Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa v úvode nového týždňa zaznamenala korekciu. Novembrový futures kontrakt ropy WTI, ktorý exspiruje 20. októbra, uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 82,21 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo korekciu o 0,54% v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku minulého týždňa.

Z vývoja obchodovania bolo jasne zreteľné, že obchodníci s ropou aktuálne nie sú ochotní podstupovať riziko a ďalší rast ceny ropy je tak aj naďalej limitovaný. V neprospech býkov hovorí aktuálne posilňujúci americký dolár, ktorý výrazne profituje z neistoty na akciových trhoch. Aj obchodníci s akciami sú momentálne mimoriadne opatrní, keďže sa nachádzame na začiatku kvartálnej výsledkovej sezóny.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na zverejnenie zápisnice FOMC (20:00 hod.). Táto udalosť by mala byť kľúčovou a výraznejšie by sa mohla podpísať v závere obchodného dňa pod pohybmi na trhoch. Keďže včera bol v US ekonomike sviatok (Columbus Day), dáta API a DOE budú o deň posunuté, a teda zverejnené budú až zajtra, resp. vo štvrtok.

Dôležité technické úrovne

Pozornosť mnohých obchodníkov sa čoraz viac upriamuje na psychologickú hranicu 80 USD za barel. Tá by v prípade pokračovania v prepade mohla poslúžiť ako support. Naopak ako kľúčová rezistencia pri rope aj naďalej ostávajú 5-mesačné maximá vytvorené minulý týždeň, konkrétne úroveň 84,43 USD za barel pri CLX0. V centre pozornosti obchodníkov s blížiacou sa exspiráciou novembrového futures kontraktu (CLX0) je čím ďalej tým viac aj decembrový kontrakt (CLZ0). Spread medzi týmito dvomi kontraktmi sa aktuálne pohybuje na úrovni okolo 80 centov na barel. Bariéra 80 USD za barel by mohla byť predovšetkým pri decembrovom futures kontrakte silným supportom.

Výhľad

Ropa sa včera a aj počas dnešnej ázijskej seansy obchodovala pod silnejším medvedím tlakom a z 5-mesačných maxím zaznamenáva pokles. Aj naďalej očakávame pokračovanie v tomto trende krátkodobo, očakávame prehĺbenie korekcie. Keďže pokles ceny ropy by však podľa nášho názoru mal byť iba limitovaný, špekulačné krátke pozície považujeme aj naďalej za rizikové. Ostávame preto v barometri radšej mimo trhu, pričom v prípade pokiaľ by sme boli svedkami už úrovní ceny ropy v okolí 80,50 USD za barel, začneme zvažovať vstup do špekulačnej dlhej pozície. V strednodobom horizonte aj naďalej preferujeme pri rope špekulačné dlhé pozície, no vzhľadom na očakávaný limitovaný rast ceny ropy preferujeme aktuálne radšej vyčkanie na nižšie cenové úrovne, ktoré by umožnili vstup do špekulačnej dlhej pozície za výhodnejších podmienok…

Autor: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *