Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa v úvode týždňa dokázala výraznejšie posilniť. Decembrový futures kontrakt ropy WTI (CLZ0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 82,95 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo nárast ceny o 1,87% v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku minulého týždňa.

Prudký nárast zaznamenala cena ropy predovšetkým po otvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX. Pravdepodobne veľké nákupné objednávky vytiahli cenu ropy prakticky v priebehu pár minút nahor o viac ako 1 USD na barel. Intradenné maximá pri CLZ0 boli 83,86 USD za barel, čo znamenalo najvyššie úrovne od 19. októbra.

Dôležité technické úrovne

Ropa (CLZ0) sa aj naďalej obchoduje v konsolidačnom pásme 80-85 USD za barel, čo by však už čoskoro nemuselo platiť. Dnes sa začína dvojdňové zasadanie FOMC, ktoré by mohlo znamenať oznámenie ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania FEDom. Takáto prípadná správa by mala pochopiteľne nahrávať býkom pri rope, a teda už onedlho by sme mohli byť svedkami zdolania dôležitej rezistencie 85 USD za barel. Pevnosť tejto bariéry stužuje aj prítomnosť 50% úrovne návratu podľa Fibonacciho (85,12 USD/barel) z pásma 71,48-93,55 USD za barel (májové a zároveň aj tohtoročné minimá-maximá). V prípade, ak by FED ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania neoznámil, mohli by sme naopak byť svedkami testovania supportom 80 USD za barel. Svedkami prepadu ceny ropy by sme mohli byť aj v prípade, ak by síce FED naznačil, resp. oznámil ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania, no plánovaný objem skupovania aktív FEDom by zaostávala za očakávaniami trhu. Možno povedať, že aktuálne trh očakáva QE v objeme 500 mld. USD, akýkoľvek nižší objem by mohol trh sklamať.

Z intradenného hľadiska možno pri rope rátať aj so silnejšou rezistenciou pri úrovni včerajších maxím (83,86 USD za barel pri CLZ0). Naopak včerajšie intradenné minimá 81,32 USD za barel by mohli poslúžiť ako support.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovou udalosťou je aktuálne predovšetkým spomínané zasadanie FOMC. Okrem neho sa pozornosť obchodníkov s ropou bude sústreďovať na dáta API (dnes o 22:30 hod.) týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike za týždeň končiaci 29. októbra.

Krátkodobý výhľad

Ropa zaznamenala v úvode týždňa odraz nahor, keď včera výraznejšie posilnila. Pred nami je dôležité zasadanie FOMC, ktoré vyvrcholí zajtra večer. Okrem neho nás čaká aj zverejnenie dát API a DOE, ktoré sa budú týkať týždňa končiaceho 29. októbra. Rozhodne preto treba rátať v najbližších hodinách s vyššou volatilitou. Náš výhľad na dnes je zatiaľ neutrálny. Ako hlavný support by mohla poslúžiť úroveň 80 USD za barel. V prípade, pokiaľ by sa ropa obchodovala v okolí úrovne 81 USD za barel, mohla by to byť zaujímavá príležitosť pre vstup do dlhej špekulačnej pozície. Dôležitou rezistenciou je úroveň 85 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *