Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera na svoje konto pripísala zisk 1,48%, keď júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) uzatváral obchodovanie na úrovni 75,48 USD za barel. Zobchodovaných bolo celkom 385 257 futures kontraktov CLN0, čo je zatiaľ najnižší objem v tomto týždni.

Hlavným dôvodom rastu ceny ropy bolo oslabovanie amerického dolára, ktorý strácal veľmi výrazne na úkor eura. Prispelo tomu zvýšenie ratingu Estónska ratingovou agentúrou Standard & Poor´s z A- na A, ktoré by malo podľa očakávaní od 1.januára 2011 vstúpiť do eurozóny a takisto aj komentáre prezidenta ECB Tricheta, ktorý uistil trhy, že v prípade, pokiaľ Európa bude potrebovať ďalšiu finančnú pomoc, prostriedky jej budú poskytnuté.
Zároveň sa pod rast ceny ropy a pokles amerického dolára podpísali aj blížiace sa makroekonomické dátami z čínskej ekonomiky za máj (boli zverejnené dnes o 4:00 hod. stredoeurópskeho času a vyšli v súlade s očakávaniami). Na trhoch bol jasne pozorovateľný apetít obchodníkov po rizikových aktívach.

Očakávané udalosti dňa

Z makroekonomických dát sa pozornosť obchodníkov bude dnes sústreďovať počas dopoludnia na výsledky z Veľkej Británie – priemyselná produkcia za apríl (očakávania: m/m +0,4%, y/y +2,3%) a výrobná produkcia za apríl (očakávania: m/m +0,5%, y/y +3,9%), zverejnené budú aj dáta vstupných a výstupných cien výrobcov z V.B.. Tieto dáta nás čakajú o 10:30 hod.. Počas popoludnia sa pozornosť obchodníkov bude upriamovať na maloobchodné tržby z US ekonomiky (14:30 hod.) a následne na prieskum spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za jún (15:55 hod.) a podnikové zásoby z US ekonomiky za apríl (16:00 hod.). Očakávania podľa koša analytikov Bloomberg pre US dáta sú nasledovné: maloobchodné tržby – m/m +0,2%, prieskum Michiganskej univerzity 75, podnikové zásoby – m/m +0,5%.

Počas dnešného dňa by mal o 14:20 hod. prezident philadelphského FEDu Charles Plosser diskutovať pred the Bair Country Chamber of Commerce v meste Altoona v Pennsilvánii diskutovať o obnove ekonomiky a o úlohe FEDu ako centrálnej banky. Vo večerných hodinách o 19:00 hod. nás čaká dnes prejav minneapoliského prezidenta FEDu Kocherlakotau o podnikaní a ekonomike.

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Ropa sa aktuálne obchoduje v okolí dôležitej technickej úrovne. Júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) včera dokázal prelomiť 38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z májových miním po májové maximá a dosiahol intradenné maximá 76,30 USD za barel. Táto úroveň je aktuálne hlavnou rezistenciou, ktorej zdolanie by rope otváralo priestor pre rast až k úrovni 78,50 USD za barel. V prípade, pokiaľ sa však ropa dostane pod tlak medveďov a v závere týždňa zisky skoriguje (CLN0 sa aktuálne obchoduje o cca. 6,5% vyššie v porovnaní s uzatváracou cenou z minulého piatku), mohli by sme byť dnes svedkami prudkého prepadu. Kľúčovým supportom je aj naďalej úroveň 72,50 USD za barel (23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma).

Náš výhľad na ropu na dnes je zatiaľ neutrálny. Vzhľadom na prudký rast ceny ropy v tomto týždni sa nám zdá vstup do dlhej pozície aktuálne ako príliš rizikový, a teda zatiaľ preferujeme byť mimo trhu. V prípade, pokiaľ by sa začali prejavovať silné medvedie tlaky, začali by sme zvažovať strategický vstup do dlhej pozície. Fundamenty v strednodobom horizonte hovoria skôr v prospech býkov, čo je v súlade s touto stratégiou.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIM Broker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *