Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera ma svoje konto pripísala výrazný zisk. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky júl 2010 (CLN0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 76,94 USD za barel. V percentuálnom vyjadrení tak ropa včera zaznamenala zisk 2,42%.

Na trhu je už citeľná blížiaca sa exspirácia (22. jún) tohto futures kontraktu, keď sa počas včerajšieho dňa zobchodovalo iba 308 294 futures kontraktov CLN0.

Býčí apetít schladili dáta API

Výrazne v prospech býkov nahrával rast akciových trhov a oslabujúci americký dolár. Pokles rizikovej averzie a narastajúci apetít po rizikových aktívach na trhoch ženie cenu ropy prudko nahor. Po uzatvorení obchodovania na US akciových trhoch boli v neskorých večerných hodinách zverejnené ešte výsledky API týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky.

Tie vyšli na prvý pohľad jasne v prospech medveďov, keď preukázali tak prírastok zásob ropy, ako aj zásob ropných produktov. V týždni končiacom 11. júna narástli podľa tejto štatistiky zásoby ropy v US ekonomike o 579 tis. barelov. Zásoby benzínu zaznamenali prírastok 1344 tis. barelov a zásoby destilátov prírastok 2143 tis. barelov. Navyše prírastok zásob bol zaznamenaný aj v zásobníkoch Cushing v Oklahome, ktoré sú kľúčové pre vývoj ceny ropy WTI (West Texas Intermediate).

Hoci sa dáta možno na prvý pohľad zdajú ako jasne medvedie, výraznejší prírastok zásob ropy aj ropných produktov súvisí s blížiacim sa vrcholom motoristickej sezóny. V tejto fáze je normálne, že zásoby ropy aj ropných produktov narastajú, ide v podstate o vytváranie zásob. Nemožno tak pozerať na výsledky podľa nášho názoru ako silnú správu pre medveďov, ktorá by mala znamenať automaticky výraznú korekciu. Navyše váha výsledkov API je relatívne nízka, a teda až po dátach DOE (EIA), ktoré budú zverejnené dnes o 16:30 hod. bude možné sledovať reakciu obchodníkov na zmenu stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovou udalosťou dnešného dňa budú spomínané výsledky DOE (EIA). Podľa očakávaní koša analytikov Bloomberg by mali preukázať nasledovné zmeny: ropy -1000 tis. barelov, benzín – bez zmeny, destiláty +1000 tis. barelov. Využívanie rafinérií by malo ostať podľa konsenzu na nezmenenej úrovni. V predchádzajúcom týždni preukázali dáta DOE (EIA) nasledovné zmeny: ropa -1829 tis. barelov, benzín -8 tis. barelov, destiláty +1836 tis. barelov, využívanie rafinérií +1,60%.

Okrem dát DOE by vývoj ceny ropy dnes výraznejšie ovplyvniť mohli dáta priemyselnej produkcie z US ekonomiky za máj, ktoré budú zverejnené spolu s dátami využitých výrobných kapacít o 15:15 hod.. Týmto dátam budú predchádzať ešte výsledky stavebných povolení a začatej výstavby a takisto aj inflačné dáta v podobe indexu cien výrobcov (PPI), ktoré budú spolu zverejnené o 14:30 hod.. Ich dopad na vývoj ceny ropy by až tak výrazný byť nemal. Počas dopoludnia by obchodovanie s ropou mohli najvýraznejšie ovplyvniť dáta z pracovného trhu Veľkej Británie (10:30 hod.) a inflačné dáta v podobe indexu spotrebiteľských cien (CPI) z eurozóny, ktorý bude zverejnený o 11:00 hod..

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Prudká býčia rely včera znamenala prelomenie dôležitého rezistentného pásma 75,80-76,30 USD za barel v prípade futures kontraktu ropy WTI s termínom dodávky júl 2010 (CLN0). Rast ceny ropy pokračoval naďalej a zastavil sa až tesne nad úrovňou 77 USD za barel. Ako som však už spomínal, býčí apetít schladili dáta API, ktoré sú predzvesťou prírastku zásob ropy a ropných produktov aj v prípade dnešných dát DOE, a teda obchodníci nie sú aktuálne veľmi ochotný podstupovať toto riziko a ropu nakupovať. Pre vstup do dlhých pozícií by totiž dnes mohla nastať lepšia príležitosť. Naša pozornosť sa upriamuje na úrovne okolo 75,80 USD za barel.

Táto hranica predstavuje 38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma 67,15-cca.90 USD za barel, čo sú májové minimá a májové maximá. Dosiahnutie tejto úrovne je podľa nášho názoru dnes celkom reálne, a preto pre vstup do dlhej pozície je podľa nášho názoru ešte vhodné chvíľu vyčkať. Netreba však zabúdať na Money management a preto treba aj naďalej mať na pamäti možnú výraznejšiu korekciu. Ako support by mohla poslúžiť aj línia ťahaná cez minimá (viď graf), ktorá takisto predstavuje v súčasnosti support niekde okolo 75,80 USD za barel. S blížiacim sa vrcholom motoristickej sezóny sa rope otvára podľa nášho názoru výrazný priestor pre rast ceny. Očakávania spotreby ropných produktov v US ekonomike sú veľmi vysoké a rast ceny ropy by pochopiteľne mohol podporiť aj špekulačný dopyt. Prudká korekcia z mája, ktorá stiahla ropu nadol o viac ako 20 USD je preto podľa nášho názoru veľmi dobrou príležitosťou pre býkov.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIM Broker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *