Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa aj včera pokračovala v prudkom prepade. Septembrový futures kontrakt ropy WTI (CLU0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 75,74 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 2,92%.

Straty z posledných troch dní tak dosiahli takmer 6 USD na barel, keď v utorok cena ropy prepadla o 1,23 USD na barel, v stredu o 2,23 USD na barel a včera o 2,28 USD na barel.

Počas ázijskej seansy sme boli svedkami stabilizácie na akciových trhoch, čo pochopiteľne vplývalo pozitívne aj na ropu. Prudký prepad z posledných dní sa počas ázijskej seansy zastabilizoval a chuť obchodníkov podstupovať riziko a vstupovanie do dlhých špekulačných pozícií v rizikových aktívach poslalo cenu ropy vyššie. Intradenne si pripisovala v úvode európskej seansy už zisk cez 1,3% v porovnaní s uzatváracou cenou zo včera, no naštrbená dôvera na trhoch, keď rizikové aktíva v posledných dňoch zaznamenali výrazný prepad, ostáva aj naďalej prítomná.

Cena ropy nezodpovedá fundamentom, je nadhodnotená

Obchodníci aktuálne nie sú ochotní podstupovať veľké riziko, keďže prepad by pokojne mohol aj naďalej pokračovať. Navyše priestor na prepad ceny ropy je veľmi výrazný. Súčasné cenové úrovne ropy vôbec nezodpovedajú fundamentálnym podmienkam na trhu. Cena ropy je vysoko nadhodnotená vzhľadom k fundamentom na trhu a pokojne by sme v prípade pokiaľ by ekonomika opäť upadla do recesie mohli byť svedkami ceny ropy na úrovni okolo 40 USD za barel. Na tieto úrovne v prípade naplnenia sa scenáru opätovného upadnutia ekonomiky do recesie upozorňuje Phil Flynn, najúspešnejší obchodník spoločnosti PFG.

Dôvod na paniku však zatiaľ nie je opodstatnený, keď máme možnosť sledovať každodenný súboj centrálnych bankárov s problémami súčasnej ekonomiky. Neutíchajúce dodávanie likvidity na trhy, tlačenie nových peňazí, pokračovanie v kvantitatívnom uvoľňovaní menovej politiky je hlavnou príčinou, prečo sme aktuálne svedkami ceny ropy v okolí 70–80 USD za barel. Obchodníci a investori majú v súčasnosti dôveru v centrálnych bankárov, že ekonomiku nenechajú upadnúť opäť do recesie, a teda umelé stimuly ekonomiky sú tým hlavným faktorom, ktorý drží rizikové aktíva na podstatne vyšších cenových úrovniach v porovnaní s fundamentmi.

Netreba však zabúdať na to, že takéto riadenie ekonomiky nie je vždy prospešné. Hoci čiastočne rieši súčasné problémy, no ďalšie problémy len vznikajú a nabaľujú sa. Alokácia nových zdrojov nie je efektívna, čo možno sledovať aj na konaní bánk. Tie radšej ako by poskytovali zdroje obyvateľstvu a stimulovali tým spotrebu využívajú veľkú časť zdrojov ešte stále na obchodné aktivity, čím sa podieľajú čiastočne aj na nafukovaní bubliny rizikových aktív. Následne obnova ekonomiky sa spomaľuje, a teda takéto riadenie ekonomiky nemožno označovať za efektívne. Žiaľ je realitou. Je teda pri obchodovaní potrebné sa vžiť s takýmito podmienkami na trhu a na pamäti treba stále mať predovšetkým možné riziká. Volatilita na trhu pri takýchto podmienkach môže byť totiž veľmi veľká.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovými makroekonomickými dátami dnešného dňa budú popoludňajšie výsledky maloobchodných tržieb a inflačné dáta v podobe CPI z US ekonomiky za júl (14:30 hod.). Následne o 15:55 hod. nás čakajú výsledky prieskumu spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za august a o 16:00 hod. výsledky podnikových zásob za jún. Predovšetkým tieto makrovýsledky by dnešné obchodovanie mohli výraznejšie ovplyvniť. Počas dopoludnia sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na výsledok rastu HDP eurozóny za 2Q, ktorý bude zverejnený o 11:00 hod.. Vzhľadom na výrazne lepšie výsledky ekonomického rastu nemeckej ekonomiky (dáta z rána preukázali najväčší medzikvartálny rast za posledných 20 rokov) možno očakávať silné výsledky. Na raste nemeckej ekonomiky, ktorá je proexportne orientovaná, sa veľmi výrazne v 2Q podpísalo predovšetkým slabé euro, a teda nemožno hovoriť o prudkej obnove ekonomiky podloženej reálnymi fundamentmi.

Dôležité technické úrovne

V centre pozornosti obchodníkov s ropou sa sústreďuje pozornosť na úroveň 75 USD za barel. Táto psychologická bariéra by v prípade pokračovania v prepade mala slúžiť ako hlavný support a nádej pre býkov. Ako support by však ešte predtým mohla poslúžiť aj úroveň 75,52 USD za barel (pri CLU0), ktorá predstavuje včerajšie minimá. Prepad pod túto úroveň a dosiahnutie nových miním by bol pochopiteľne varovným signálom pre býkov. Naopak v prípade, pokiaľ by v závere týždňa akciové trhy začali rásť a podporili tým ropu, za významnejšiu rezistenciu pokladáme včerajšie maximá 77,97 USD za barel. Hlavnou rezistenciou je psychologická úroveň 80 USD za barel.

Krátkodobý výhľad

Na trhu s ropou sme v posledných dňoch svedkami výrazného prepadu. Cena ropy skorigovala z maxím z minulého týždňa po minimá dosiahnuté včera o viac ako 7 USD na barel (teda o takmer 10%), no riziko pokračovania v prepade aj naďalej pretrváva. V rope je aj naďalej naliateho príliš veľa špekulačného kapitálu, ktorý v prípade pokračovania prepadu akciových trhov bude aj naďalej odtekať, a teda cena ropy pokojne môže ešte výraznejšie prepadať. V najbližších hodinách však čakáme dostavenie sa stabilizácie trhov, čo by prepad ropy malo zastaviť. Náš výhľad však je neutrálny, keďže potenciál pre výraznejší odraz nahor bude podľa nášho názoru limitovaný, a to predovšetkým v súvislosti s nabúraním dôvery investorov a obchodníkov vo vyššie cenové úrovne ropy pri súčasných podmienkach na trhu.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *