Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa dokázala v úvode nového týždňa nadviazať na odraz zaznamenaný v posledných dňoch. Októbrový futures kontrakt ropy WTI (CLV0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 77,19 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo nárast o 0,97% v porovnaní s uzatváracou cenou z piatku.

Zobchodovalo sa pritom slušných 349 157 kontraktov, čo v úvode týždňa, kedy navyše neboli zverejnené žiadne významnejšie makrodáta, možno považovať za slušnú aktivitu obchodníkov.

Odstávka Line 6A hlavným hnacím motorom býkov

V krátkodobom horizonte aj naďalej ako silná podpora pre býkov by mohla nahrávať odstávka ropovodu Line 6A, ku ktorej prišlo koncom minulého týždňa. Zaznamenaný únik ropy z ropovodu si vyžiadal dočasné pozastavenie transportu ropy z Kanady do USA (cez Line 6A prúdi aj ropa do Cushingu). Podľa odhadov analytikov JP Morgan by mohla odstávka ropovodu znamenať až o cca. 300 tis. barelov denne nižšie dodávky pre Cushing, a teda ide o správu jasne hovoriacu v prospech rastu ceny ropy WTI. Spolu s týmto druhom ropy, ktorý je aktuálne hlavným benchmarkom trhu. zaznamenávajú nárast ceny aj iné typy ropy, pričom najvýraznejšie možno sledovať rast pochopiteľne pri futures kontraktoch s najbližším termínom dodávky.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na maloobchodné tržby z US ekonomiky za august. Podľa očakávaní trhu by výsledky mali pri medzimesačnom porovnaní preukázať nárast o 0,3%. Dáta budú zverejnené o 14:30 hod. a možno skonštatovať, že pokiaľ by dáta boli slabšie v porovnaní s očakávaniami, treba rátať s poklesom trhov a s poklesom ceny ropy. V prípade lepších dát by to bola ďalšia správa, ktorá by mala podporiť býčí tábor a tak by sme mohli byť svedkami pokračovania rastu ceny ropy.

V závere dnešného dňa čaká obchodníkov s ropou ešte zverejnenie výsledkov API (American Petroleum Institute) týkajúcich sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike. Dáta za týždeň končiaci 10. septembra budú zverejnené o 22:30 hod..

Dôležité technické úrovne

Rope sa včera podarilo zdolať ďalšiu dôležitú technickú bariéru, a to úroveň 77,09 USD za barel pri októbrovom futures kontrakte ropy WTI (CLV0). Táto úroveň predstavuje 50% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma augustové minimá-maximá (viď priložený graf). Zdolaním tejto úrovne si ropa otvorila priestor pre výraznejšie posilnenie, pričom však treba rátať aj s možnou korekciou a poklesom pod túto úroveň. Hoci počas ázijskej seansy sa rope úspešne podarilo nad touto hranicou zotrvať, za silnejší support považujeme až úroveň 75,60 USD za barel. Naopak výraznejšou rezistenciou je úroveň 78,60 USD za barel (61,8% úroveň návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma.

Výhľad na dnes

Pri rope je náš výhľad na dnes zatiaľ neutrálny. Hoci očakávame v strednodobom horizonte pokračovanie v raste, po výraznejšom posilnení zaznamenanom v posledných dňoch by ropa mohla zisky skorigovať. Na prípadnú korekciu sa preto pokúsime vyčkať, pričom pri výraznejšej intradennej korekcii budeme zvažovať vstup do špekulatívnej dlhej pozície, ktorá by bola v súlade s našim strednodobým výhľadom. Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na maloobchodné tržby z US ekonomiky za august a neskôr vo večerných hodinách pri rope na výsledky API. Predovšetkým tieto udalosti by mohli dnes podľa nášho názoru mať najväčší dopad na obchodovanie.

Na vstupovanie do špekulatívnych dlhých pozícií by teda bol ideálny prípadný prepad po slabších dátach, no to, či ropa výraznejšie skoriguje počas dnešného dňa ukážu až nasledujúce hodiny. Vstupovanie do špekulačnej dlhej pozície pri súčasných úrovniach sa nám javí ako rizikové, keďže cenu ropy vyhnali nahor v posledných dňoch správy o odstávke ropovodu Line 6A. Ak sa na trhu objavia správy o tom, že prišlo k obnoveniu transportu ropy cez tento ropovod a uvidíme korekciu ceny ropy, mohla by to byť takisto zaujímavá príležitosť pre vstup do špekulatívnej dlhej pozície zo strategického hľadiska.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *