Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera na svoje konto pripísala opäť zisk. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky júl 2010 (CLN0), ktorý exspiruje 22. júna, uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 77,67 USD za barel. V percentuálnom vyjadrení tak posilnil o 0,95%.

Až do otvorenia obchodovania na parkete burzy NYMEX pritom bolo možné sledovať prevahu medveďov. Pokles ceny ropy však bol výrazne limitovaný. Obchodníci svoju pozornosť totiž sústreďujú predovšetkým na blížiaci sa vrchol motoristickej sezóny a vzhľadom na súčasné cenové úrovne pri rope možno ešte stále hovoriť o výraznom priestore pre rast.

Po otvorení obchodovania na parkete burzy NYMEX boli zverejnené dáta priemyselnej produkcie z US ekonomiky za máj, ktoré vyšli lepšie v porovnaní s očakávaniami (m/m +1,2% vs. očakávania +0,9%). Po týchto výsledkoch bol rast limitovaný, keďže obchodníci čakali ešte na dáta DOE.

Výsledky DOE vyšli na prvý pohľad skôr v prospech medveďov. V porovnaní s dátami API sú však o niečo miernejšie. Aktuálne sa však nachádzame vo fáze budovania zásob pred vrcholom motoristickej sezóny, a teda prírastok zásob ropy (+1690 tis. barelov) a destilátov (+1798 tis. barelov) nemožno brať ako medvedí signál. Zásoby benzínu poklesli o 636 tis. barelov a zásoby ropy v Cushingu narástli o miernych 194 tis. barelov. Supportné pásmo 75,80–76,30 USD za barel korekciu udržalo a následne prišlo k prudkému rastu ceny ropy, pričom bola zdolaná už úroveň 78 USD za barel. Počas ázijského obchodovania sme však boli svedkami vychladnutia býčieho apetítu, ropu nadol tlačil pokles akciových trhov a posilňovanie amerického dolára.

Očakávané udalosti dňa

Kľúčovými makroekonomickými dátami dnešného dňa pre obchodovanie s ropou budú pochopiteľne výsledky popoludňajšie z US ekonomiky. Najskôr nás čakajú inflačné dáta v podobe CPI za máj a výsledky nových a pokračujúcich žiadostí o podporu (14:30 hod.). O 16:00 hod. nás čaká ešte zverejnenie prieskumu výroby philadelphského FEDu. Predovšetkým tieto dáta by mohli dnes ovplyvniť vývoj ceny ropy. Počas dopoludnia nás čakajú maloobchodné tržby z Veľkej Británie (10:30 hod.).

Dôležité technické úrovne a krátkodobý výhľad

Ropa sa aj naďalej obchoduje v rastovom trende. Dôležitou úrovňou je cca. 76,50 USD a barel, kde aktuálne leží rastová línia ťahaná cez minimá z tohto mesiaca. Prepad pod túto úroveň by mohol znamenať narušenie býčej rely a výraznejšiu korekciu. Tú by mohlo zastaviť ešte silné supportné pásmo 75,80-76,30 USD za barel. Kľúčovou rezistenciou je úroveň 78,50 USD za barel, ktorá je 38,2% úrovňou návratu podľa Fibonacciho z pásma 67,15-cca.90 USD a barel, čo sú májové minimá – májové maximá (pri CLN0 – futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky júl 2010).

Rast ceny ropy by podľa nášho názoru mal byť v najbližších hodinách limitovaný, pričom by ropu nadol mohli tlačiť akciové trhy a posilňujúci americký dolár. Na trhu totiž možno aktuálne badať známky vyčerpanosti rely tak pri akciových trhoch, ako aj pri eure, ktoré posilňuje v posledných dňoch výrazne na úkor amerického dolára. V popoludňajších hodinách by sa však situácia mohla výrazne zmeniť. V prípade, pokiaľ by makrodáta z US ekonomiky vyšli v prospech býkov a ropa by sa obchodovala hlbšie v červených číslach, býkom by sa otvárala vhodná príležitosť pre vstup do dlhej pozície. Pre vstupovanie do dlhých pozícií sa nám javí pásmo 75,8076,30 USD za barel ako relatívne výhodné vzhľadom na silný rastový potenciál ropy.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIM Broker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *