Piatok 22. február. Meniny má Etela

Dnešný výhľad pre EURUSD

V utorok ráno sa euro konečne výraznejšie nadýchlo a začalo mazať časť obrovských strát voči doláru za posledný takmer mesiac. Najobchodovanejší menový pár sveta EURUSD tak prvý krát za posledných 5 dní začal rásť a posunul o viac ako 0,5% vyššie jasne nad level 1,37.

Dôvodom boli správy a špekulácie o tom, že záchranný finančný balíček pre Grécko zo strany MMF a EU je pripravený a Grécko túto pomocnú ruku čoskoro aj využije. Tým pádom by sa zabránilo najhoršiemu scenáru defaultu, čo dáva euru predsa len ružovejší úsmev na líca. Aspoň nateraz. Lebo otázka znie:  Je záchrana riešením? Ostatné krajiny sú v podobne komplikovanej situácii s ich dlhom a záchrana jedného by bola morálnym hazardom. Ak boli zachránení Gréci, prečo by nemohli byť aj ďalší slabší, nediscipliovaní a voči verejných financiám nezodpovední členovia eurozóny, ktorí si žijú nad svoje pomery. Navyše vediac, že ak by hrozilo najhoršie, bude im hodené záchranné koleso a nemusia pod tlakom robiť rýchlejšie kroky k konsolidácii verejných financií.

Krátkodobo môže euru svitať na lepšie časy

Každopádne tieto ranné špekulácie by mohli navodiť dočasne konštruktívny postoj k riziku a vyššiu mieru jeho akceptácie, čo by mohlo vyvolať pokles atraktivity dolára a naopak obnovu sily jenových krosov, komoditných mien a aj samotného eura, ktoré je aktuálne považované za pomerne rizikové aktívum. Preto dnes počas londýnskej devízovej obrátky  očakávame pokusy o pokračovanie posunu EURUSD smerom nahor (i keď ich úspešnosť a trvácnosť bude otázna). Zdolanie piatkových maxím na 1,3715/20 otvára priestor k 1,3750/55 s následným možným návratom nad 1,38 (1,3820 je 23,% fibo level prepadu 1,4579/1,3586).

Obr1

Optimizmus eura

Optimizmus stojí na tenkom ľade, lebo fiškálne problémy Európy nás budú stále mátať. Ich riešenie si vyžaduje dlhší čas a situácia sa ešte môže zhoršiť predtým ako sa zlepší. Ak zoberiem do úvahy, že rozpočtové deficity väčšiny štátov eurozóny budú vyššie ako očakávané tempo rastu obnovy ekonomiky, tak sa podiel dlhu k HDP bude stále zvyšovať (a to nielen tento rok, ale s veľkou pravdepodobnosťou aj budúci)  Na trhu existuje presvedčenie, že US ekonomika si s dlhom dokáže poradiť lepšie aj vďaka doláru ako neohrozenej rezervnej mene sveta bez reálnej alternatívy. Preto by mohla byť obnova sily eura len krátkodobá záležitosť pár dní. Najmä ak pozrieme na očakávané udalosti nasledujúcich dní. Tam sa objavujú obavy trhu z pripravovaných štrajkov silných gréckych odborov proti výdajovým škrtom naplánovaných na zajtra a na 24. februára, kde budú investori vyčkávať ako sa k nim postaví grécka vláda a aké prípadné ústupky urobí.

Technika vysiela predajné signály

Z technického pohľadu vidíme prekríženie 50-dňového kĺzavého priemeru pod 200-dňový, čo favorizuje dlhodobý pokles a Royal Bank of Scotland nevylučuje pád k 1,30 po tom ako sa páru podarilo zlomiť silný support okolo 1,3740, keďže v dôsledku dlhovej tragédie z juhu vyzerá euro ako „najchorľavejší pes v odpadkovom koši“. Najbližšie supporty smerom nadol však budú 1,3640/20 a následne januárové minimá na 1,3575/85.

Obr2

Zdroj: Stanislav Panis, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *