Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre EURUSD

Čínsky efekt podpory EURa prostredníctvom vyhlásenia „grécka kríza nemá žiaden vplyv na rozhodovania čínskej strany pri nákupe EURo vládnych dlhový aktív“ stála za včerajším nárastom páru EURUSD k úrovni maxím 1,2390/1,24.

Naďalej však riziko z prehlbovania fiškálnej vládnej krízy v eurozóne a problémov európskeho bankového sektora (Španielsko) ostáva prítomné na finančných trhoch. Jedna „lastovička“ v silnej ústnej podpore zo strany Číny investičné leto na EURo neprinesie.

Eurozóna v útlme

Starý kontinent potrebuje poskytnúť reálny fundamentálny základ pre podporu spoločnej európskej meny a to zatiaľ bohužiaľ nedokáže, skôr naopak posledné negatívne správy podporujú ďalší výpredaj. Je síce pravda, že kľúčový hráč na trhu vládnych dlhov – Čína (najväčšie devízové rezervy) má na trhu silnú váhu, ale pri prehlbujúcich problémoch EURa nedokáže ani on dostatočne chrániť spoločnú európsku menu. Nepriaznivo vplývajú na EURo i rozporuplné komentáre predstaviteľov ECB, kde hlavne nemecká strana vníma nákup vládnych dlhopisov ako stratu dôvery a cieľa ECB.

Vzťahy sa nemenia

Aktuálny odraz EURUSD je tak spôsobený už spomínanou čínskou podporou, ale hlavne  odrazom akciových a komoditných trhov. Pokles rizikovej averzie bolo na trhu možné vnímať výrazne hlavne cez carry trades páry (EURJPY, USDJPY, GBPJPY, AUDJPY, NZDJPY), ktoré si pripísali výrazné percentuálne zisky. Stále tak platí, že carry trades je najlepším ukazovateľom rizika na finančných trhoch a pozitívna korelácia medzi rizikovou averziou a USD ostáva (rast rizika podporuje zisky USD a výpredaj carry trades a naopak).

Americké dáta

Fundamentálny výhľad dňa prináša iba spotrebiteľské dáta z americkej ekonomiky. Najprv to budú informácie o vývoji spotrebiteľských príjmov a výdajov, ktoré ovplyvňujú cenovú hladinu sledovanú PCE (index spotrebiteľských výdajov). Neskôr to budú dáta spotrebiteľskej dôvery sledovanou Michiganskou univerzitou. Finančné trhy veľmi citlivo vnímajú vývoj spotrebiteľských financií najsilnejšej svetovej ekonomiky, preto prípadné nenaplnenie trhových predpokladov by mohlo ťahať akciové a komoditné trhy nadol, čo sa prejaví poklesom EURUSD. Netreba zabúdať na pondelkový sviatok v USA  UK ekonomike, čo sa môže dnes premietnuť do zatvárania pozícii a výberu ziskov.

Technický obraz

Dlhodobý technický výhľad preferuje pokračujúci pokles EURUSD a testovanie 4-ročných miním na úrovni 1,2140/30. Stále však preferujeme udržanie úrovne 1,22 ako kľúčovej pre budúcnosť EURa, pretože jej prielom nasmeruje pár až k minimám na 1,10. Tieto úrovne by opäť výrazne rozkolísali krehkú globálnu menovú stabilitu a tlačili by USD do popredia (pričom pri súčasnej nastavenej menovej politike FEDu by sa tak výrazne navŕšila hrozba ďalšej finančnej krízy). Stále je tu však riziko prípadného zníženia úrokových sadzieb ECB alebo zavedenia plošného zákazu pre nekrytý krátky predaj v eurozóne – práve tieto faktory považujeme za najväčšiu hrozbu pre  EURo (potvrdili by sa tak informácie o výrazných problémoch bankového sektora v EU).

EURUSD si včerajším odrazom vytvoril krátkodobý rastový kanál so suportom na úrovni 1,2270/60 a práve nad touto úrovňou preferujeme snahy páru o retest bariéry 1,24 s potenciálom k silnej technickej úrovni 1,2460/80 (jej prielomom by sme zaznamenali po dlhej dobe prvý  silnejší technický impulz pre odraz páru smerom nahor). Až prielomom 1,2270/60 by sme videli potenciál EURUSD ku koncu týždňa opäť smerovať k silným nákupným objednávkam na 1,22/1,2180 s stop losmi na 4-ročných minimách 1,2140/30.

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *