Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre ropu

Komoditné trhy či už v segmente energií (ropa, plyn), drahých kovov (zlato, striebro), priemyselných kovov (meď) zaznamenali v sumáre počas noci prepad.

Bolo to spôsobené dozvukom výrazne slabých dát z US ekonomiky počas priebehu celého týždňa a navyše ani korporátne výsledky IT giganta Google neskončili hviezdne (tržby "len" v súlade s očakávaniami a zisk na akciu dokonca pod nimi), čo obnovili výpredaje na akciových trhoch a spôsobili rast averzie voči riziku v dôsledku obnovy názorov, že US ekonomika začína podraďovať z šiesteho prevodového stupňa na druhý a tempo jej obnovy sa spomaľuje, z čoho sa logicky odvodzuje aj možný slabší dopyt po rope, či medi ako stavebnom materiáli. Navyše s poklesom ekonomiky (resp. minimálne so spomalením tempa rastu a vysokými nevyužitými kapacitami) sa spájajú aj dezinflačné tlaky, čo znižuje dopyt aj po zlate, striebre (a aj rope) ako inflačných hedgeových obchodov. Bilancia Ázie: Ropa -0,35%, zemný plyn -0,1%, zlato -0,12%, striebro -0,34%, meď -0,69%.

Skaza, či obnova ropy?

Nálada na trhu je tak napätá, no napriek tomu nemožno hovoriť o úplnej skepse na komoditných trhoch vzhľadom k slabším US fundamentom, či znakom spomaľovania čínskej ekonomiky. Dôvodom sú stále vo všeobecnosti pozitívne a veľké očakávania z US kvartálnej výsledkovej sezóny, ktoré by mohli „ofsetnúť“ ostatné negatíva a načrtnúť, že korporátnemu sektoru sa stále darí z čoho by mal skôr či neskôr profitovať aj bežný spotrebiteľ . Preto pri dnešnej absencii výrazne kurzotvorných makrodát by sme sa mohli dočkať obnovy rastu cien ropy za predpokladu, že korporátne výsledky Bank of America či Citigroup a General Electric (všetky ešte pred otvorením US búrz a aj pitového obchodovania na Nymexe).

Na druhej strane ak výsledky budú sklamaním a ak hlavná séria inflačných dát z USA (CPI o 14:30) opäť poukáže na výrazné spomalenie rastu úrovne spotrebiteľských cien, ropné býky nebudú lietať , ale vzdajú sa „medvedím hliadkam“.

Intradenný výhľad

Obchodníci s ropou by tak mohli počas celého európskeho dopoludnia čakať až na US čísla a výsledky, ktoré by mohli rozhodnúť o smerovaní. Londýnska obrátka tak pravdepodobne nebude patriť medzi extra turbulentné. Skôr sa prikláňame ku konsolidačnému scenáru futures kontraktu CLQ0 medzi 77,14 (denné maximá) a 75,70 (50% fibo aprílové maximá/májové minimá) a popoludní sa bude rozhodovať. V prípade zlomenia spodnej úrovne sa otvára priestor k 74,35 (50-dňový kĺzavý priemer).

V prípade zdolania hornej konsolidačnej línie vzniká priestor k 78,20/40 (týždenný maximá a 61,8% fibo aprílové maximá/májové minimá).

Zdroj: Stanislav Panis, TRIMBROKER

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *