Utorok 19. február. Meniny má Vlasta

Dnešný výhľad pre EURUSD

Lídri Európskej únie, ECB a Nemecka pokračujú v „hašterení sa“ a rozdielnych pohľadoch na spôsob mechanizmus a techniku (ne)záchrany Grécka. Zatiaľ čo samotní Heléni tvrdia, že finančnú pomoc ani veľmi nepotrebujú, ale kebyže dostanú niečo výhodné (za lepších podmienok ako cez finančný trh) rozhodne by nepohrdli.

Devízový obchodníci sa na túto tragikomédiu jednoducho už nedokážu ďalej pozerať . A bankovku, na ktorej sú nakreslené mosty (ktoré sú údajne symbolom spájania kultúr a mali by vyjadrovať jednotu) veselo vypredávajú. Tento základný scenár šortovania eura zostal v platnosti aj počas nočného tokyjského devízového stintu. Najmä keď  rast akciových trhov bol počas Ázie akýsi nepresvedčivý  a bojazlivý a sentiment trhu postupne vädol.  Voči doláru stratila spoločná mena 0,35% s výhľadom ďalších strát počas dňa.

Merkelovej strašenie

Nálade na trhoch nepridali ani výroky prezidenta ECB Tricheta: „ "Som proti tomu aby Grécko dostalo prípadnú finančnú pomoc za nízky úrok."  Trichet chce aby sa predchádzalo vytvárania morálneho hazardu, keď krajina, ktorá sa zadlžuje by si mohla následne od spolucítiacich a solidárnych členov EU požičať lacnejšie ako cez trh. To by znamenalo, že by nebola  za svoju nedisciplinovanosť nijako sankcionovaná (čo by vytváralo morálny hazard) práve spomínaným  vyšším nákladovým zaťažením, ktoré by ju motivovalo čo najrýchlejšie si fiškálny „bordel“ upratať. Agresívne proti pomoci sa vyjadruje už dlhšie aj nemecká kancelárka Merkelová, ktorá už niekoľkokrát  ukázala Grécku smerom na dvere do MMF. Jej posledné vyjadrenia   tom, že Grécku by pomohli až vtedy, ak by im hrozil bezprostredný bankrot (čo nateraz nie je na pláne dňa), opäť mierne vystrašili trhy a znížil ochotu držať eurá.  Merkelová na pozadí týchto slov širokej finančnej verejnosti aby nečakala nejakú dohodu pre Grécko na summite EU v závere tohto týždňa.

Kde sa voda sype a piesok leje

Základný setup trhu  v podobe predaja akýchkoľvek korekcií EURUSD tak ostáva na najvyššej priečke hitparády obchodníkov a nevidím dôvody pre jeho zmenu.  Opäť len dávam do pozornosti názor trhu, že rast ekonomiky v USA bude rýchlejší ako v eurozóne, čo dodáva palivo pre strategické býčie dolárové pozície. Rovnako ako názor, že aj keď FEDu potrvá možno ešte rok kým pristúpi k zvyšovaniu sadzieb rovnaký krok je v prípade ECB ešte ďalej. Za siedmymi horami a siedmymi dolinami, kde sa voda sype a piesok leje.

Intradenný výhľad EURUSD

Ak teda zoberiem do úvahy krehký sentiment trhu, ktorý by sa dnes mohol rýchlo prehnúť na negatívnu stranu spolu s patáliami ohľadom Grécka  a k tomu ho „posolím“ lepšími makrodátami z US ekonomiky výsledok je preferencia eurových šortov pri spikoch smerom k rezistenciám na 1,3535/45 a prípadným dopredajom na 1,3570/80. Support, ktorý by mohol padnúť v popoludňajších hodinách (počas európskej seansy sa môžu ešte obnovovať  pokusy o nákup eura pod tlakom dozvukov z rastu akciových titulov v Ázii) je na 1,35, ktorého zdolanie otvára priestor k včerajším minimám na 1,3460 a výhľadom k ročným minimám na 1,3430/40. Nezabúdajme, že formácie oblého dna  (ktorá dávala euru aspoň akú takú krátkodobú nádej) je narušená a navyše trhy už menej citlivo reaguje na politické vyhlásenia, cielené na upokojenie situácie a zvýšenie dôvery trhov pre Grécko. Euro  ako mena  (často úplne rozdielnych ) 16 fiškálnych politík a jedinej aj to nie práve najbystrejšej a dôveru vyvolávajúcej monetárnej politiky, to má tak veľmi nahnuté. Nechcem tým však povedať, že táto politika je v USA lepšia (kde to je rovnako katastrofa), len to, že väčšina trhu tú americkú vníma perspektívnejšie. Aspoň nateraz.

EURUSD

Zdroj: Stanislav Panis, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *