Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera pripísala veľmi slušný zisk. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky jún 2010 (CLM0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 76,80 USD za barel so ziskom 2,25%. Rope sa tak podarilo prerušiť sériu prudkých prepadov z minulého týždňa.

Optimizmus zo záchranného balíku pre EU vypršal, riziková averzia sa na trhy vrátila

Hlavnou príčinou rastu ceny ropy, ktorý bol zaznamenaný včera, bol záchranný balíček pre krajiny EU, ktorý EU spolu s MMF oznámili cez víkend. Ropa si pripisovala počas dňa zisk už viac ako 4,5%, no v popoludňajších hodinách sa býčí apetít z trhov výrazne vytratil. Obchodníci s veľkou pravdepodobnosťou vyberali zisky, resp. zatvárali dlhé pozície a pokračujú v tom aj dnes. Poklesu ceny ropy napomáhajú takisto s veľkou pravdepodobnosťou aj špekulanti, ktorý očakávajú pokles ceny čierneho zlata.

Očakávané udalosti dňa

Z makroekonomických dát sa popoludní bude pozornosť obchodníkov sústreďovať na veľkoobchodné zásoby z US ekonomiky, ktoré budú zverejnené o 16:00 hod.. Z kvartálnych zverejnení výsledkov hospodárenia nás dnes počas dňa nečaká zverejnenie žiadnej pre globálny trh významnejšej spoločnosti. Až po uzatvorení obchodovania na US akciových trhoch zverejní kvartálne výsledky hospodárenia spoločnosť Walt Disney.

Medzi udalosti dňa rozhodne patria vypočúvania pred House Financial Services Subcommittee on Capital Markets, Insurance, and Government Sponsored Enterprises, ktoré by sa mali začať o 21:00 hod. stredoeurópskeho času. Diskutovať by sa mal prepad akciových trhov zaznamenaný minulý štvrtok. Prejav by mal mať aj predseda komisie CFTC (Commodity Futures Trading Commission) Gary Gensler.

Obchodníci s ropou budú dnes upriamovať pozornosť predovšetkým na výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 7. mája, ktoré budú zverejnené o 22:30 hod.. V týždni končiacom 30. apríla boli zaznamenané podľa štatistiky API nasledovné zmeny zásob: ropa +2951 tis. barelov, benzín +1459 tis. barelov, destiláty +1372 tis. barelov. Zásoby ropy v Cushingu (zásobník v Oklahome) narástli o 1676 tis. barelov. V prípade, ak by aj výsledky za predchádzajúci týždeň preukázali podobné výsledky, teda prírastok zásob ropy a zároveň aj ropných produktov, rope by sa otváral priestor pre výraznejší pokles.

Dôležité technické úrovne

Medvedí tábor opäť začína mať na trhu s ropou hlavné slovo, o čom svedčí vymazanie ziskov zo včera. Rope (CLM0) sa už takmer podarilo uzavrieť gap, s ktorým otvárala obchodovanie v tomto týždni a aktuálne sa obchoduje v okolí úrovne 75,60 USD za barel, teda o približne 1,6% nižšie v porovnaní s uzatváracou cenou zo včera.

Ako hlavný support by pri rope (CLM0) mohla poslúžiť úroveň 74,50 USD za barel, ktorá koncom minulého týždňa odolala silným medvedím tlakom 2-krát (vo štvrtok aj v piatok). V prípade, ak by sa rope podarilo túto úroveň zdolať, znamenalo by to dosiahnutie takmer 3-mesačných miním a otvorenie priestoru pre korekciu až k tohtoročným minimám (okolo 69,50/60 USD za barel). V prípade, ak by sa naopak obnovil býčí apetít, a teda investori by siahli po rizikovejších aktívach, najbližšou rezistenciou by mohla byť úroveň 77,50 USD za barel, ktorá je 23,6% úrovňou návratu z pásma 74,47 – 87,21 USD za barel, v ktorom sa obchoduje ropa od začiatku minulého týždňa.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *