Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera pripísala na svoje konto opäť stratu a v prepade pokračuje aj dnes. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010 (CLQ0) uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 75,63 USD za barel a percentuálne si pripísal stratu 0,41% v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka.

V závere US seansy sa však ropa s poklesom akciových trhov dostala pod silnejší výpredajný tlak a tak straty ešte rozšírila. K zmene smerovania trhov neprišlo počas ázijskej seansy a príliš tomu nenaznačuje ani úvod tej dnešnej európskej. Hoci euro sa pokúša o odraz nahor, rast ceny ropy je výrazne limitovaný. Aktuálne sa CLQ0 obchoduje v okolí úrovne 74,40 USD za barel, teda už o cca. 1,5% nižšie v porovnaní s uzatváracou cenou zo včera. Navyše CLQ0 sa chvíľu obchodovala aj pod včerajšími minimami, čo je signálom pretrvávajúceho medvedieho trendu.

Riziko pokračujúceho prepadu pretrváva

Hoci by sme sa mohli dočkať dnes aj výraznejšieho odrazu nahor, vstupovanie do dlhých pozícií je podľa nášho názoru aj naďalej veľmi rizikové. Výraznejšie medvedie tlaky, ktoré súvisia s negatívnym sentimentom, by mohli ropu stiahnuť výraznejšie nadol. Silnejším supportom by mohla počas dnešného dňa v prípade pokračovania v poklese až niekde v okolí úrovne 73 USD za barel. V krátkodobom horizonte nemožno vylúčiť ani korekciu k minimám zo začiatku júna (okolo 71 USD za barel pri CLQ0), či dokonca prepad až k minimám z konca minulého mesiaca (cca. 68,50 USD za barel). Pri vstupovaní do dlhých pozícií je preto v súčasnosti nesmierne dôležitý predovšetkým Money management.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovými makroekonomickými dátami dnešného dňa by mohli byť výsledky ISM výrobného sektora z US ekonomiky za jún, nerealizované predaje domov a stavebné výdavky z USA za máj, ktoré budú zverejnené o 16:00 hod. Tým budú predchádzať ešte pravidelné týždenné dáta z US pracovného trhu v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu (14:30 hod.).

Pozornosť obchodníkov sa však už od začiatku sústreďuje na piatkové dáta Non-farm Payrolls z US ekonomiky za jún, ktoré by mohli preukázať výrazný pokles počtu pracovných miest. Rast ceny ropy tak predovšetkým pod tlakom negatívnych očakávaní ostáva výrazne limitovaný.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska sa ropa nachádza jasne v medveďom trende. Od úvodu týždňa zaznamenáva pokles a o výraznejší odraz nahor sa pokúša iba márne. Prepadla navyše pod 50, 100 aj 200 dňový kĺzavý priemer, čo ešte viac napovedá pokračovaniu v prepade. Hoci k zvratom prichádza väčšinou v takýchto situáciách, keď to trh najmenej čaká, čas na strategický nákup ropy podľa nášho názoru ešte celkom neprišiel. Sentiment na trhu je totiž silno medvedí, o čom svedčí najmä prepad akciových trhov.

Intradenne by ako support mohla poslúžiť v prípade pokračovania v prepade úroveň 73 USD za barel. S výraznejším odporom by sa ropa počas dnešného obchodovania mohla stretnúť ešte v okolí úrovne 74 USD za barel, kde leží dôležitá technická úroveň (23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma májové minimá-maximá). Rezistenciou je úroveň 75,30 USD za barel, resp. následne 77,40 USD za barel (38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma).

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *