Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dnešný výhľad pre EURUSD

Počas noci sa neobjavili žiadne veľké tlaky a správy o tom, že by Grécko mohli rýchlo skrachovať. Najmä po tom, čo nemeckí predstavitelia spolu s MMF celý včerajší deň „tlačili“ do trhu názory, že Grécku pomôžu a dôverujú v jeho schopnosť splatiť dlh.

Navyše opäť sa zahrali na štedrého „Ježiška“ a nevylúčili mu ani pomoc vo výške až 120 mld. EUR. Z peňazí daňových poplatníkov pochopiteľne (MMF má kapitál od členských príspevkov svojich členov). V noci tieto vyjadrenia zaklincoval prezident Bundesbanky Weber : „Nie je iná možnosť, ako Grécko zachrániť, jeho odchod z eurozóny nie je pre nás možnosťou.“

Keď sa MMF hrá na „Ježiška“, ale účet dá platiť daňovým poplatníkom

To umožnilo návrat EURUSD z nových ročným miním tesne nad 1,31, kde sme videli kotácie páru po večernom znížení ratingu Španielska zo strany Standard&Poors späť nad 1,32. Doláru veľmi nepomohol ani pomerne uvoľnený slovník FOMC z včera večera, ktorý opäť raz naznačil, že skoré zvyšovanie dolárových sadzieb nehrozí. Inak FOMC ničím veľmi neprekvapila a opäť len pripomenula, že US ekonomika sa postupne zlepšuje a spolu s ňou aj trh práce. Celkovo sme tak videli mierny pokles napätia na trhoch s pokusmi o rast akciových titulov, čo mierne oslabilo dolár (dolárový index -0,20%). Ropa narástla, no komoditné meny z toho nedokázali veľmi profitovať, čo signalizuje stále prítomnosť neistoty na trhoch.

Eurozóna, alebo Zombiezóna?

Nie je však dôvod byť nadšený, že Grécko má to najhoršie už za sebou, lebo ochotu pomôcť a zdvoj až trojnásobiť pomoc má celá EU.

Čím väčšie a pevnejšie laso mu je hádzané, tým silnejší a jasnejší odkaz, že sa budú podporovať klamári a fiškálni zhýralci. To tak euro zraňuje a ešte dlho bude zraňovať. Veď ako možno na základe tohto prilákať investície a kapitál do eurozóny? A kde niet kapitálu niet ani rastu ekonomiky. Okrem toho, ak sa prostriedky EU použijú na záchranu de facto skrachovancov budú chýbať v iných oblastiach, ktoré mohli priniesť rast ekonomiky. Nehovoria o tom, že tým, že si štáty budú musieť na záchranu Grécka (a možno nielen jeho) požičať na trhoch spôsobia crowding out efekt. Ako tak niekto v takomto rozpoložení môže veriť eurozóne a euru, čo sa týka jeho efektívneho fungovania? Ja tomu neverím a kým sa veľa vecí nezmení veriť ani nebudem. No obávam sa pri pohľade na vedenie EU či ECB, že od efektívnych zmien sme na míle vzdialený. Žiaľ…

Preto plne súhlasím s výrokom Václava Klausa : „Pokiaľ ide o hospodársky rast a ekonomickú stabilitu, eurozóna už dávno stroskotala."

Vidíme tu tak skôr Zombiezónu a nie Eurozónu. A to som nespomenul ešte mnoho ďalších jej veľmi slabých miest.

Panika sa neskončila, lebo sa ešte ani nezačala

Včerajšie ďalšie zníženie ratingu Španielska, teda jednej krajín PIGS nemuselo byť vôbec posledné. Kto tak bude ďalší? A ktorá agentúra bude ako prvá? Útoky na juh Európy pokračujú. Kto tak bude ďalší, kto bude potrebovať záchranu. A koľko peňazí? A kto im to poskytne? Otáznikov veľa a odpovedí málo, resp. žiadne. Uvedomme si, že ak padne Španielsko na jeho záchranu bude potrebných niekoľkonásobne viac prostriedkov ako v prípade Grécka. Ide predsa o 10. najväčšiu ekonomiku sveta.

A nemyslime si, že nemecká solidarita bude nekonečná a rovnako sa nenazdávajme, že nemecká pokladnica je nevyprázdniteľná.

Keď nákup eura je samovraždou

Stále tak považujeme nákupy EURUSD za tykanie si so samovraždou. Preferujeme tak medvedí výhľad s návratom k hranici 1,31 a následne postup na nové ročné minimá smerom k 1,30. Aj MMIF tvrdí, že hlavným rizikovým scenárom je, že grécka kríza sa preleje aj do väčších európskych ekonomík. Ja ich len poopravím, ono to nie je scenár, ale realita. Odraz k 1,3250/70 je maximom, čo môže euro dosiahnuť. Očakávame jeho dlhotrvajúci pád a nevylučujem ani zánik eura ako naznačil hlavný ekonomický poradca francúzskeho prezidenta Attali.

EURUSD

Zdroj: Stanislav Panis, CI KOMODITY

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *