Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky jún 2010 (CLM0) uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 75,65 USD za barel. Pripísal si tak na svoje konto stratu vo výške 0,94%, zobchodovalo sa celkom 475 847 futures kontraktov ropy WTI s termínom dodávky jún 2010 (CLM0).

Zásoby ropy v Cushingu na historických maximách

Výsledky DOE včera preukázali výraznejší prírastok zásob ropy (+1949 tis. barelov) a destilátov (+1396 tis. barelov) zaznamenaný v US ekonomike v týždni končiacom 7. mája, a to pri výraznejšom znížení miery využívania rafinérií (-1,17%). V prospech býkov hovorí iba výrazný pokles zásob benzínu (-2814 tis. barelov), ktorý je signálom narastajúcej spotreby pred blížiacou sa motoristickou sezónou a v krátkodobom horizonte je možné za býčí signál považovať aj zníženie miery využívania rafinérií. Keďže ich využívanie je však v posledných týždňoch na 5-ročných maximách (sezónne očistená štatistika), mierny pokles miery využívania rafinérií za správu s väčšou váhou v prospech býkov nepovažujeme. Navyše správa hovoriaca jednoznačne v prospech medveďov je rekordne vysoký stav zásob ropy v Cushingu v Oklahome (cca. 37. mil. barelov). Fundamenty sú tak naklonené skôr na stranu medveďov.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa nás nečakajú žiadne kľúčové makroekonomické dáta, alebo iné udalosti, ktorých dopad na vývoj ceny ropy by mal byť veľký. Kľúčovým by preto dnes mal byť predovšetkým sentiment trhu.

Z makroekonomických výsledkov hospodárenia nás pred otvorením obchodovania na US akciových trhoch čakajú dnes iba výsledky spoločnosti Sony. Z makroekonomických dát to budú nové a pokračujúce žiadosti o podporu z US ekonomiky a index importných cien (14:30 hod.) za apríl. Za zmienku z dnešných udalostí stojí ešte emisia 30-ročných US dlhopisov, plánovaný objem emisie je 16 mld. USD.

Dôležité technické úrovne

Kľúčovým supportom by pri rope mali byť minimá z konca minulého týždňa (74,50 USD za barel). Od tejto úrovne sa jej podarilo odraziť minulý štvrtok aj piatok. V prípade, ak by sa ropa prepadla pod túto úroveň, znamenalo by to nové takmer 3-mesačné minimá. Naopak v prípade, ak by sa býkom podarilo vymazať straty a ropa by sa dostávala do výraznejších ziskov, prekážkou v raste by mohla byť úroveň 77,50 USD za barel (23,6% úroveň návratu podľa fibonacciho z pásma 74,50 – 87,22 USD za barel).

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *