Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Dnešný výhľad pre EURUSD

„Solidárna“ dohoda o záchrane Grécka zo strany EU s pomocou aj cez ruku MMF je na svete. Na trhoch tak existuje prvotná eufória, že konečne sa aspoň niečo prijalo a aspoň na niečom sa elity Európskej únie dokázali dohodnúť. No tu celkový pozitivizmus končí a svetlica optimizmu zhasína.

Hrdinská solidarita s klamármi a falšovateľmi štatistík

Celkovo však podľa mňa táto dohoda nič podstatného nerieši. A  išlo opäť iba o vyjadrenie politickej podpory a Grécko v najbližšom čase od EU alebo MMF reálne žiadny „obed zadarmo“ nedostane.  Dohoda totiž hovorí len o tom, že ak Grécko nebude  schopné sa financovať v dostatočnej miere z trhu, môže požiadať o pomoc MMF a ostatné krajiny EU (na báze bilaterálnych dohôd). Pritom dokonca aj slovenská strana vyhlásila, že sme pripravení pomôcť  (hoci deficit rozpočtu prekračuje maastrichtské kritériá, a hoci naša priemerná mzda je viac ako dvojnásobne nižšia ako Grécka. Hlavná vec, že sme ukázali hrdinskú solidaritu a empatiu s klamármi a falšovateľmi štatistík. Teda EU a MMF ako veriteľ poslednej inštancie, pričom sa zároveň dúfa, že táto klauzula nikdy nebude musieť byť využitá. 

Hmlistá všeobecnosť nadovšetko

Vidíme tu tak opäť všeobecné vyhlásenia bez jasných konkrétností ako to je už v prípade EU zvykom. Takže celkovo nie som ničím prekvapený. Podľa predpokladov dohoda EU o záchrane Grécka dobrou správou celkovo  pre euro nebola. Aj vzhľadom k prítomnosti MMF, čo vydáva zlý signál pre trhy ohľadom neschopnosti vyriešiť si problémy v domácej kuchyni. A vôbec záchrana Grécka zo strany EU znamená preferenciu netrhového socialistického princípu pred trhovým- teda neschopných z vlastnej viny  nechať padnúť a takto potrestať a dodržať tak princípy voľného trhu a princípy na ktorom je postavená existencia menovej únie.  I keď ako sme už povedali prvotná eufória a nočný rast akciových trhov mal vplyv na oslabenie dolára voči „mostovej“ eurovej bankovke.

Alibistické krytie chrbta  Grécka

Očakávame však, že trh z tohto nadšenia ohľadom alibistického krytia chrbta Grécku  postupne vytriezvie a bude sa na fiškálne problémy Grécka (a aj ostatných krajín Eurozóny ) pozerať  viac realisticky. A práve tento realistický pohľad hovorí o tom, že potrvá ešte veľa rokov (ak nie desaťročie) kým sa verejné financie južného pásu Európy dostanú „do laty.“ Triezvy fundamentálny pohľad rovnako hovorí o tom, že US ekonomika je na to čo sa týka obnovy výrazne lepšie ako Eurozóna a aj keď sadzby FEDu ostanú možno do polovice roka 2010 nízke, stále budú zvyšované výrazne skôr ako v prípade ECB. Zachovávame si tak fundamentálne chladnú hlavu a preferujeme tak stále výpredaje eura voči doláru.

Intradenná technika

Ak by dohoda EU- Grécko znamenala skutočne široký obrat a mala POZITÍVNY vplyv na euro, sotva by včera pár prepadol pod 1,33 na nové ročné minimá po oznámení dohody.  Vidíme tak, že grécke problémy nie sú jediným dôvodom prečo vypredávať euro. Ak zoberieme do úvahy, že Grécko nie je jediná veľká škvrna na eurovej košeli, očakávame pokračovanie slabosti eura. Zdolanie 1,3370/80 otvára síce priestor pre návrat nad 1,34 s potenciálom k 1,3430/40, no nečakáme dlhodobú životnosť tejto rely. Železné pravidlo predaja v spikoch by tak mohlo ostať v platnosti. Vyššie úrovne totiž iba prilákajú na dopredaje a nebudem prekvapený rýchlym kolapsom opäť pod 1,33 smerom k ročným minimám na 1,3260.

EURUSD

Zdroj: Stanislav Panis, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *