Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si v piatok na svoje konto pripísala mierny zisk. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010 (CLQ0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 76,09 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo v porovnaní s uzatváracou cenou zo štvrtku zisk 0,86%.

V posledných týždňoch možno pri rope ale aj iných komoditách sledovať výraznejší pokles likvidity, čo súvisí jednak s blížiacim sa termínom exspirácie, ale aj s blížiacim sa hlasovaním v US Senáte ohľadom reformy finančného sektora. Obchodníci navyše ostávajú pred výsledkovou sezónou opatrní, čo sa takisto môže podpisovať pod poklesom likvidity na trhu s ropou.

Očakávané udalosti

Z makroekonomických dát nás dnes nečakajú žiadne významné, a teda nás čaká obchodný deň bez významnejších fundamentov. Pozornosť obchodníkov sa však už teraz sústreďuje na blížiace sa výsledky spoločnosti Alcoa (zverejnené budú dnes po uzatvorení US akciových trhov), ktorými sa začne hlavná časť výsledkovej sezóny. Počas tohto týždňa budú z významných spoločností zverejnené ešte výsledky Bank of America, Intel, General Electric, Citigroup a JP MorganChase & Co., Google a iných. Tieto udalosti by sa tak mohli významne podpísať pod vývoj ceny ropy v najbližších dňoch.

Dôležité technické úrovne

Aktuálne sa ropa (CLQ0) obchoduje v okolí dôležitej technickej úrovne 75,30 USD za barel a stráca v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku 1%. Poklesom pod túto úroveň si ropa otvorila priestor pre korekciu k 74,06 USD za barel. V prípade pokiaľ by sa jej podarilo zdolať túto úroveň (23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma májové minimá-maximá, viď graf), tak by sa jej otvoril priestor pre pokračovanie v prepade. Ďalším významnejším supportom z technického hľadiska by mohla byť až úroveň 71 USD za barel, resp. májové minimá pod 69 USD za barel.

Krátkodobý výhľad

Od úvodu týždňa možno sledovať pokles ceny ropy, čo napovedá tomu, že býčia rely z minulého týždňa by nemusela pokračovať. Navyše pred nami je dôležité hlasovanie v US Senáte ohľadom reformy finančného sektora (pôvodne naplánované na tento týždeň, no z dôvodu úmrtia Byrda by sa mohlo posunúť na neskorší termín), ktoré by takisto mohlo znamenať skôr medvedie tlaky. Vývoj ceny ropy v najbližších dňoch bude závisieť výrazne od kvartálnych výsledkov hospodárenia, keď už dnes po uzatvorení trhu zverejní výsledky spoločnosť Alcoa. Náš výhľad je zatiaľ neutrálny. Počas týždňa by však ropa podľa nášho názoru mohla zaznamenať skôr pokles. Prikláňame sa tak v krátkodobom horizonte skôr na stranu medveďov.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *