Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa minulý týždeň zaznamenala výrazný pokles ceny. 1 barel ropy WTI obchodovanej na burze NYMEX v New Yorku zlacnel o viac ako 5 USD, keď v piatok uzatváral obchodovanie na parkete na úrovni 75,39 USD za barel. Pod tak výrazný pokles ceny ropy sa podpísal predovšetkým negatívny sentiment šíriaci sa z akciových trhoch.

Výrazný prepad zaznamenali akciové trhy po celom svete, pričom hlavnou príčinou sú predovšetkým obavy o obnovu ekonomiky. Makrodáta signalizujú výrazné spomalenie obnovy v USA a rovnako sa spomalenie obnovy ekonomiky dá pozorovať aj v Ázii.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať predovšetkým na popoludňajšie dáta, keď nás čaká new yorkský prieskum výroby a výsledok ukazovateľa čisté nákupy cenných papierov z US ekonomiky za jún. Počas dopoludnia nás čakajú z významnejších dát inflačné dáta z eurozóny v podobe CPI (index spotrebiteľských cien) za júl. Dnešné výsledky však za kľúčové pre trhy nemožno pokladať, a preto možno očakávať nižšiu volatilitu.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska je pre obchodníkov s ropou v centre pozornosti predovšetkým úroveň 75 USD za barel. Tá predstavuje hlavný support a to z psychologického hľadiska (zároveň aj minimá 75,01 USD za barel z konca minulého týždňa pri CLU0). V prípade pokiaľ by sme sa dostali pod túto hranicu, išlo by o silný medvedí signál. Najbližšou rezistenciou je úroveň 77,28 USD za barel (23,6% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma 75,37-83,49 USD za barel (tohto mesačné minimá-maximá). Pred dosiahnutím tejto úrovne však býci potrebujú zdolať najskôr dnešné maximá (75,95 USD).

Krátkodobý výhľad

Pri rope preferujeme aktuálne špekulatívne dlhé pozície. Po minulotýždennom prudkom prepade by sme sa v úvode nového týždňa mohli dočkať odrazu nahor. V prospech býkov na rope by mohli v tomto týždni vyjsť aj dáta API a DOE, keďže miera využívania rafinérií v minulom týždni výrazne poklesla (3,1%), čo by sa mohlo odzrkadliť v poklese zásob ropných produktov. Kľúčovým však bude pochopiteľne sentiment trhu. Na to, aby sa ropa odrazila nahor bude potrebný rast akciových trhov. Pokiaľ sa ich prepad nezastaví a akcie nezaznamenajú odraz nahor, treba rátať s ďalším poklesom ceny ropy. Navyše pri rope by mohli pretrvávať aj naďalej medvedie tlaky, keď možno v posledných dňoch sledovať výrazný odlev špekulatívneho kapitálu. Správy hovoriace o spomalení obnovy ekonomiky ako aj správy o významných náleziskách v Afganistane znižujú tlaky na rast ceny ropy.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *