Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si v úvode týždňa pripísala na svoje konto zisk. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky júl 2010 (CLN0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 75,12 USD za barel. V porovnaní s uzatváracou cenou z piatku minulého konta si ropa pripísala zisk 1 USD a 34 centov na barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo rast ceny ropy o 1,82%.

Počas včerajšej seansy sa presadili býci aj vďaka piatkovej korekcii. Nižšie cenové úrovne ropy v porovnaní s maximami z minulého týždňa využili obchodníci v úvode týždňa na nákup a vytiahli tak cenu ropy o niečo vyššie. Pod rast ceny ropy sa veľmi výrazne podpísalo oslabovanie amerického dolára. Ten strácal predovšetkým v súvislosti poklesu rizikovej averzie na trhoch.

Počas ázijskej seansy sa ropa obchodovala do strany v okolí úrovne 75 USD za barel. Obchodovanie mierne ovplyvnila správa ratingovej agentúry Moody´s, ktorá znížila rating Grécku o 4 stupne do neinvestičného pásma a pridala sa tak k ratingovej agentúre Standard & Poor´s. Hoci trh túto správu tak vážne neberie, možno pozorovať miernu korekciu EURUSD a takisto aj pokles ceny ropy.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovou udalosťou dnešného dňa pre obchodníkov s ropou budú dáta API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 11. júna. V centre pozornosti mnohých obchodníkov bude zmena stavu zásob ropy v zásobníkoch Cushing v Oklahome, ktoré sú kľúčové pre vývoj ceny ropy WTI (West Texas Intermediate). V predchádzajúcom týždni bol zaznamenaný pokles zásob v objeme 473 tis. barelov. Ak by dnešné výsledky preukázali prípadne prírastok zásob ropy v Cushingu, mohlo by to znamenať silnejšie medvedie tlaky. Vývoj ceny ropy však bude pochopiteľne závisieť aj od toho, ako obchodníci zoberú dáta týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov v celej US ekonomike.

Z makroekonomických dát sa dnes pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na prieskum výroby newyorkského FEDu (14:30 hod.). Počas dopoludnia by mohli obchodovanie najvýraznejšie ovplyvniť výsledky prieskumu ZEW z eurozóny a z Nemecka, ktoré budú zverejnené o 11:00 hod..

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Po tom, ako sa včera rope (CLN0) nepodarilo zdolať úroveň 76 USD za barel prišlo ku korekcii, ktorá by podľa nášho názoru mohla ešte pokračovať. Špekulácia na pokles však nie je v súlade s naším strednodobým výhľadom, a preto je náš dnešný výhľad na ropu zatiaľ neutrálny. V prípade, pokiaľ by však ropa v korekcii pokračovala a dostala by sa až niekam k úrovni okolo 74 USD za barel (CLN0), začali by sme zvažovať vstup do dlhej pozície.

Kľúčovou rezistenciou je pásmo 75,80– 76,30 USD za barel, ktoré predstavuje jednak 38,2% úroveň návratu (75,80 USD a barel) podľa Fibonacciho z pásma 67,15-cca.90 USD za barel (májové minimá – májové maximá) a takisto aj minulo týždenné a zároveň aj mesačné maximá (76,30 USD za barel). Kľúčovým supportom je úroveň 72,50 USD za barel, ktorá je 23,6% úrovňou návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma. Očakávame však výraznejší support aj v okolí úrovne 74 USD za barel (pri CLN0).

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIM Broker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *