Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dnešný výhľad pre EURUSD

Hoci v noci ázijské akciové trhy suverénne masívne rástli, devízový trh tak veľkú eufóriu nezdieľal. EURUSD sa nepodarilo dostať nad 1,34 najmä po stále zahmlenej situácii ohľadne pomoci Grécku Spomínajú sa najmä „nebezpečné“ nemecké požiadavky prísnejších opatrení konsolidácie verejných rozpočtov v Grécku.

A rovnako názory trhu, že 45 mld. EUR je málo a ani 80 mld. EUR nemusí stačiť- lebo grécka fiškálna diera je najmä vplyvom korupcie bezodná. 

Na fiškálnom nebi sa bude iskriť

Vidíme, že aj keď Gréci  ponížene kľakli na kolená a prosia o prisľúbenú pomoc EU, stále existuje zopár nejasností a Nemci si začali dávať ďalšie podmienky a vyhrážali sa cez slová ministra financií Schauebleho, že ich pomoc  nemusí byť  istá. Počas víkendu malo komentáre navyše niekoľko rešpektovaných ekonómov ku gréckej (viac ako tragickej situácii).

Prvým z nich bol kanadský minister financií Flaherty, ktorý povedal nahlas to, čo si myslí celý trh: 45 mld. EUR Grékov nespasí. Profesor Harvard University Roggoff sa nechal počuť, že očakáva rovnaké problémy okrem Grécka aj v iných krajinách eurozóny. Niektoré noviny najmä v nemecky hovoriacich krajinách "radia" Grécku vystúpenie z eurozóny a očakávajú, že krajina sa pravdepodobne defaultu nevyhne. Pričom pripomíname, že situácia sa začína podobať typu: Buď Nemci, alebo Gréci upustia euro. Nech to dopadne akokoľvek toto napätie bude euro zraňovať a ponižovať voči zelenej dolárovej bankovke.

Ani pôžička z Marsu Grékov nezachráni

Najmä ak sú trhy presvedčené o tom, že Grécku už (takmer) niet pomoci a obchodníci sa ráno s chuťou vrhajú po  predajoch portugalských dlhopisov a náraste stávok na to, že Lisabon bude ďalší v rade s osudom Grécka a pravdepodobne nie posledný. Zatiaľ totiž nikto neprejavil  vážny a dôveryhodný záujem v Eurozóne, že chce šetriť a mať prebytky rozpočtov. Všetci hovoria iba o deficitoch do 3% (Maastrichtské kritériá), hoci ich hospodárstvo bude rásť pomalšie, čo podiel dlhu na HPD stále zvyšuje.  A špekulanti to vidia a stávkujú tak proti laxným vládam.

Humorné vyhlásenia

Trh rovnako neprijíma ani vyhlásenia od MMF či gréckeho ministra financií, že všetci tí čo stávkujú na default Grécka prehrajú. Tieto slová sú označované ako príjemný ľahký pondelkový humor s ktorým sa ešte lepšie predávajú grécke dlhopisy ( rozdiel výnosov medzi 10- ročnými nemeckými a gréckymi na nových maximách nad 600 bodmi!). Veľmi smiešne pre obchodníkov pôsobia aj vyjadrenia bývalého gréckeho ministra financií: "Záchranný balíček EU/MMF je poslednou šancou Grécka, ako sa vyhnúť krachu.“ EURUSD bol po nich nemilostne vypredávaný a euro bolo „bitým psom.“ Totálne sa ingnorovali slová ECB (Nowotny): "Posledné makrodáta nenapovedajú tomu, že grécka nákaza by sa mohla rozšíriť."

Intradenný výhľad

Grécko hodilo uterák do ringu a požiadalo EU/MMF o pomoc. No nebuďme smutní z toho, že špekulanti stratili svoju „hlavnú hračku.“ Pomoc nedorazí tak skoro. Okrem toho hotovosť nevyrieši grécke systémové a štrukturálne problémy- len dočasne naplní deravú nádobu s vodou. Takže kopanie do gréckych dlhopisov bude pokračovať. Do svetla reflektorov a tejto pozornosti sa dostane aj Španielsku, Portugalsko či Írsku. Euro by tak malo ostať pod tlakom.  Ranná neschopnosť zdolať 1,34 spôsobila hlboký pullback až k 1,3320/30. Ak bude tento level zdolaný očakávame posun až k 1,3280 a následne výhľadovo na nové ročné minimá pod 1,32. Akýkoľvek odraz by mal byť limitovaný (a dočasný) levelmi 1,3400/20.

EURUSD

Zdroj: Ján Beňák, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *