Streda 26. septembra. Meniny má Edita

Dnešný výhľad pre ropu

Cena ropy aj včera zaznamenala mierny pokles. Novembrový futures kontrakt ropy WTI uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 81,67 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 0,66% v porovnaní s uzatváracou cenou z pondelka.

Počas ázijskej seansy ropa zaznamenala rast, a tak sa aktuálne obchoduje už na úrovniach okolo 82,50 USD za barel. Podarilo sa jej vymazať prakticky celú stratu zaznamenanú počas včerajšieho dňa a postupne začína vymazávať aj stratu zaznamenanú v pondelok (-0,54%). V prospech býkov pri rope hovorí rast akciových trhov, ktorému prispelo včerajšie zverejnenie zápisnice zo zasadania FOMC (naznačila ochotu FEDu ďalej stimulovať ekonomiku cez menovú politiku). Spolu s rastom akciových trhov zaznamenáva pokles americký dolár, čo rastu ceny ropy napomáha.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa nás nečakajú žiadne významné makrodáta. Pozornosť obchodníkov sa bude sústreďovať počas dopoludnia predovšetkým na dáta z pracovného trhu Veľkej Británie (10:30 hod.) a na priemyselnú produkciu z eurozóny (11:00 hod.) – obe štatistiky za mesiac august. V popoludňajších hodinách nás z významnejších makrodát čaká iba index importných cien z USA za september (14:30 hod.).

Keďže tieto výsledky by výrazný dopad na trh mať nemali, pozornosť obchodníkov s ropou sa bude sústreďovať predovšetkým na večerné dáta API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov (22:30 hod.). Dáta za týždeň končiaci 8. októbra budú zverejnené netradične o deň neskôr z dôvodu štátneho sviatku Columbus Day, ktorý bol v USA v pondelok. Z toho dôvodu aj dáta DOE/EIA nebudú zverejnené dnes, ale zajtra o 17:00 hod..

Na trhy by výraznejší dopad mohla mať v týchto týždňoch aj výsledková sezóna. Včera po zatvorení obchodovania na US akciových trhoch zverejnili lepšie kvartálne výsledky hospodárenia spoločnosti Intel a CSX Corporation, čo sa takisto podpisuje pod aktuálnou náladou na trhu. Počas dnešného dňa nás čakajú výsledky hospodárenia banky JPMorgan Chase & Co., zverejnené by mali byť o 13:00 hod..

Dôležité technické úrovne

Pri rope (novembrovom futures kontrakte ropy WTI – CLX0) je aj naďalej hlavnou rezistenciou úroveň 84,43 USD za barel. Táto úroveň predstavuje maximá z minulého týždňa a zároveň aj 5-mesačné maximá. V prípade pokiaľ by výsledky DOE vyšli v prospech býkov, už tento týždeň by sme mohli byť svedkami pokusu o zdolanie tejto úrovne. Pri decembrovom futures kontrakte ropy WTI (CLZ0), na ktorý sa čím ďalej tým viac sústreďuje pozornosť obchodníkov z dôvodu blížiacej sa exspirácie kontraktu CLX0 (20. októbra), je silnou rezistenciou úzke pásmo v okolí úrovne 85 USD za barel. Naopak ako výrazný support by v prípade prepadu mohla poslúžiť úroveň 80 USD za barel. Pri decembrovom futures kontrakte ropy WTI (CLZ0) už úrovne okolo 81 USD za barel považujeme v strednodobom horizonte za relatívne výhodné na nákup. V prípade pokiaľ by cena ropy zaznamenala prepad až k týmto úrovniam, očakávame na týchto úrovniach silnejšie nákupné objednávky.

Krátkodobý výhľad

Pri rope je náš výhľad aj naďalej neutrálny. Včera počas dopoludnia sme boli svedkami silnejších medvedích tlakov, keď cena ropy WTI prepadla až pod úroveň 81 USD za barel. V popoludňajších hodinách a aj počas ázijskej seansy dokázala posilniť a dostala sa tak v porovnaní so včerajšími minimami o cca. 2,5% vyššie. Aj naďalej však vidíme priestor pre pokles, ktorý by však podľa nášho názoru mal byť výraznejšie imitovaný. Z toho dôvodu aktuálne špekulačné krátke pozície pri rope vidíme ako rizikové. Ako výhodnejšia sa nám preto javí stratégia vyčkať si na prípadné nižšie cenové úrovne. Keďže náš strednodobý výhľad pri rope je aj naďalej rastový, v prípade pokiaľ ropa zaznamená korekciu a prepadne až k spomínaným úrovniam, v barometri začneme zvažovať vstup do špekulačnej dlhej pozície…

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *