Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala výrazný prepad. Septembrový futures kontrakt ropy WTI uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 80,25 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 1,51% v porovnaní s uzatváracou cenou z pondelka.

Výrazne sa pod poklesom ceny ropy podpisuje posilňujúci americký dolár a pokles akciových trhov. Tieto dva faktory podpisujúce sa pod aktuálnou korekciou ceny ropy idú ruka v ruke. Obchodníci obávajúci sa korekcie akciových trhov sú v posledných dňoch pri zatváraní pozícií nútení nakupovať americké doláre a japonské jeny (ako carry trades meny), a teda tieto meny aktuálne profitujú. Naopak komoditné meny, akcie a komodity s nárastom rizikovej averzie výraznejšie strácajú.

Trhy neupokojilo ani včerajšie zasadanie FOMC, od ktorého trh očakával možnú podporu vo forme oznámenia rozšírenia kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. Priamo takéto vyjadrenia však neodzneli, keď bolo povedané iba toľko, že FED bude aj naďalej reinvestovať istinu z redemujúcich dlhopisov do cenných papierov. Ide teda o miernu podporu zo strany FEDu trhom, ktorá sa však zatiaľ obchodníkom a investorom máli. Futures na hlavné US akciové indexy strácajú v porovnaní s uzatváracími cenami zo včera aktuálne okolo 1% (ESU0 -1,14%, YMU0 -0,98%, NQU0 -1,19%) a výraznejšie v červených číslach sa aktuálne obchodujú aj hlavné európske akciové indexy (FTSE -1,11%, DAX -1,06%, CAC 40 -0,94% – údaje z 9:22 hod.).

Takýto vývoj na trhoch pochopiteľne nenahráva býkom a pokiaľ v najbližších hodinách nepríde k obratu a akcie sa neodrazia nahor, cena ropy by mohla výraznejšie prepadnúť.

Očakávané udalosti dňa

Pre obchodníkov s ropou bude kľúčovou udalosťou dnešného dňa zverejnenie pravidelných týždenných dát týkajúcich sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky. Výsledky týkajúce sa týždňa končiaceho 6. augusta budú zverejnené o 16:30 hod.. Podľa očakávaní koša analytikov Bloomberg by mohli výsledky preukázať nasledovné zmeny: ropa -2000 tis. barelov, benzín +250 tis. barelov, destiláty +1750 tis. barelov, využitie rafinérií -0,50%.

Okrem týchto výsledkov sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na popoludňajšie výsledky obchodnej bilancie USA za jún (14:30 hod.) a počas dopoludnia to budú výsledky z Veľkej Británie, ktoré by mohli obchodovanie na trhoch ovplyvniť. O 10:30 hod. nás čakajú dáta z pracovného trhu ostrovnej ekonomiky a o 11:30 hod. zverejní Bank of England kvartálny inflačný report.

Dôležité technické úrovne

Pre obchodníkov s ropou je aktuálne v centre pozornosti úroveň 79,20 USD za barel. Tá predstavuje včerajšie minimá a teda mohla by v najbližších hodinách poslúžiť ako support. Prepad pod 79,20 USD (pri CLU0) by pochopiteľne bolo negatívnym signálom. Nové minimá by mohli predpovedať blížiacu sa výraznejšiu korekciu. V prípade pokiaľ by sa rope podarilo odraziť nahor, s výraznejším odporom by sa mohla stretnúť v okolí 81,60/80 USD za barel. Tieto úrovne predstavujú tohto týždňové maximá. Ich zdolanie by rope otváralo priestor pre rast až k úrovni 83 USD za barel.

Krátkodobý výhľad

Ropa sa od začiatku týždňa, resp. od zverejnenia slabších dát Non-farm Payrolls z US ekonomiky (dáta zverejnené minulý piatok v popoludňajších hodinách) obchoduje v klesajúcom pásme. Okrem slabších makrofundamentov, ktoré svedčia o spomalení tempa obnovy ekonomiky v neprospech ropy hovorí aj spomalenie importu čierneho zlata Čínou a v posledných dňoch aj posilňovanie amerického dolára a pokles akciových trhov. V porovnaní s uzatváracou cenou zo včera aktuálne ropa stráca už takmer 1%, no aj napriek nie príliš optimistického strednodobého výhľadu (očakávame výrazne limitovaný rast ceny ropy) ostávame v špekulačnej dlhej pozícii. Rast ceny ropy by mohli podporiť dnešné výsledky DOE týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov za týždeň končiaci 6. augusta, a teda by sme sa mohli dočkať prerušenia poklesu ceny ropy. Pokiaľ sa však akciové trhy neodrazia nahor a ropa bude pokračovať v poklese, pri úrovni okolo 79 USD za barel budeme zvažovať vystúpenie zo špekulačnej dlhej pozície.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *