Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre ropu

Po tom, ako ropa v minulom týždni zaznamenala najvýraznejší týždenný prepad od decembra 2008, zaznamenáva prudký rast. Aktuálne sa futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky jún 2010 (CLM0) obchoduje na úrovni okolo 78,20 USD za barel so ziskom 4,2% v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku.

EU a MMF oznámila balík pre Eurozónu

Prudký rast ceny ropy je predovšetkým odrazom výrazného poklesu rizikovej averzie. Európska únia spolu s Medzinárodným menovým fondom cez víkend oznámila vytvorenie  záchranného balíka v objeme 750 mld. EUR, ktorý by mal slúžiť na záchranu Eurozóny a stabilizáciu Eura. MMF sa bude podieľať na balíku 250 mld. EUR, 60 mld. EUR pôjde z rozpočtu EU a zvyšných 440 mld. EUR by mali byť garancie členských štátov Eurozóny. Finančné prostriedky by mali slúžiť predovšetkým na odkup vládnych a privátnych cenných papierov. Trhy výrazne upokojilo aj znovuobnovenie swapových úverových liniek medzi centrálnymi bankami.

Akcie a USD ženú ropu nahor

Takéto správy sú pre trhy pochopiteľne silným býčím signálom. Akciové trhy zaznamenávajú prudký rast a výrazne posilňujú aj komodity. Tie profitujú na jednej strane z rastu akciových trhov a napomáha im takisto aj oslabujúci americký dolár. Ten voči euru stráca intradenne už 2,6% (údaj z 10:35 hod.).

Očakávané udalosti

Vzhľadom na paniku, ktorá nastala na trhoch minulý týždeň nás budú hneď v úvode toho nového čakať veľmi zaujímavé udalosti. Predstavitelia hlavných búrz v USA a SEC majú na dnes naplánované stretnutie. Oznámila ho v piatok predsedkyňa SEC Mary Schapiro. Predmetom diskusií by mal byť predovšetkým štvrtkový prepad akciových trhov. Takisto by sa malo diskutovať aj o pravidlách obchodovania na jednotlivých burzách, ktoré sú odlišné, čo rozhodne nie je pre trhy prospešné.

Najviac diskutovanými v súčasnosti sú HFT (high-frequency trading) systémy. S najväčšou pravdepodobnosťou totiž práve tie stáli za štvrtkovým prepadom trhov. Zajtra a v stredu by sa mali uskutočniť vypočúvania zamerané na túto tému.

Dôležité technické úrovne

Vzhľadom na veľmi výraznú volatilitu zaznamenanú na trhoch v posledných dňoch možno pri rope len veľmi ťažko hľadať supporty, či rezistencie. Hlavným supportom by malo byť predovšetkým úzke pásmo v okolí 74,50 USD za barel, ktoré prudkú vlnu výpredajov koncom minulého týždňa 2 krát udržalo. Vďaka stimulačnému balíku, ktorý cez víkend EU s MMF oznámila, na trhu panuje aktuálne silná býčia nálada, a teda kľúčovým supportom pre dnešné obchodovanie by mohla byť úroveň 77,50 USD za barel (23,6% úroveň návratu z pásma 74,47 – 87,21 USD za barel). Výraznejšou rezistenciou by naopak mohla byť úroveň 79,34 resp. 80,84 USD za barel. Tieto úrovne sú 32,2%, resp. 50% úrovňami návratu zo spomínaného pásma.

Krátkodobý výhľad

V najbližších dňoch pri rope očakávame posilňovanie. Prekážkou pre býkov by však podľa nášho názoru mohli byť fundamenty. Podľa štatistiky US ministerstva energetiky sa totiž zásoby ropy v Cushingu nachádzajú aktuálne na nových historických maximách a zásoby benzínu sú takisto veľmi vysoké (viac ako 20-ročné maximá). V prípade, ak by výsledky DOE (EIA) aj v tomto týždni preukázali prírastok zásob ropy a ropných produktov, rast ceny ropy by mohol byť výraznejšie limitovaný. Vzhľadom na prudký prepad ceny ropy zaznamenaný v minulom týždni a na okolnosti (oznámenie záchranného balíku pre Eurozónu), možno pokles ceny ropy v tomto týždni len ťažko očakávať.

Pre technických obchodníkov dávame do pozornosti tvoriacu sa formáciu dvojitého dna, ktorá rope (CLM0) otvára priestor pre dosiahnutie úrovní okolo 81,80 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *