Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dnešný výhľad pre EURUSD

Americký dolár pokračoval vo svojom výraznom posilňovaní i počas piatakovej seansy (EURUSD 1,36/1,3580), aktuálne to však nebolo len na úkor rozmáhajúceho sa fiškálneho vírusu PIGS. Pokračujúce fiškálne problémy PIGS (Portugalsko, Írsko, Grécko, Španielsko) sú síce naďalej najpálčivejšou témou v Eurozóne a jej riešenie ostáva zahmlené rúškom tajomstva.

I keď situáciu sa mierne snažia tlmiť vyhlásenia najsilnejších európskych ekonomík (Nemecko, Francúzsko, Taliansko), ktoré veria gréckemu plánu znižovania deficitu verejných financií na úroveň 3% HDP do toku 2010 (za rok 2009 bol pritom schodok 12,7 %HDP).

Neistý trh práce 

V piatok však vírus PIGS musel ustúpiť silným dátam amerického pracovného trhu v podobe januárovej nezamestnanosti, Nonfarm Payrolls (tvorby pracovných miest mimo agrárneho sektora) a hlavne dlho očakávanej revízii Nonfarm Payrolls). Práve trh práce z USA priniesol veľmi rozporuplné údaje, ktoré len podporili pokračujúci nárast rizikovej averzie a posilňovanie USD na všetkých frontoch (EURUSD a GBPUSD deväťmesačné minimá, EURUSD 1,36/1,3580 , GBPUSD 1,5540/30). Výsledok Nonfarm Payrolls na úrovni straty 20 tis. pracovných miest za januárové obdobie zaostal mierne za trhovými očakávaniami, ale revízia tvorby pracovných miest od (apríl 2008-marec 2009) pridala 930 tis. stratených miest. Ak si zoberieme, že ďalšia revízia sa bude týkať nasledujúcich rizikových mesiacov (apríl 200—október 2009) dajú sa očakávať ďalšie silné straty US pracovného trhu. Situáciu mierne zachraňovala prekvapujúco  americká nezamestnanosť, ktorá poklesla na najnižšiu úroveň od augusta 2009 (9,7%).

Neistá budúcnosť

Víkendové zasadnutie ministrov financií a centrálnych bankárov G-7 (zoskupenie najsilnejších globálnych ekonomík) potvrdilo obavy o pokračujúci vývoj globálnej ekonomiky. Bodom číslo jeden bol európsky problém fiškálnej destabilizácie, bodom číslo dva sprísnenie bankovej regulácie a bodom číslo tri opätovné výzvy k čínskej strane na uvoľnenie menovej politiky na čínskom juane (CNY). Všetky tri problémy sú v neistom procese riešenia, čo naznačuje pokračujúcu destabilizácia finančných trhov do budúcnosti. Hlavne komentáre o potrebe pokračujúcich fiškálnych stimulov (vládne výdaje) i do budúcnosti naznačuje, že vírus PIGS hlavne v Eurozóne bude mať pozitívne podhubie pre udržanie sa  a destabilizáciu EURa (v procese potreby udržiavania ekonomiky v umelom spánku cez vládne výdaje, je potenciál znižovania deficitu verených financií a vládneho dlhu, iba krutou utópiou).

Prikladanie do ohňa

Svoje do ohňa globálnej ekonomiky priložil i minister financií UK ekonomiky A. Darling, ktorý považuje ponechanie otvoreného priestoru pre nalievanie peňazí ekonomiky zo strany Bank of England za pozitívny krok. Tento výrok len potvrdzuje, že ostrovná ekonomika postavená na bankovom sektore, je počas finančnej krízy „totálne“ destabilizovaná a proces konca Londýna ako finančného centra sa dostáva do poslednej fázy. Svoj kúsok dodala i čínska strana, ktorá síce nekomentovala víkendové správy z G-7, ale opätovne naznačila potenciál sprísňovania menovej politiky zo strany Čínskej ľudovej banky (PBOC) cez navŕšenie kapitálových požiadaviek (povinné minimálne rezervy). Tento krok by tlmil rastový potenciál a stabilizáciu globálnej ekonomiky, pretože práve rast ázijských ekonomík by mohol podporiť stabilizáciu globálnej ekonomiky.

Technické okienko

Fundamentálny kalendár je dnes prázdny, čo dáva potenciál pre mierne uvoľnenie rizika na globálnych finančných trhov a konsolidáciu pred ďalším vstrebávaním globálneho fiškálneho požiaru. Technický výhľad na EURUSD však naďalej ukazuje cestu smerom nadol až k úrovni miním 1,3510/1,3490 (technická bariéra 61,8%-ného fibonacciho obratu z pásma nárastu 1,2460/1,5150). Za kľúčovú rezistenciu považujeme úroveň 1,3780/1,38, pod ktorou udržujem pokračujúci klesajúci výhľad k 1,35, prvé predajné objednávky by sa mali podľa trhových komentárov nachádzať už na úrovni 1,3700/20.  Rizikovo pre prípadný návrat páru nad úroveň 1,38 EURUSD sa javí i snaha 50-dňového kĺzavého priemeru o prudký prepad pod 200-dňový kĺzavý priemer (viď priložený  graf EURUSD s dennou periódou).

Graf EURUSD

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *