Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre ropu

Medvedie tlaky pri rope neutíchajú a aj včera sme sa dočkali nových miním (takmer 3-mesačných), keď sa júnový futures kontrakt ropy WTI (CLM0) obchodoval na úrovni 73,62 USD za barel. Obchodovanie na parkete burzy NYMEX uzatváral spomínaný futures kontrakt včera na úrovni 74,40 USD za barel so stratou 1,65%.

Pod poklesom ceny ropy sa aktuálne výrazne podpisuje oslabujúce euro. Z jeho poklesu totiž výrazne profituje predovšetkým americký dolár. A keďže ropa sa obchoduje na hlavných svetových burzách iba v amerických dolároch, ide o fakt, ktorý nahráva jednoznačne v prospech medveďov na rope. Ropa sa pod tlakom oslabujúceho eura tak dostáva na nové minimá, keď sa jej pred pár minútami podarilo prepadnúť pod úroveň 73,62 USD za barel.

Očakávané udalosti dňa

Dnešný deň bude v porovnaní s tými predchádzajúcimi z tohto týždňa na makroekonomické dáta bohatší. Významné fundamenty nás čakajú predovšetkým v popoludňajších hodinách, kedy budú zverejnené najskôr maloobchodné tržby (14:30 hod.) a následne (15:15 hod.) priemyselná produkcia a využívanie kapacít z US ekonomiky (dáta za apríl). O 15:55 hod. bude ešte zverejnený výsledok prieskumu spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity a o 16:00 hod. to budú podnikové zásoby z US ekonomiky za marec.

Predovšetkým tieto fundamenty by mali byť dnes pre obchodníkov s ropou kľúčové, Z kvartálnych zverejnení výsledkov hospodárenia nás dnes totiž nečakajú výsledky žiadnej významnejšej spoločnosti.

Vzhľadom na pretrvávajúci negatívny sentiment by však podľa nášho názoru museli byť výsledky veľmi silné na to, aby sa rope podarilo stratu vymazať (CLM0 sa aktuálne obchoduje už so stratou 1,4% na úrovni okolo 73,35 USD za barel – údaj z 10:26 hod.).

Dôležité technické úrovne

Pri prudkom prepade ceny ropy, ktorého sme svedkami v posledných dvoch týždňoch (ropa skorigovala od 3. mája už o viac ako 15%) sa len veľmi ťažko hľadajú aj technické úrovne. Kľúčovým supportom tak podľa nášho názoru by mohla byť až psychologická úroveň 70 USD za barel. Vzhľadom na blížiaci sa termín exspirácie júnového futures kontraktu ropy WTI (exspiruje 20. mája) však prepad až k tejto úrovni je podľa nášho názoru málo pravdepodobný. Preto ako kľúčový support pre najbližšie dni považuje skôr úroveň 76,34 USD za barel pri júlovom futures kontrakte ropy WTI, ktorá je 38,2% úrovňou návratu podľa Fibonacciho z pásma cca. 32,40 – 147,27 USD za barel (minimá z decembra 2008 – historické maximá z júla 2008). Čo sa týka rezistencie, tú hlavnú vidíme predovšetkým psychologickú, a to úroveň 80 USD za barel pri júlovom futures kontrakte ropy WTI. Aktuálne sa júlový futures kontrakt ropy WTI (CLN0) obchoduje v okolí úrovne 77,80 USD za barel, teda necelé 2 USD na barel nad kľúčovým supportom.

 

Očakávaný vývoj spreadov

V pozornosti mnohých obchodníkov je aktuálne obrovský spread, a to jednak medzi júnovým a júlovým futures kontraktom ropy WTI a takisto aj medzi ropou Brent a WTI. Pod rozšírením spreadu na súčasné úrovne (cca. 4 USD na barel medzi júnovým a júlovým futures kontraktom ropy WTI a cca. 2,5 USD na barel medzi júlovými futures kontraktmi ropy WTI a Brent) sa podpísal predovšetkým výrazný prírastok zásob ropy v zásobníku Cushing v Oklahome (zásoby dosiahli historické maximá cca. 37 mil. barelov). Keďže tento zásobník je vo vnútrozemí, bude trvať týždne, kým zásoby v ňom výraznejšie poklesnú. Tlak na zužovanie spreadu medzi ropou WTI a Brent by sa tak mal v najbližších týždňoch zužovať. K definitívnemu vymazaniu spreadu by malo podľa našich očakávaní prísť počas letnej motoristickej sezóny. Aktuálne sa spread medzi júlovými futures kontraktmi ropy WTI a Brent pohybuje na úrovni okolo 5,5 USD na barel, čo znamená takmer 14-mesačné maximá.

Zdroj: Pavol Vejmelka, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *