Piatok 18. január. Meniny má Bohdana

Dnešný výhľad pre EURUSD

Keď sa na jeseň roka 2008 rokovalo v kongrese o pláne TARP, ktorý bol určený na odkupovanie rizikových aktív z bilancií bánk, často senátori ako aj členovia snemovne reprezentantov hovorili na adresu finančného sektora: „The party is over,“ teda párty finančného sektora, v ktorom špekulovali s cudzími ako aj požičanými peniazmi a podstupovali neuveriteľné riziko, skončila.

Rok 2009 ale príliš nenasvedčoval tomu, že by tomu malo naozaj tak byť. Veľa krát bolo politikom vytýkané, že príliš skoro zabudli na to, že z veľkej časti boli finančné špekulácie a rizikové produkty medzi hlavnými faktormi krízy a problémy v tejto oblasti vôbec nevyriešili.

Obama bojuje voči bankám

Včera ale prezident Obama a jeho ekonomický poradca Paul Volcker (bývalý šéf FEDu, ktorý tvrdo a dlhodobo zastáva názor prísnejšej regulácie finančného sektora) ukázali Wall Street, že to s reguláciou myslia naozaj vážne. Predstavenie tvrdých podmienok pre finančný sektor sa z istej časti označuje ako politický ťah, nakoľko jeho reforma zdravotníctva by nemusela v senáte po voľbách v štáte Massachusetts prejsť , bilancia jeho úspešnosti po prvom roku nie je vôbec dobrá a Obama si okrem  pochybnosti vyvolávajúcej Nobelovej ceny veľa úspechov pripísať na svoje konto nemôže.

Banky so zákazom vlastných obchodov

Oprávnený hnev občanov na banky na Wall Street, ktoré boli drahými operáciami zachránené len preto, aby si následne vyplatili rekordné bonusy tak včera bol na chvíľu uspokojený, kedy Obama navrhol, aby „banky alebo iné finančné inštitúcie ktoré vlastnia banky, nemohli vlastniť, investovať do alebo sponzorovať hedge fondy a private equity spoločnosti alebo prevádzkovať obchody na vlastný účet, ktoré neslúžia klientom v ich ďalšom dosahovaní zisku.“ Aj keď sa špekulovalo, že nová regulácia by mohla byť tvrdá, nečakal sa až takýto výrazný zásah do aktivít bánk a preto sa hneď začal nový návrh prirovnávať ku Glass-Steagallovmu zákonu, ktorým boli po Veľkej hospodárskej kríze oddelené aktivity investičného a komerčného bankovníctva. Obama jasne povedal:  „Nemôžeme akceptovať systém, v ktorom hedge fondy a private equity spoločnostiv rámci bánk môžu vstupovať do obrovských rizikových obchodov a popri tom tieto banky dostali peniaze od daňových poplatníkov.“ Zároveň bolo navrhnuté aj obmedzenie veľkosti bánk, aby žiadna banka nebola „too-big-to-fail“, teda priveľká na to, aby mohla skolabovať bez výraznejších dopadov na finančné trhy.

Reakcia akciových trhov bola okamžite viditeľná a akcie finančný sektor zaznamenal svoj najsilnejší prepad od októbra 2009. Vlastné operácie bánk totiž generovali týmto inštitúciám značné zisky a odpredaj alebo dokonca zrušenie týchto pozícii by mohlo výrazne znížiť ich budúcu ziskovosť. Okrem toho sa začali objavovať domnienky, že veľké banky ako JP Morgan Chase, Bank of America alebo Citigroup by mohli byť rozdelené.

Prudký prepad akciových trhov sa zastavil po slovách predsedu výboru pre finančné služby snemovne reprezentantov Barneyho Franka, že podporí tento plán, no jeho aplikovanie vidí v horizonte 3-5 rokov. Rýchlejšie by ale mohol byť aplikovaný pre vlastné aktivity bánk- proprietary trading. Banková lobby totiž bude skutočne tvrdo bojovať, aby sa banky nemuseli vzdať svojich ziskov príliš skoro.

Medzi akcie, ktoré naopak boli včera favorizované, boli malé regionálne banky. Tých sa totiž regulácia vôbec nedotkne a investori ich preto nakupovali oproti ostatným akciám finančných spoločností.

Akcie

Akciové trhy prioritne kvôli tejto správe zatvárali v hlbokých stratách. Index SP500 stratil až 1,89%. Pripomíname ale, že znaky slabosti na akciovom trhu sme mohli vidieť už skôr, kedy trhy nedokázali príliš pozitívne reagovať na lepšie korporátne výsledky firiem a akcie väčšiny firiem boli po lepších výsledkoch vypredávané. Okrem toho stále v pozornosti trhov ostávajú problémy Grécka ako aj iných krajín kvôli masívnemu zadlženiu. Nezabúdajme totiž, že odbremenenie finančného sektora ako aj fiškálne stimuly na záchranu ekonomík neboli vôbec lacnou záležitosťou a za všetky dlhy sa musí platiť. Problematický je aj pohľad na Čínu, kde krajina chystá utesňovanie menovej politiky a tento vývoj by mohol byť predzvesťou vyšších úrokových sadzieb aj v iných regiónoch.

Situácia na akciovom trhu sa tak nakláňala v prospech poklesu a včerajšie správy len umožnili priechod naakumulovanej chuti investorov predávať akcie. Nezabúdajme ale na to, že všetky poklesy od marcových miním boli nakoniec len nákupnými príležitosťami.

Spomínané výpredaje akcií po lepších výsledkoch sme mohli vidieť aj včera po zatvorení trhov, kedy konsenzy zisku na akciu prekonali Google, American Express, Advanced Micro ako aj Capital One.

Výhľad na dnešný deň

Predstavenie novej, prísnej regulácie pre bankové spoločnosti od prezidenta Obamu sa dnes prejavilo aj na prudkom prepade Ázijských akciových trhov. Index Shanghai Composite dnes stratil 0,96% (intradenne prepadával až o 2,7%), Nikkei 225 prepadol o 2,56%, austrálsky S&P/ASX 200 poklesol o 1,59%. Celkovo index MSCI Asia Pacific stratil 1,7% a v červených číslach uzatváral obchodovanie už po štvrtý deň v rade za sebou. Predchádzajúce poklesy boli spojené so silným dolárom tlačiacim na pokles cien komodít ako aj s obavami o utesnenie menovej politiky v Číne. Vláda sa totiž bojí o následky možného spľasnutia bublín ako aj o možný nárast inflácie.

Európske akcie na včerajší prepad na Wall Street zareagovali, no obavy, že by sa regulácia mohla preniesť aj na európske trhy, dnes tlačí ich akcie opäť nižšie. O 11:30 tak index FTSE 100 stráca 0,36%, DAX klesá o 0,58% a CAC 40 je v strate 0,47%.

Pozornosť investorov sa dnes prioritne bude sústreďovať na následky plánovanej regulácie pre finančný sektor od Obamu. Efekt tejto regulácie na banky s rozvinutými aktivitami na kapitálových trhoch by totiž mohol byť naozaj veľmi výrazný a mohol by analytikov prinútiť k výraznej revízii ich očakávaní budúcich ziskov. Okrem toho sa pozornosť bude sústreďovať na ďalšiu sériu korporátnych zverejnení. Dnes výsledky očakávame od banky BB&T Corp (očak. zisk na akciu 21 centov), konglomerátu General Electric (očak. zisk 26 centov), výrobcu motocyklov Harley-Davidson (trh očakáva stratu 32 centov), prevádzkovateľ sietí reštaurácii McDonald’s (očak. zisk 1,02 USD) a od poskytovateľa služieb pre energetické spoločnosti Schlumberger (očak. zisk 0,64 USD). Pripomíname ale, že včerajšie lepšie výsledky Google, AMD, American Express ako aj Capital One neboli trhom prijaté dobre. Makroekonomický kalendár je dnes prázdny.

Technická situácia

Futures na SP500 včera prešli silným supportom na hladine 1127 ako nôž cez maslo a zastavili sa až na úrovni 1108 bodov. Po zatvorení akciového trhu tak bol prekonaný aj ďalší support a to na úrovni 1113 bodov. Aktuálne sa ale trh snaží o odraz od tejto úrovne a o vymazanie časti včerajších strát. V prípade obnovenia pozitívnej nálady investorov po včerajšom prepade by sme mohli vidieť postup k spomínanej hladine 1127, naopak opätovné obavy o finančný sektor by mohlo poslať futures nižšie k hladine 1000 bodov.


SP500

Zdroj: Ján Beňák, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *