Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala mierny pokles. Októbrový futures kontrakt ropy WTI uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 74,25 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 0,56% v porovnaní s uzatváracou cenou zo stredy. Zobchodovalo sa slušných 372 881 futures kontraktov CLV0, čo svedčí o slušnej aktivite obchodníkov.

Najočakávanejšou udalosťou včerajšieho dňa pre obchodníkov s ropou boli dáta DOE týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov. Tie boli zverejnené o 17:00 hod. a vyšli skôr v prospech býkov, keď preukázali pokles zásob ropy (-1853 tis. barelov) a rovnako aj pokles zásob ropných produktov (benzín -243 tis. barelov), destiláty (-388 tis. barelov). Zásoby ropy v Cushingu zaznamenali pokles o 218 tis. barelov a miera využívania rafinérií zaznamenala nárast o 1,2%.

Po týchto dátach sme však neboli svedkami rastu ceny ropy, ale naopak výrazného poklesu. Jednou z príčin poklesu ceny ropy boli aj vyššie očakávania, keď podľa štatistiky API zverejnenej v stredu večer poklesli zásoby ropy v týždni končiacom 3. septembra v US ekonomike až o viac ako 7 mil. barelov. Pokles o 1853 tis. barelov tak bol pre mnohých obchodníkov sklamaním. K poklesu ceny ropy navyše prispel aj výrazný pokles akciových trhov a posilnenie amerického dolára. Dáta DOE však rozhodne nemožno pokladať za slabé. Hodnotíme ich ako veľmi dobré dáta hovoriace v prospech býkov, a teda pri výraznejšom poklese ceny ropy vidíme priestor pre vstup do špekulatívnych dlhých pozícií.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na popoludňajšie dáta z kanadského pracovného trhu (13:00 hod.) týkajúce sa miery nezamestnanosti a zmeny zamestnanosti za august. Z US ekonomiky nás dnes čaká zverejnenie veľkoobchodných zásob za júl. Predovšetkým tieto makrodáta by sa dnes mohli podpísať pod vývojom na trhoch.

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Z technického hľadiska sa rope včera podarilo zdolať dôležitú rezistenciu 75,60 USD za barel. Následne po dátach DOE ropa výrazne skorigovala, keď sa obchodovala dokonca až pod úrovňou 74 USD za barel, no vďaka prudkej rely sa aktuálne ropa obchoduje opäť tesne nad touto úrovňou (75,60 USD za barel). V porovnaní s uzatváracou cenou z parketu burzy NYMEX posilňuje o takmer 2%. Z toho dôvodu by sme v najbližších hodinách mohli byť svedkami výraznejšej rezistencie a zo špekulatívnych dlhých pozícií preto aktuálne vidíme priestor na výber ziskov. Na vstup do nových dlhých pozícií, ktoré by boli v súlade s rastovým strednodobým výhľadom sa nám javia relatívne výhodné úrovne okolo 74,30/50. Za silný support považujeme úroveň 74 USD za barel. Náš strednodobý výhľad pri rope ostáva nezmenený, očakávame rast ceny ropy. Hlavnou rezistenciou je aktuálne úroveň 76 USD za barel (včerajšie maximá 75,96 USD za barel).

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a. s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *