Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Cena ropy zaznamenáva od úvodu nového týždňa pokles. Futures kontrakt ropy WTI uzatváral včera obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 74,95 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 1,5% v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku minulého týždňa.

V poklese ropa pokračovala aj počas ázijskej seansy, keď podobne ako včera, aj dnes sa pod poklesom ceny ropy významnejšie podpisuje posilňujúci americký dolár. Navyše býkom pri rope neprajú ani akciové trhy, ktoré od úvodu týždňa výraznejší pohyb nezaznamenávajú. Zisky z minulého týždňa, kedy akcie vyhnali nahor predovšetkým očakávania ohľadom výsledkovej sezóny (začala včera, keď po uzatvorení obchodovania na US akciových trhoch zverejnila výsledky hospodárenia spoločnosť Alcoa), sa zatiaľ býkom darí udržiavať, čo pochopiteľne výraznejšie limituje aj pokles ceny ropy.

Očakávané udalosti dňa

Podobne ako včera, aj dnes možno deň označiť za slabý na makrofundamenty. Počas dopoludnia nás z významnejších dát čakajú iba inflačné dáta z Veľkej Británie v podobe indexu spotrebiteľských cien (CPI) o 10:30 hod. a následne prieskum dôvery ekonomického sentimentu ZEW medzi investormi z Nemecka a Eurozóny o 11:00 hod. Predovšetkým tieto dáta by sa mali podpísať pod dopoludňajším obchodovaním.

Z popoludňajších dát by obchodovanie mohli predovšetkým cez vývoj kurzu amerického dolára ovplyvniť výsledky obchodnej bilancie za máj z US ekonomiky (14:30 hod.). Dopad týchto dát na vývoj ceny ropy by však výraznejší byť nemal. Pozornosť obchodníkov sa bude s blížiacim sa koncom obchodného dňa sústreďovať na výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 9. júla. Tieto výsledky budú zverejnené dnes o 22:30 hod.

Zníženie ratingu Portugalska agentúrou Moody´s pribrzdilo býkov

V úvodných minútach po otvorení obchodovania na európskych akciových trhoch bolo možné pozorovať snahy býkov o odraz ceny ropy nahor. Ambície však schladila informácia, že ratingová agentúra Moody´s znižuje rating Portugalsku o 2 stupne na A1 z AA2 s výhľadom stabilným. Zníženie ratingu odôvodňujú predovšetkým limitovaným rastom z dôvodu potrebných štrukturálnych reforiem. Takéto správy rozhodne nie sú pozitívne pre trh, a teda limitujú aktuálne aj posilňovanie ceny ropy.

Krátkodobý výhľad

Možno tak povedať, že ropa aktuálne pokračuje v korekcii, keď sa aktuálne futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010 (CLQ0) pripisuje na svoje konto stratu cez 0,5% v porovnaní s uzatváracou cenou zo včera. Vstupovanie do dlhej pozície je aktuálne podľa nášho názoru ešte predčasné a keďže špekuláciu na pokles ceny ropy považujeme vzhľadom na možné strednodobé až dlhodobé vstupovanie veľkých hráčov do dlhých pozícií pri rope za rizikové, náš výhľad ostáva neutrálny. O jej najbližšom vývoji by mal rozhodnúť predovšetkým sentiment na trhu a výsledky API (dnes 22:30 hod.) a DOE (zajtra o 16:30 hod.). V prípade, pokiaľ ropa aj naďalej bude pokračovať v korekcii, úrovne okolo 73,50 USD za barel už podľa nášho názoru stoja za zváženie vstupu do dlhej strategickej pozície.

Dôležité technické úrovne

Úrovne, ktoré aktuálne obchodníci pri rope sledujú najpozornejšie sú predovšetkým 75,30 USD za barel ako významná rezistencia pri CLQ0 a úroveň 74,06 USD za barel, ktorá je naopak najbližším supportom. Táto úroveň je z technického hľadiska významnou hranicou, keďže pri CLQ0 je 23,6% úrovňou návratu podľa Fibonacciho z pásma májové minimá – májové maximá. Pokiaľ sa ropa bude obchodovať v tomto relatívne úzkom pásme, náš výhľad ostáva neutrálny. Od dnešného obchodovania očakávame pohyb ceny ropy v pásme 73,00-76,50 USD za barel.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *