura.  Po rannom zdolaní maxím z 18. a 22. Februára 1,3650/55 sa otvorila cesta k 1,3680/85 no kľúčová rezistencia bude ležať na úrovni 1,3712 (23,6% Fibo level januárové maximá/ februárové minimá). Ak tá padne otvára sa cesta až nad  1,38.  Supportmi by mali byť hladiny 1,3650 /45 a 1,3600/10.

Makrokalendár

Obsahuje dnes dôležité dáta manažérskeho prieskum IFo z Nemecka o 10:00 a spotrebiteľskej dôvery z US ekonomiky o 16:00. Sentiment na trhu je v očakávaní rastu akciových trhov a ochoty podstupovať riziko preto ani čísla, ktoré skončia mierne pod konsenzami nemusia urobiť škrt cez rozpočet býčím očakávaniam na EURUSD.

EURUSD

Zdroj: Stanislav Panis, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *