Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky jún 2010 (CLM0) uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 76,37 USD za barel so stratou 0,56%. Takýto výsledok je obrazom toho, ako sa úvodný optimizmus a býčia nálada, ktorá v pondelok po oznámení záchranného balíku pre EU (oznámený bol cez víkend), z trhov rýchlo vytratila.

Výsledky API

Výsledky API, ktoré boli zverejnené včera v neskorých večerných hodinách boli podstatne priaznivejšie pre býkov v porovnaní s dátami z minulého týždňa. Podľa štatistiky API totiž v týždni končiacom 7. mája narástli zásoby ropy len veľmi nevýrazne, a to o 362 tis. barelov. Zásoby benzínu zaznamenali pokles o 906 tis. barelov a zásoby destilátov narástli iba o 94 tis. barelov. Čo je však pre býkov negatívne je ďalší prírastok zásob ropy v zásobníkoch Cushing v Oklahome. Pribudlo v nich podľa API 783 tis. barelov.

Vo všeobecnosti možno tieto výsledky vyhodnotiť ako pozitívne pre býkov, keďže výraznejšie budovanie zásob sa zastabilizovalo a zásoby benzínu, ktoré sa nachádzajú na viac ako 20-ročných maximách, začínajú zaznamenávať pokles. Negatívom pre býkov však na druhej strane je prírastok zásob v Cushingu. Keďže zásoby v Cushingu sú aktuálne na nových historických maximách, tento fakt by mohol znamenať výrazný limitujúci faktor pre rast ceny ropy.

Ázijská seansa skončila víťazstvom medvedieho tábora

Počas ázijskej seansy ropa straty zo včera ešte prehĺbila, keď strácala v porovnaní s uzatváracou cenou zo včera takmer 1,5%. Čo je však dôležité je to, že sa jej nepodarilo padnúť pod včerajšie minimá (75,36 USD za barel) a od úrovne 75,42 USD za barel zaznamenala (konkrétne futures kontrakt CLM0) odraz.

Dáta DOE dnes o 16:30

Kľúčovou udalosťou dnešného dňa pre obchodníkov s ropou bude rozhodne zverejnenie výsledkov DOE týkajúcich sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky. Výsledky týkajúce sa zmeny stavu zásob v týždni končiacom 7. mája budú zverejnené o 16:30 hod. V prípade, ak by dáta preukázali podobné zmeny zásob ako štatistika API, s najväčšou pravdepodobnosťou by to malo znamenať rast ceny ropy. Rekordne vysoký stav zásob v Cushingu by však mohol byť výrazným limitujúcim faktorom.

Výrazne sa pod vývojom ceny ropy môže podpísať takisto aj trhový sentiment. Aktuálne máme možnosť na trhoch sledovať odraz EURUSD nahor, čo je s veľkou pravdepodobnosťou dielom ECB a hlavne európskych centrálnych bánk, ktoré pravdepodobne nakupujú vládne dlhopisy krajín EU. Pokles rizikovej averzie je znateľný aj na akciových trhoch. Hlavným európskym akciovým indexom sa podarilo vymazať straty, ktoré počas ázijskej seansy výraznejšie narástli a aktuálne sa obchodujú už v slušných ziskoch: CAC 40 +1,0%, DAX +1,4%, FTSE +0,4%.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska ako bolo spomenuté už vyššie je predovšetkým to, že počas ázijskej seansy sa rope nepodarilo prepadnúť pod včerajšie minimá. Straty, ktoré sa pohybovali už na úrovni takmer 1,5% sa jej navyše počas úvodných hodín európskej seansy podarilo vymazať, čo je pre býkov dobrým signálom.

Aktuálne máme možnosť sledovať stabilizáciu ceny ropy (CLM0) v okolí úrovne 76,50/60 USD za barel a podľa nášho názoru by práve tieto úrovne mohli poslúžiť dnes ako silnejší support. V prípade, ak však ropa prepadne opäť do červených čísiel, ako support by mohli poslúžiť minimá z ázijskej seansy (75,42 USD za barel). Silnejšou rezistenciou by mohla byť úroveň 77,50 USD za barel (23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma 74,48 – 87,21 USD za barel) a následne úroveň 79,35 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *