Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera mierne polepšila, keď sa dostala do zelených čísiel už počas ázijskej seanse vďaka prudkému spiku zaznamenanému tesne po 2:00 hod.. V priebehu pár minút sa ropa dostala prakticky do zisku viac ako 0,5%, keď zaznamenala nárast o cca. 70 centov na barel. Až do záveru dňa si nakoniec po obchodovaní v úzkom pásme do strany mierny zisk udržiavala, pričom však v závere ho takmer celý vymazala.

Doterajší dnešný vývoj na trhu

Počas ázijskej seansy sme mali v úvode možnosť sledovať silný býčí apetít, keď ropa výrazne posilňovala. Netrvalo dlho a ten sa z trhu vytratil. Býkom podrazili nohy predovšetkým slabšie dáta z Číny (PMI výrobného sektora za máj), ktoré sa podpísali dnes aj pod poklesom ázijských akciových trhov. Tesne pred otvorením obchodovania na európskych akciových trhoch sa spočiatku zdalo, že situácia sa začína stabilizovať, no hneď po ich otvorení prišlo k prudkému pádu.

Ropa prelomila dôležitý support

Prudká vlna výpredajov znamenala v prípade ropy v priebehu pár minút prepad pod dôležité supportné pásmo 73-73,50 USD za barel. Ide tak o jasnú správu medveďov, že korekcia nemusela byť len májová, ale môže pokračovať pokojne aj v nasledujúcich týždňoch.

Hoci fundamenty na trhu s ropou v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi sa výrazne nezmenili, ďalší prepad nie je vylúčený. Kľúčový bude predovšetkým sentiment na trhu. V prípade ak budeme aj naďalej svedkami úteku investorov k americkému doláru a rizikové aktíva budú vypredávané, ropa by mohla zaznamenať ešte veľmi výrazný pokles. Aktuálne sa na trhu začína povrávať o možnom znížení ratingu Francúzska a Talianska. Takisto rating Španielska je na spadnutie a pokračovať by sme mohli pokojne aj inými krajinami. Aktuálne tak na trhu číha za každým rohom riziko v podobe tikajúcej časovanej bomby, ktorá už, už sa hlási vybuchnúť.

Geopolitické riziko narastá

V centre pozornosti mnohých obchodníkov je okrem napätých vzťahov medzi južnou a Severnou Kóreou aj narastajúce geopolitické riziko v iných regiónoch sveta. V medzinárodných vodách sa odohral ozbrojený konflikt, kedy izraelská armáda po neuposlúchnutí výzvy prepadla loď plávajúcu pod tureckou zástavou plávajúcu do Palestíny s údajným cieľom – humanitárna pomoc. Izrael sa bráni, že ide o podporu terorizmu v Palestíne. Konflikt si vyžiadal najmenej 19 mŕtvych. Na prípadné riziko útoku na pásmo Gazy upozornil dnes Iránsky líder Ahmadinejad. Podľa jeho slov existuje veľká pravdepodobnosť, že Izrael podnikne masívny útok.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa sa z makroekonomických dát bude pozornosť obchodníkov sústreďovať predovšetkým na popoludňajšie výsledky ISM výrobného sektora z US ekonomiky za máj (16:00 hod.) Okrem nich nás čaká spoza Atlantiku rozhodnutie o úrokových sadzbách kanadskou centrálnou bankou (15:00 hod.). Podľa očakávaní by mala byť kľúčová sadzba navýšená o 25 bázických na 0,5%. Z US ekonomiky nás dnes takisto čaká aj index aktivity dallaského FEDu a stavebné výdavky z US ekonomiky za apríl. Počas dopoludnia nás ešte čaká zverejnenie miery nezamestnanosti z Eurozóny (11:00 hod.). Okrem makrodát by však pochopiteľne mohli dnešnú seansu rozhodnúť predovšetkým neočakávané udalosti. Prípadné zníženie ratingov, o ktorom sa na trhu povráva by mohlo straty akcií a podobne aj komodít ešte prehĺbiť.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska sa rope po prelomení kľúčového supportu 73,00-73,50 USD za barel otvoril priestor pre korekciu až k minimám z minulého utorka (67,15 USD za barel), ktoré sú zároveň viac ako 10-mesačnými minimami). Silný support by však podľa nášho názoru mohla ropa nájsť ešte predtým v okolí úrovne 70 USD za barel. Rezistenciou je aktuálne pásmo 73,00-73,50 USD za barel, ktoré predtým bolo supportom. Snahy býkov by pri týchto úrovniach mohli byť medvedím táborom potláčané.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *