Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera spolu s akciovými trhmi zaznamenala prudký pád. Septembrový futures kontrakt ropy WTI uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 78,02 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo prepad o 2,78% v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka.

Navyše táto strata ešte výraznejšie narástla, keď pokles akciových trhov a posilňujúci americký dolár tlačili ropu na ešte nižšie cenové úrovne.

Včerajšia seansa bola krvavým kúpeľom pre rizikové aktíva. Hlavné US akciové trhy zaznamenali výrazný prepad, keď zaznamenali nasledovné zmeny: S&P 500 -2,82% , Dow Jones -2,49%, Nasdaq -3,01%. Očividne tak prudko narástla riziková averzia na trhoch. Jednou z príčin sú aj prudké negatívne revízie HDP US ekonomiky. V 2Q sa očakával rast US ekonomiky niekde okolo 3%, no tieto očakávania sú v posledných týždňoch a dňoch prudko revidované nadol. Aktuálne sa očakávania najväčších obchodných domov pohybujú tesne nad úrovňou 1%, čo svedčí o veľkých obavách. Spomalenie obnovy ekonomiky rozhodne nie je pre trhy pozitívne, a tak možno skonštatovať, že predovšetkým z tohto dôvodu sa trhy dostávajú v posledných dňoch pod silný medvedí tlak.

Očakávané udalosti dňa

Z makroekonomických dát sa pozornosť obchodníkov sústreďuje počas dopoludnia na dáta priemyselnej produkcie z eurozóny a počas popoludnia na dáta z US pracovného trhu (nové a pokračujúce žiadosti o podporu). Predovšetkým tieto makrodáta by sa dnes mohli podpísať pod náladou obchodníkov.

Aktuálna situácia na trhu

Po uzatvorení obchodovania na parkete NYMEX ropa pokračovala v poklese a pokles zaznamenala aj v úvodných hodinách ázijskej seansy. Septembrový futures kontrakt ropy WTI sa obchodoval dokonca na nových augustových minimách 77,12 USD za barel, čo pre býkov rozhodne nie je dobrým signálom. Pozitívne však pre býkov je to, že po úvodných hodinách poklesu počas ázijskej seansy ropa zastabilizovala prepad a odrazila sa nahor. Navyše na mierny odraz zatiaľ nadväzuje ropa aj v úvodných minútach európskej seansy (CLU0 sa obchoduje už tesne pod úrovňou 78 USD za barel – údaj z 10:00 hod.), a teda mohli by sme sa dočkať dnes pokusu o čiastočné vymazanie strát z posledných dní.

Pri obchodovaní s ropou však treba byť aktuálne veľmi opatrní. Posilňovanie amerického dolára (včera posilnil voči euru o viac ako 2%) a prudký prepad akciových trhov by mohol totiž pokračovať, čo by znamenalo pre ropu pokračovanie v masových výpredajov a odlev špekulačného kapitálu. Aj na takýto scenár treba byť pripravený, a preto preferujeme aktuálne špekulácie na rast s tesnými stop-lossmi. V prípade výraznejšieho odrazu ropy nahor bude za zváženie stáť aj vstúpenie do špekulačných krátkych pozícií.

Dôležité technické úrovne

Kľúčovým supportom, ktorý by v centre pozornosti obchodníkov počas dnešnej seansy mal byť je úroveň 77,12 USD (pri CLU0). Tá predstavuje minimá z dnešnej ázijskej seansy, pričom prípadné ponorenie pod túto úroveň by mali byť pre býkov výstražným signálom výstupu zo špekulačných dlhých pozícií. Naopak ako kľúčová rezistencia je aktuálne úroveň 80 USD za barel. Hoci možno už aj pri súčasných cenových úrovniach očakávať silnejšie medvedie tlaky (keďže sentiment trhu v posledných dňoch je medvedí), v prípade priblíženia sa k tejto úrovni by ropa podľa nášho názoru mohla čeliť veľmi silným medvedím tlakom. Tieto úrovne však pre dnes vidíme ako nereálne, a preto za silnú rezistenciu, ktorá by dnes mohla zastaviť prípadný odraz ropy nahor pokladáme úroveň 79 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *