Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Dnešný výhľad pre EURUSD

Včerajší deň priniesol nárast rizikovej averzie v dôsledku prehlbujúcej fiškálnej krízy v Eurozóne, čo sa podpísalo pod „extrémny“ nárast volatility na finančných trhoch. To, čo začal európsky kontinent svojou nevlažnou reakciu na hasenie fiškálneho požiaru, dokonali americké obchodné systémy.

DJIA si tak počas včerajšieho večera pripísal najvýraznejší percentuálny prepad od roku 1987 a najväčšiu bodovú stratu v histórii indexu!!! Tento extrémny pohyb rizika tlačil USD a JPY do enormných ziskov, zisky týchto dvoch mien však znamenajú vysoké úrovne rizika na trhu, čoho výsledkom je globálny „panický výpredaj“. Výsledok je zdrvujúci: EURUSD 1,2520/00 (15-mesačné minimá), GBPUSD 1,46/1,4590 (13-mesačné minimá), EURJPY 110,50/45 (deväť ročné minimá), USDJPY (88,00/87,95 polročné minimá).

Insolventné Grécko

Panika je na trhu po takmer 17. mesiacoch opätovne témou číslo jedna. Kľúčovým faktorom je nečinnosť EU a ECB pri riešení gréckeho fiškálneho problému. Lídri EU by sa mali dnes v Bruseli stretnúť a podpísať finančnú pomoc pre Grécko v objeme 110 mld. EUR, môžu tam však nastať komplikácie, pretože niektoré krajiny „vraj“ neodsúhlasili pomoc pre Grécko vo svojich zákonodarných orgánoch . Grécko je plameň, ktorý zachvátil celú južnú časť Eurozóny (Portugalsko, Španielsko, Taliansko) a EU ani ECB výrazne sa nesnažia čeliť rozrastaniu fiškálneho požiaru.

Včerajšie vyhlásenie ministra financií Grécka, že Grécko nie je schopné k 19.máju vyplatiť záväzky v objeme 8 mld. EUR zo svojich dlhopisov neznamená nič iné ako potvrdenie insolventnosti. Trhy to ocenili známkou „default“ a dvojročné grécke EURo vládne dlhopisy dosiahli výnos dnes ráno 19,3%!!!! Za štandardných podmienok by mal nasledovať default, ktorý by očistil Grécko i ekonomiku, v EU však nie je najväčšiemu neplatičovi sa poskytne ďalší úver. Tento nový precedens však môže znamenať začiatok konca menovej únie EURa.

Graf vývoja výnosov na gréckych vládnych dlhopisoch

Chladná ECB

Španielom sa včera podarilo umiestniť na trh 5-ročné vládne dlhopisy, ale za najvyššiu cenu za posledných 25-rokov. Podobne začínali i Gréci, ktorí splácali staré úvery stále drahšími novými, až sa „krčah na vodu rozbil“. Vyjadrenie agentúry Moodys, že banky Portugalska, Španielska, Talianska, Írska sú pod drobnohľadom znižovania ratingu situáciu výrazne komplikuje. Preto trhy so záujmom očakávali včerajšie zasadnutie ECB o menovej politike. Všetci dúfali, že ECB zhodí masku chladného „neutrála“ a pod hrozbou kolapsu EU a EURa príjme neštandardné kroky. ECB však pokračuje vo svojej „tvrdohlavej“ politike mŕtveho chrobáka, kde sa bojí vyjadriť svoj názor na trhové pohyby. Výsledkom sú pre nikoho nezaujímavé fakty o nízkej inflácii, stabilnej ekonomike.

Základy menovej únie v podobe Paktu stability sa ECB rúcajú pred očami, ale nikto nemá odvahu prijať extrémne kroky v podobe uvoľnenej menovej politiky (ako to urobil FED). Všetci kritizovali FED za jeho extrémnu uvoľnenú menovú politiku, na druhej starne FED hral vabank, ktorý mu vyšiel. ECB sa držala striktných pravidiel, ktorým verila už hádam iba ona sama, pretože ekonomiky EU si z Paktu stability urobili trhací kalendár (ani jedna z krajín eurozóny neplní podmienky). Vyhlásenia ECB, že Portugalsko a Španielsko nie sú v podobnej pozícii ako Grécko určite nechladí fiškálny požiar. Pretože podľa týchto názorov až obyvatelia v uliciach a vyhlásenia ministra financií krajiny o insolventnosti znamená podľa ECB problém, lenže to už je neskoro.

Graf vývoja spreadu 10-ročných výnosov na dlhopisoch rizikových krajín EU voči nemeckým

 

EURo prehráva svoj boj na plnej čiare a atak po desiatich rokoch sa môže stať, že sa nedožije svojej dospelosti. Nie kvôli svojim chybám, koncept EURa znamenal protipól USD a stabilizáciu globálneho menového systému, ale kvôli chybám krajín EU a ECB.

Riziko je téma číslo jedna

Fundamentálny výhľad dňa pri súčasnej rizikovej averzii na finančných trhoch bude hrať druhé husle, pričom pôjde o tak silné dáta ako sú americké dáta trhu práce (nezamestnanosť a tvorba pracovných miest). Očakávame veľmi pozitívne dáta trhu práce, aby sa čiastočne tlmila riziková averzia. Zároveň dnes centrálne banky a budú výrazne chladiť riziko cez dodávanie likvidity na medzibankový trh, čo sa premietne snahou komerčných bánk nakúpiť lacné finančné aktíva.

Technické okienko

Technický výhľad na EURUSD ostáva výrazne naklonený nadol smerom k testovaniu miním na úrovni 1,2650/30 s potenciálom k večerným 15-mesačným rekordom na úrovni 1,2500/20. Práve dnešné rokovanie lídrov EU v Bruseli bude mať kľúčový dopad na EURo, ak sa podpíše dohoda a zároveň lepšie dáta US pracovného trhu spolu s aktivitou celého bankového sektora bude jediným dôvodom pre prípadný návrat páru EURUSD k 1,28 (naďalej však ostaneme pod silným predajným tlakom a smerom nadol).

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *