Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Dnešný výhľad pre ropu

Cena ropy v úvode týždňa mierne narástla. Septembrový futures kontrakt ropy WTI (CLU0) uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 81,48 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo rast ceny o 0,97% v porovnaní s uzatváracou cenou z piatka.

Ropu počas dňa ťahal nahor predovšetkým rast akciových trhov. Výrazné posilňovanie európskych akcií počas dopoludňajších hodín a rast cien akcií v popoludňajších hodinách býkom veľmi dobre nahrával do karát. Býčie tendencie mierne brzdil posilňujúci americký dolár. Po otvorení US akciových trhov ropa vymazala takmer celé zisky, keď ju stiahol pokles akciových trhov. Do záveru seansy sa jej však podarilo dostať ešte výraznejšie do zelených čísiel, keď nakoniec obchodovanie uzatvárala so ziskom takmer 1%.

Očakávané udalosti dňa

Pre obchodníkov s ropou budú dnes dôležité výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky. Dáta týkajúce sa týždňa končiaceho 6. augusta budú zverejnené o 22:30 hod.. Ešte pred týmito výsledkami nás však dnes čaká rozhodnutie FEDu o úrokových sadzbách. Podľa očakávaní by mali ostať na nezmenenej úrovni. Pozornosť obchodníkov sa bude preto sústreďovať na zasadanie FOMC, a to predovšetkým na rétoriku ohľadom kvantitatívneho uvoľňovania. FED by totiž mohol oznámiť rozšírenie kvantitatívneho uvoľňovania. V krátkodobom horizonte by mohli takéto správy obchodníci zobrať pozitívne a rizikové aktíva by mohli zaznamenať rast.

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Z technického hľadiska sa ropa pohybuje od úvodu týždňa v relatívne úzkom pásme do strany. Za kľúčové považujeme úrovne 80 USD za barel a 82,50 USD za barel. Pokiaľ by sa ropa vymanila z tohto pásma, až potom by podľa nášho názoru stálo za uváženie vstupovanie do nových pozícií. Úrovne pod 80 USD za barel by mohli byť v krátkodobom horizonte relatívne výhodné na špekulačný vstup do dlhej pozície. Navyše pokiaľ by sa ropa prepadla pod túto úroveň ešte dnes do otvorenia obchodovania na parkete burzy NYMEX, s blížiacim sa zasadaním FOMC by potenciál zisku na špekulačnej pozícii v krátkom horizonte mohol byť veľmi slušný. Naopak v prípade prekročenia úrovne 82,50 USD za barel vidíme riziko ďalšieho pokračovania v raste, a preto nad týmito úrovňami aktuálne preferujeme pri rope skôr krátke pozície.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

ropa-100810

Autor: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.
www.trimbroker.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *