Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera nedokázala nadviazať na prudký rast zaznamenaný v utorok a pripísala si na svoje konto miernu stratu. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010 (CLQ0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 77,04 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka pokles o 0,14%.

Rope sa počas dňa podarilo dokonca zdolať aj dôležitú technickú úroveň, a to 77,38 USD za barel, ktorá predstavuje 38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma májové minimá – maximá. Podarilo sa jej nad ňu dostať po zverejnení výsledkov DOE, ktoré prekvapili predovšetkým výrazným poklesom zásob ropy.

Výsledky DOE nestačili, ropa mierne poklesla

Výsledky za týždeň končiaci 9. júla priniesli prekvapenie, keď podľa tejto štatistiky bol v US ekonomike v sledovanom období zaznamenaný pokles zásob ropy v objeme 5058 tis. barelov. V porovnaní s výsledkami API zverejnených v utorok vo večerných hodinách to bol výsledok silno býčí, keďže štatistika API hovorila o prírastku zásob ropy v objeme 1736 tis. barelov. Čo sa týka zásob ropných produktov, tak tie vyšli v podstate v súlade: DOE – benzín +1601 tis. barelov, destiláty +2943 tis. barelov, API – benzín+1733 tis. barelov, destiláty +3192 tis. barelov. Zásoby ropy v Cushingu vyšli takisto v prípade týchto dvoch štatistík v súlade – API + 316 tis. barelov, DOE +314 tis. barelov.

Obchodníci tieto správy do ceny ropy zarátali, keď ropa zaznamenala odraz nahor a vyšplhala sa na chvíľu až nad 78 USD za barel. Po prudkej býčej rely však prišlo vytriezvenie a cena ropy začala postupne korigovať. Zverejnenie zápisnice FOMC, v ktorej sa píše, že „výhľad ekonomiky nie je taký pozitívny a očakáva sa slabší rast ekonomiky, nezamestnanosť bude podľa všetkého v US ekonomike ešte narastať a inflačné tlaky sa budú znižovať, resp. v prípade zlého scenára sa môžu objaviť aj deflačné tlaky“. Takéto správy rozhodne nenahrávajú do karát býkom, práve naopak, preferujú aktuálne skôr vyhliadky medveďov.

Očakávané udalosti dňa

Medzi kľúčové udalosti dnešného, ktoré by mohli výraznejšie ovplyvniť vývoj ceny ropy patria makrodáta z US ekonomiky. Najskôr o 14:30 hod. to budú nové a pokračujúce žiadosti o podporu a výsledok empire manufacturing za júl, ktoré budú zverejnené spolu s inflačnými dátami (PPI) za jún. O 15:15 hod. bude nasledovať výsledok priemyselnej produkcie a využívania kapacít za jún a o 16:00 hod. ešte prieskum výroby podľa philadelphského FEDu. Predovšetkým tieto makrodáta by mohli dnešné obchodovanie ovplyvniť.

Z kvartálnych zverejnení výsledkov hospodárenia sa pozornosť obchodníkov a investorov bude sústreďovať predovšetkým na výsledky banky JPMorgan Chase & Co., ktoré by podľa očakávaní mali byť známe o 12:30 hod.. Trh bude pozorne sledovať komentáre CEO banky Dimona, ktorý by mohol viac prezradiť o stave jednej z najväčších bánk sveta a o jej vyhliadkach pre najbližšie obdobie. Po zatvorení dnešného obchodovania zverejní výsledky hospodárenia spoločnosť Google.

Dnešnú seansu by výrazne mohlo ovplyvniť aj hlasovanie v US Senáte ohľadom reformy finančného sektora. To, či sa však uskutoční už dnes však zatiaľ nie je isté, no indície napovedajú tomu, že by sa tak mohlo stať. V prípade ak by návrh zákona dnes prešiel US Senátom, následne by mal ísť už iba na podpis US prezidentovi Barackovi Obamovi.

Krátkodobý výhľad a dôležité technické úrovne

Dnes teda rozhodne čaká obchodníkov zaujímavý deň. Náš výhľad na ropu ostáva nezmenený- medvedí. Vzhľadom na expiráciu opcií augustového kontraktu ropy WTI treba rátať so zvýšenou volatilitou. O tom, ktorým smerom sa ropa v najbližších hodinách vyberie by však mali rozhodnúť predovšetkým spomínané udalosti. V prípade pozitívnych správ by sme mohli byť svedkami výraznejšieho odrazu ceny ropy nahor.

Z technického hľadiska možno za najbližší support považovať úroveň 76,40 USD za barel (včerajšie minimá), pričom ďalším supportom je 75,30 USD za barel, resp. následne 74,06 USD za barel. Hlavnou rezistenciou v prípade odrazu ceny ropy nahor by mohla byť úroveň 78,15 USD za barel (včerajšie maximá).

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *